USG tarczycy

Badanie USG tarczycy

USG tarczycy jest badaniem diagnostycznym pozwalającym w nieinwazyjny sposób skontrolować wszelkie zmiany w obrębie tarczycy. Nie wymaga specjalnego przygotowania i jest całkowicie bezbolesne. Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest główną metodą diagnostyczną wielu schorzeń.



Co to jest tarczyca?


Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się w dolnej części szyi. Składa się z dwóch płatów połączonych węziną, a swoim kształtem przypomina motyla. Tarczyca produkuje hormony takie jak tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytonina. Tarczyca reguluje pracę układu pokarmowego, nerwowego i kostnego. Odpowiada za proces dojrzewania oraz stymuluje wzrost. Zarządza również tempem przemian metabolicznych.



Badanie USG tarczycy — na czym polega?


Badanie USG tarczycy pozwala ocenić charakter zmian tego gruczołu , ocenić jego kształt oraz umożliwia wykrycie guzków i torbieli. Ta metoda obrazowania pozwala również wykryć stany zapalne, choroby tarczycy i zmiany nowotworowe. USG tarczycy ma również na celu zbadanie stanu przytarczyc. Ultrasonografia tarczycy polega na zobrazowaniu tego gruczołu za pomocą fal akustycznych wysyłanych przez ultrasonograf. Badanie jest 100% bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane.



Jak przygotować się do USG tarczycy?


Badanie USG tarczycy nie wymaga szczególnego przygotowania. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania USG tarczycy są rany, owrzodzenia lub oparzenia na skórze w miejscu badania. Mężczyźni powinni pamiętać o tym, aby ogolić się przed badaniem.


Jak wygląda USG tarczycy?


Przebieg badania USG tarczycy wygląda analogicznie do USG innych części ciała. Jest wykonywane w gabinecie radiologicznym. Przed badaniem należy zdjąć z szyi wszelkie łańcuszki i inne ozdoby. Badanie trwa ok. 15 minut i wykonywane jest w pozycji leżącej z odchyloną do tyłu głową. Do badania należy odsłonić obrazowaną część ciała (dobrze jest ubrać koszulkę bez golfu i dekoltu pod samą szyję), następnie lekarz nakłada na skórę w miejscu badania żel do USG, który ułatwia przesuwanie się głowicy i ułatwia badanie. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne i stosunkowo krótkie.



Kiedy wykonać badanie USG tarczycy?


Badanie USG gruczołu tarczycy wykonywane jest w przypadku wystąpienia niepokojących objawów w obrębie szyi w badaniu fizykalnym, a potwierdzenie danego schorzenia wymaga szczegółowego badania. USG tarczycy odgrywa istotną rolę w diagnostyce chorób tarczycy w przypadku wykrycia nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych lub występowania schorzeń tarczycy w rodzinie pacjenta i jest zlecane przez lekarza. Wskazania do wykonania badania USG tarczycy to:



  • duszności niewywołane schorzeniami dróg oddechowych
  • widoczne powiększenie gruczołu tarczycy stwierdzone podczas badania fizykalnego lub wole
  • objawy nadczynności tarczycy (spadek masy ciała, drżenie rąk, rozdrażnienie, nadmierna potliwość, kołatanie serca)
  • objawy niedoczynności tarczycy (przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność, przyrost masy ciała, problemy z koncentracją, spadek potliwości)
  • podejrzenie nowotworu tarczycy (jeśli w trakcie badania USG tarczycy zostaną wykryte nieprawidłowości często zalecana jest biopsja tarczycy)
  • choroba Hashimoto w trakcie diagnostyki
  • kontrola stanu zapalnego tarczycy lub zmian ogniskowych wykrytych w poprzednim badaniu


Co umożliwia USG tarczycy?


USG tarczycy to badanie diagnostyczne pozwalające na:


  • określenie wielkości i objętości gruczołu tarczycy
  • ocenę miąższu (jednorodność lub echogeniczność)
  • wykrycie zmian ogniskowych
  • wykrycie dodatkowych guzków u pacjentów z jednym zdiagnozowanym wcześniej guzkiem
  • ocenę dynamiki wzrostu zmian
  • guzy tarczycy łagodne i złośliwe i ich kwalifikację do biopsji
  • ocenę rezultatów przebytych zabiegów operacyjnych
  • ocenę okolicznych węzłów chłonnych w czasie rzeczywistym


USG tarczycy jest tylko jednym z wariantów USG, jakie można wykonać w naszej placówce. Poza USG tarczycy wykonywane są u nas również:




Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200