Terapia Blizny

Blizny to ślady po zranieniu skóry. Na niektóre blizny nie zwracamy uwagi, bo są niewielkie i mało widoczne. Bywają jednak takie blizny, które stanowią problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.


Do kogo skierowany jest pakiet?

Pakiet terapia blizny skierowany jest do osób po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej, po zabiegach ortopedycznych, po cesarskim cięciu, po mastektomii oraz po rozległych oparzeniach. Pracę z blizną można zacząć nawet 7 dni po zabiegu / urazie - obejmuje ona pracę na tkance okalającej bliznę. Natomiast praca na samej bliźnie zaczyna się od około 3 do 4 tygodnia po utworzeniu się blizny.


Dlaczego warto poddać się zabiegom?

Głównym celem pakietu jest sprawdzenie bariery tkankowej, giętkości, poślizgu oraz mobilności blizny i tkanki okalającej. Terapia jest uzależniona od zakresu dysfunkcji jak i źródła powstania blizny. Niemobilna lub źle gojąca się blizna może być przyczyną innych problemów ( np. blizna po cesarskim cięciu może powodować bóle odcinka lędźwiowego).


Zabiegi wchodzące w skład pakietu terapia blizny:

  • mobilizacja blizny
  • kinesiotaping blizny (plastrowanie dynamiczne specjalnymi elastycznymi taśmami)

W czasie terapii nad blizną mogą być wykorzystane następujące metody:

  • drenażowe
  • manualne
  • kinesiotaping
  • katy i piny
  • medical flossing
  • akuwałki
  • miodoterapia
  • bańki chińskie

Warto pamiętać, że blizny to nie tylko problem estetyczny.


Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200

Terapia blizny

Blizna to nie tylko problem estetyczny, ale także mocna ingerencja w zdrowie. Terapia blizn, jaką prowadzimy, ma na celu zmniejszenie jej widoczności, jak również poprawę procesu gojenia. Mimo że blizny nie da się zlikwidować, można skutecznie przeciwdziałać skutkom, jakie ona wywołuje. W naszym Centrum Medycznym BetaMed zapobiegamy patologicznemu bliznowaceniu struktur, które nie jest obojętne dla Twojego zdrowia.

Blizna, czyli efekt gojenia się tkanek

Blizna to nic innego jak tkanka, która powstała w miejscu przerwania ciągłości skóry. Mogło do tego dojść w sposób mechaniczny (w przypadku blizny pooperacyjnej), jak również w wyniku poparzenia.

Przykładowo chirurgiczne usunięcie piersi wiąże się z powstawianiem blizn. Liczne badania wykazały, że u około 72% pacjentów wywołują one dolegliwości bólowe i ograniczają ruch. Z kolei po laparotomii prawie 95% pacjentów odczuwa przewlekły ból brzucha oraz miednicy, a także zmaga się ze zrostami jelit.

Kiedy skóra ulegnie uszkodzeniu, czy to w wyniku urazu, czy zabiegu operacyjnego, powstają blizny. To po prostu nowe tkanki, które pojawiają się w miejscu przerwania jej ciągłości. Blizna łączy brzegi rany i spaja powstałe ubytki. Ty widzisz tylko niewielki fragment blizny, która tak naprawdę sięga o wiele głębiej. Proces gojenia polega na zrastaniu się tkanek na wszystkich poziomach. Jednak kolagen, czyli podstawowy budulec tkanki, rozkłada się w niej nieregularnie, wchodząc w różne struktury — mięśniowe, powięziowe, ścięgniste. Gojenie się rany to długotrwały proces, w wyniku którego dochodzi do zagęszczania włókien kolagenowych tworzących stelaż, czyli podporę blizny.

Powikłania związane z powstawaniem blizn

Mimo że proces powstawania blizny nie wydaje się niczym groźnym, kiedy wejdzie ona w struktury, na przykład tkanki mięśniowo-powięziowe, skutkuje licznymi dolegliwościami. Większość urazów lub zabiegów powoduje, że blizna uszkadza tkanki wewnętrzne, wokół których się wytworzyła. Do najpopularniejszych zaburzeń związanych z powstawaniem blizn należą:

  • zaburzenia propriocepcji — dochodzi do nich, kiedy blizny zaburzają czucie
  • przykurcze mięśniowe — są wynikiem ograniczenia ruchomości (wpływa na nią brak przesuwalności tkanek)
  • zrosty (na różnych poziomach)
  • zaburzenia postawy ciała (przykładowo blizna zlokalizowana w okolicy barku powoduje jego nieprawidłowe ustawienie)
  • zaburzenia wzorców ruchowych
  • ból (najczęściej ostry, „ciągnący”)
  • przenoszenie nadmiernych obciążeń mechanicznych na inne obszary takie jak kręgosłup, co powoduje ból

Rodzaje blizn

Blizny dzielą się ze względu na czas powstania, jak i wygląd. Jeśli chodzi o te pierwsze, to wyróżniamy blizny niedojrzałe. Cechuje je zdezorganizowany układ drobnych włókien kolagenowych, które stopniowo, w miarę procesu gojenia, zastępują inne włókna. Powodują one świąd, ściągnięcie skóry, a nawet ból.

Blizny dojrzałe to te o jasnej barwie, miękkie i elastyczne w dotyku. Do ich powstania prowadzi prawidłowy przebieg gojenia. Jeśli chodzi o wygląd blizn, dzielą się one na blizny przerostowe, keloidy (bliznowce) i blizny atroficzne. W przypadku blizn przerostowych, powstających na skutek przedłużającego się procesu gojenia (np. w wyniku infekcji), mamy do czynienia z czerwonymi pogrubieniami, które wznoszą się ponad poziom skóry.

Natomiast keloidy to guzki zbudowane z tkanki łącznej włóknistej. Wykazują one ekspansję poza obręb rany pierwotnej, jednak nie ulegają samoistnej regresji (wraz z upływem czasu). Bliznowce cechuje czerwona lub fioletowa barwa i nieregularny kształt. Blizny atroficzne, czyli zanikowe mają okrągły kształt. Jednak ze względu na to, że są położone poniżej poziomu skóry, przypominają miejscowe zagłębienie.

Terapia blizn — na czym polega?

Terapia blizny pooperacyjnej lub powstałej w wyniku urazu to najczęściej mobilizacja blizny. Nie jest ona niczym innym jak terapią manualną. Jej częścią jest masaż blizny, czyli rozcieranie, masowanie, uciskanie i „rolowanie” skóry. Terapia blizny sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i miękka.

Dzięki terapii blizny występuje mniejsze ryzyko przykurczów, czyli nadmiernego napinania skóry w fazie przebudowy blizny. Delikatny ucisk sprawia, skóra w mniejszym stopniu narażona jest na nadmierną produkcję włókien kolagenowych. Masaż blizny najczęściej wykonujemy, wykorzystując żel silikonowy. Ma on właściwości, które sprzyjają prawidłowej przebudowie blizny. Kiedy stosujemy terapię blizn, ograniczamy ból pacjenta, a także pozytywnie wpływamy na zmiany w wyglądzie blizny. Aby złagodzić obrzęki i usprawnić przepływ limfy w obrębie blizny, wykorzystujemy drenaż limfatyczny. Stosujemy także kinesiotaping, czyli metodę plastrowania dynamicznego poprawiającą krążenie i działającą regenerująco. W terapii blizn nieocenione są katy i piny. To po prostu stalowe gwoździe (piny) i „noże”, czyli katy, które uciskają lub stymulują bliznę.

Medical flossing to kolejna metoda pomocna w walce z bliznami. To nic innego jak nitkowanie medyczne, które znosi silne bóle i ograniczenia ruchomości. Odbywa się ono przy pomocy specjalnej elastycznej taśmy. Owija się ją wokół blizny i otaczających ją tkanek. Ucisk w tym miejscu prowadzi do regeneracji i stymulacji tkanki.

Kolejną techniką są akuwałki. Polega ona na nakłuwaniu blizny i jej stymulacji do samoregeneracji. Terapia blizny to także miodoterapia, która korzysta z dobroczynny właściwości miodu.

Z kolei stosowana przez nas bańka chińska wytwarza specjalne podciśnienie. Wykorzystujemy je do mobilizacji blizny. Bańka chińska likwiduje obrzęki, przestoje limfatyczne i poprawia krążenie, przez co usprawnia proces powstania blizny (staje się miękka i elastyczna).

Niezależnie od tego, czy borykasz się z blizną po cesarskim cięciu, po operacji, urazie czy oparzeniu, zdecyduj się na terapię blizny. Zminimalizujemy nie tylko defekt estetyczny, a także zlikwidujemy ból i nieprzyjemne uczucie „ciągnięcia". Dzięki proponowanym zabiegom nie dopuścimy do powstawania bliznowców, za to przyczynimy się do estetycznego zrastania tkanek.