USG ślinianek

Badanie USG ślinianek

Ślinianki to gruczoły w organizmie człowieka, które odpowiedzialne są za wytwarzanie śliny. Wyróżnia się ich kilka rodzai — duże ślinianki przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe oraz drobne gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. Gruczołów ślinowych jest wiele, ale problemy zazwyczaj mamy z dużymi śliniankami np. przyusznymi. USG ślinianek to badanie, w którym lekarz bada nas za pomocą ultrasonografu i przykłada odpowiednią głowicę, aby sprawdzić strukturę i funkcjonowanie tych gruczołów.Na czym polega USG ślinianek?

USG ślinianek to badanie całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne oraz może być wykonywane u dzieci i kobiet w ciąży. Dzięki temu badaniu lekarz może ocenić wielkość i strukturę ślinianki oraz pobliskie węzły chłonne. Jeśli specjalista zobaczy jakieś zmiany to musi określić ich rozmiar i położenie.Przebieg badania USG ślinianek

Do tego badania jest wykorzystywany specjalistyczny sprzęt w postaci ultrasonografu i odpowiedniej głowicy. Lekarz na odkrytą szyję nakłada specjalny żel, który ma ułatwić przenikanie fal ultrasonograficznych do wnętrza organizmu. Fale odbijają się od znajdujących we wnętrzu struktur i wracają do głowicy, czego efekt możemy zobaczyć na monitorze sprzętu. Tam powstaje obraz USG i prezentuje nam badane ślinianki.Jak przygotować się do USG ślinianek?

Badanie USG ślinianek nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Warto pamiętać, by na badanie zabrać ze sobą dowód osobisty i poprzednie wyniki badań — jeśli takie były wykonywane. Musimy zadbać też o odpowiedni ubiór, który nie będzie zasłaniał szyi. Do badania należy zdjąć biżuterię — naszyjniki, korale, wisiorki i kolczyki.Kiedy należy wykonać USG ślinianek?

Badanie USG ślinianek należy wykonać wtedy kiedy mamy intensywny i nawracający ból w okolicy gruczołów ślinowych. Wskazaniem do wykonania tego badania są też zgrubienia czy guzki znajdujące się w pobliżu ślinianek. Wykonanie badania USG pozwala na:

  • rozpoznanie zapalenia ślinianek
  • rozpoznanie kamicy ślinianek
  • diagnostykę guzów i nowotworów
  • ocenę stanu ślinianek po zabiegach i operacjach
  • przeprowadzenie biopsji ślinianek


Najczęstszą diagnozą po przeprowadzeniu USG ślinianek jest kamica i dotyczy ona ślinianek podżuchwowych.Badanie USG ślinianek to nie jedyne USG, jakie możemy wykonać w placówce. Oprócz tego jest u nas też wykonywane:
Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200