USG ślinianek
Badanie USG ślinianek
Ślinianki to gruczoły w organizmie człowieka, które odpowiedzialne są za wytwarzanie śliny. Wyróżnia się ich kilka rodzai — duże ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe oraz drobne gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. Gruczołów ślinowych jest wiele, ale problemy zazwyczaj mamy z dużymi śliniankami np. przyusznymi. USG ślinianek to badanie, w którym lekarz bada nas za pomocą ultrasonografu i przykłada odpowiednią głowicę, aby sprawdzić strukturę i funkcjonowanie tych gruczołów.
Na czym polega USG ślinianek?
USG ślinianek to badanie całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne oraz może być wykonywane u dzieci i kobiet w ciąży. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wielkość i strukturę ślinianki oraz pobliskie węzły chłonne. Jeśli specjalista zobaczy jakieś zmiany to musi określić ich rozmiar i położenie.
Przebieg badania USG ślinianek
Do tego badania jest wykorzystywany specjalistyczny sprzęt w postaci ultrasonografu i odpowiedniej głowicy. Lekarz na odkrytą szyję nakłada specjalny żel, który ma ułatwić przenikanie fal ultrasonograficznych do wnętrza organizmu. Fale odbijają się od znajdujących we wnętrzu struktur i wracają do głowicy, czego efekt możemy zobaczyć na monitorze sprzętu. Tam powstaje obraz USG i prezentuje nam badane ślinianki.
Jak przygotować się do USG ślinianek?
Badanie USG ślinianek nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Warto pamiętać, by na badanie zabrać ze sobą dowód osobisty i poprzednie wyniki badań — jeśli takie były wykonywane. Musimy zadbać też o odpowiedni ubiór, który nie będzie zasłaniał szyi. Do badania należy zdjąć biżuterię — naszyjniki, korale, wisiorki i kolczyki.
Kiedy należy wykonać USG ślinianek?
Badanie USG ślinianek należy wykonać wtedy kiedy mamy intensywny i nawracający ból w okolicy gruczołów ślinowych. Wskazaniem do wykonania tego badania są też zgrubienia czy guzki znajdujące się w pobliżu ślinianek. Wykonanie badania USG pozwala na:
- rozpoznanie zapalenia ślinianek
- rozpoznanie kamicy ślinianek
- diagnostykę guzów i nowotworów
- ocenę stanu ślinianek po zabiegach i operacjach
- przeprowadzenie biopsji ślinianek
Najczęstszą diagnozą po przeprowadzeniu USG ślinianek jest kamica i dotyczy ona ślinianek podżuchwowych.
Badanie USG ślinianek to nie jedyne USG, jakie możemy wykonać w placówce. Oprócz tego jest u nas też wykonywane:
- badanie USG piersi
- badanie USG szyi
- badanie USG tarczycy
- badanie USG nerek
- badanie USG jamy brzusznej
- badanie USG moszny i kanałów pachwinowych
- badanie USG stawów biodrowych
- badanie USG stawów kolanowych
- badanie USG Doppler
- badanie USG opłucnej
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200