Urolog
Urolog w naszej placówce skupia się na schorzeniach układu moczowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Na konsultację do specjalisty powinny wybrać się osoby, które odczuwają jakiekolwiek dolegliwości z tego układu. Nasz specjalista skupia się także na problemach zdrowotnych związanych z układem rozrodczym u mężczyzn.
W naszej Poradni Urologicznej dla dorosłych świadczymy usługi z zakresu konsultacji urologicznej. Zajmujemy się leczeniem m.in. zakażenia układu moczowego, nietrzymania moczu lub zaburzeń związanych z czynnościami dróg moczowych. W ramach Poradni świadczymy następujące usługi:
- konsultację lekarską z badaniem USG układu moczowego
- USG moszny i kanałów pachwinowych
- USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej
Poradnia Urologiczna w Centrum Medycznym BetaMed zajmuje się leczeniem takich chorób jak:
- zakażenie układu moczowego
- stany zapalne żeńskich i męskich narządów płciowych oraz moczowych
- stany przedrakowe w obrębie układu moczowego
- kamica nerkowa (moczowa)
- zaburzenia czynności dróg moczowych
- urazy mechaniczne układu moczowo-płciowego
- nietrzymanie moczu
- wady anatomiczne układu moczowego
- torbiele nerek
Nasz urolog zajmuje się także leczeniem chorób układu rozrodczego u mężczyzn. Są to takie choroby jak:
- załupek
- stulejka
- wnętrostwo
- wodniak jądra
- przerost prostaty
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
Igor Czerwieniec
Lekarz rezydent
Igor Czerwieniec jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i aktualnie jest w trakcie specjalizacji z Urologii. Ukończył zaawansowany kurs USG nerek, pęcherza moczowego, prostaty, moszny oraz prącia. Swoją wiedzę z zakresu urologii stale poszerza uczestnicząc w konferencjach naukowych oraz szkoleniach. W codziennej pracy z pacjentem zależy mu na obustronnej współpracy w trakcie procesu leczenia opartej o wzajemny szacunek i zaufanie. Ważnym elementem jego pracy jest, by przedstawiać i diagnozować schorzenia urologiczne w sposób konkretny i zrozumiały dla pacjenta.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 708 76 32Urolog
Pieczenie cewki moczowej? Problemy z oddawaniem moczu? Te dolegliwości nie tylko utrudniają życie, ale także mogą być przyczyną poważnych schorzeń. Dlatego już teraz zdecyduj się na wizytę w gabinecie urologicznym w naszym Centrum Medycznym BetaMed.
Opieka urologa w naszej placówce obejmuje diagnostykę, leczenie oraz profilaktykę schorzeń układu moczowego u kobiet i moczowo-płciowego u mężczyzn.
Urolog — zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego i moczowo-płciowego
Urolog zajmuje się leczeniem chorób układu moczowego i moczowo-płciowego. Jednak zanim przejdziemy do opisu rodzaju schorzeń, skupimy się na samym układzie moczowym. Do jego głównych zadań należy usuwanie zbędnych i szkodliwych substancji przemiany materii. Na układ moczowy składają się: nerki, moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa, naczynia nerkowe.
Układ moczowy powiązany jest z układem płciowym, dlatego często nazywa się go układem moczowo-płciowym.
Urologia, czyli dziedzina medycyny, obejmuje swoim zakresem budowę, funkcjonowanie, jak również wady (wrodzone i nabyte) układu moczowo-płciowego u kobiet i u mężczyzn. Jedną z gałęzi urologii, jest urologia onkologiczna. Wiąże się ona z onkologią medyczną, radiologią oraz patomorfologią. Onkologia urologiczna zajmuje się leczeniem łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych w obrębie narządów układu moczowego i moczowo-płciowego.
Schorzenia męskich narządów płciowych
Urolog, jak już wiesz, zajmuje się chorobami układu moczowego i moczowo-płciowego. U mężczyzn i u chłopców są one inne, niż u kobiet i obejmują także zewnętrzne elementy układu płciowego. Do popularnych chorób urologicznych należą:
- wodniak jądra — schorzenie to polega na zwiększonym gromadzeniu się płynu surowiczego w osłonkach jądra; leczy się je zabiegowo lub operacyjnie,
- stulejka — to zwężenie ujścia napletka; stulejkę leczy się zabiegowo, nacinając napletek lub go usuwając,
- wnętrostwo — schorzenie wieku dziecięcego, które polega na tym, że jądra nie zstąpiły do moszny (konieczna jest zatem wizyta u urologa dziecięcego),
- załupek — to nic innego jak wada napletka; utrudnia ona sprowadzenie go na żołądź; załupek leczy się podobnie jak stulejkę, czyli zabiegowo lub operacyjnie,
- żylaki powrózka nasiennego.
Zapalenie pęcherza moczowego? Przerost prostaty? Urolog zajmie się tymi schorzeniami! Nietrzymanie moczu, choroby nerek, zaburzenia erekcji, przerost gruczołu krokowego (prostata) to znane schorzenia, które diagnozuje i leczy urolog. Specjalista ten zajmuje się również:
- kamicą układu moczowego — schorzeniem, które polega na powstawaniu złogów w nerkach lub pęcherzu moczowym; powoduje to często ataki kolki nerkowej; leczy się ją farmakologicznie, zabiegowo lub operacyjnie,
- infekcjami i stanami zapalnymi pęcherza moczowego i dróg moczowych (szczególnie występują one u kobiet),
- krwiomoczem — objawia się on występowaniem krwi w moczu,
- zaleganiem moczu w pęcherzu,
- torbielami nerek.
Specjalista leczy również nowotwory pęcherza moczowego, nerek, prostaty i jąder. W tym celu ściśle współpracuje z onkologiem.
Kiedy wizyta u urologa staje się koniecznością?
W chorobach układu moczowego tak, jak i innych narządów, liczy się wczesna diagnostyka i leczenie. Dlatego nie odkładaj wizyty u urologa w nieskończoność. Jeśli odczuwasz świąd i pieczenie w okolicach narządów moczowo-płciowych, to jasny sygnał, aby odwiedzić specjalistę. Wizyta u urologa jest konieczna także gdy borykasz się z:
- nawracającymi infekcjami dróg moczowych,
- bólami okolic lędźwiowych kręgosłupa (może to świadczyć o kamieniach nerkowych lub innych chorobach nerek),
- obrzękiem i bólem narządów płciowych,
- zaburzeniami w częstotliwości oddawania moczu (robisz to zbyt często lub za rzadko).
Do urologa warto się udać także wtedy, gdy zauważysz zmiany w wyglądzie moczu lub zaobserwujesz u siebie pojawienie się guzków bądź zmian skórnych w okolicy narządów moczowo-płciowych.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Badanie urologiczne wygląda inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Urolog rozpoczyna wizytę od wywiadu lekarskiego. Pyta pacjenta o dolegliwości, przebyte choroby, zabiegi, operacje, a także przyjmowane leki. Dobrze na wizytę u urologa zabrać ze sobą wyniki badań zleconych przez innych specjalistów.
Kolejny etap wizyty to oglądanie zewnętrznych narządów płciowych, a także badanie per rectum, czyli przez odbyt. U kobiet urolog ocenia podbrzusze, okolice lędźwiowe kręgosłupa i krocze, a u mężczyzn — prącie i jądra.
Specjalista często, jako dodatkową diagnostykę, zleca badanie moczu (w tym u mężczyzn specjalistyczne badanie PSA na obecność antygenu sterczowego). Urolog sam przeprowadza lub kieruje na USG dróg moczowych. Lekarz często decyduje się na badanie urodynamiczne, czyli badanie przepływu moczu (w tym celu do cewki moczowej i odbytu wprowadza się cewnik).
Z kolei innym badaniem jest urografia, która polega na podaniu środka kontrastowego i ocenie jego wydalania przez nerki. Dość popularnym badaniem jest również cytoskopia, czyli wziernikowanie dróg moczowych (na tej podstawie urolog ocenia ich stan).
Jeśli doświadczasz stanów zapalnych dróg moczowych, odczuwasz bóle w dolnej części pleców, cierpisz z powodu świądu i pieczenia narządów płciowych, nasz urolog pomoże Ci.
Nie zwlekaj — już dziś odwiedź naszego specjalistę i pokonaj schorzenia, które uniemożliwiają codzienne, dobre funkcjonowanie.