USG węzłów chłonnych

Badanie USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych to diagnostyczne badanie obrazowe. Wykonujemy je przy podejrzeniu nieprawidłowości w wielkości oraz strukturze miąższu węzłów. Dzięki temu badaniu lekarz może rozpoznać problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.



Na czym polega USG węzłów chłonnych?

Pacjent powinien się położyć na leżance i odsłonić miejsce, w którym będą badane węzły chłonne. Lekarz na tę część ciała nałoży specjalny żel, a później rozpocznie badanie głowicą urządzenia ultrasonograficznego. Specjalista, przesuwając głowicę po powierzchni skóry, obserwuje wewnętrzne struktury badanej części ciała. Częstotliwość fal jest ustawiona tak, aby móc zobrazować węzły chłonne na odpowiedniej głębokości. Wszelkie zmiany lekarz jest w stanie zobaczyć na bieżąco na ekranie monitora USG.



Przebieg badania USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne. Badanie to przeprowadza się w pozycji leżącej i trwa ono zaledwie kilkanaście minut. Każde USG jest poprzedzone krótkim wywiadem z lekarzem. Lekarz musi dokładnie wiedzieć, co dolega pacjentowi i na których węzłach chłonnych powinien skupić się podczas badania. Po badaniu specjalista przygotowuje opis wyniku a na ich podstawie jest podjęta decyzja o możliwym dalszym leczeniu.



Przygotowanie do USG węzłów chłonnych

Do badania USG węzłów chłonnych nie trzeba się specjalnie przygotowywać i może być ono zrealizowane o każdej porze. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i poprzednie wyniki badań – jeśli takowe były przeprowadzone. Specjalne przygotowanie dotyczy badania USG węzłów chłonnych w jamie brzusznej. Wtedy musimy na badaniu stawić się na czczo.



Kiedy należy wykonać badanie USG węzłów chłonnych?

Węzły chłonne i ich nieprawidłowości w naszym organizmie nie zawsze są do ocenienia gołym okiem, dlatego warto udać się na badanie USG. Na USG węzłów chłonnych lekarz wysyła nas wtedy, kiedy odczuwamy bolesność w ich okolicy, węzły są powiększone oraz w ich okolicy nastąpiły zmiany skórne, które są widoczne w miejscach ich większych skupisk. Niektóre z węzłów znajdują się w tkankach głębokich i lekarz nie jest w stanie ich ocenić badaniem palpacyjnym. Chodzi między innymi o głębokie węzły szyjne oraz te położone w jamie brzusznej i śródpiersiu.

Gdy mamy wyczuwalnie powiększony węzeł leżący podskórnie to może być to wynik procesu zapalnego w organizmie. Sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy to infekcja bakteryjna, czy wirusowa. Podskórne stwardnienie może być oznaką ropnia, cysty, torbieli lub nawet wynikiem zmian nowotworowych, dlatego właśnie warto udać się na USG węzłów chłonnych, które może potwierdzić lub wykluczyć problem z węzłami.



Jakie węzły chłonne bada się najczęściej urządzeniem ultrasonograficznym?

  • węzły chłonne szyjne
  • węzły chłonne pachowe
  • węzły chłonne nadobojczykowe i podobojczykowe
  • węzły chłonne żuchwowe
  • węzły chłonne pachwinowe
  • węzły chłonne potyliczne

Jeżeli na USG lekarz dostrzeże powiększone struktury limfatyczne w klatce piersiowej i nad obojczykiem to będzie to pilne wskazanie do dalszych badań pod kierunkiem nowotworowym.



Badanie USG węzłów chłonnych to nie jedyne USG, jakie możemy wykonać w placówce. Oprócz tego jest u nas też wykonywane:




Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200