USG stawów biodrowych

Badanie USG stawów biodrowych

Dzięki badaniu USG stawów biodrowych możemy zdiagnozować dolegliwości bólowe w tej okolicy, stany zapalne czy też ograniczoną nieruchomość stawu. Lekarz może wówczas za pomocą zdjęcia ultrasonograficznego zdiagnozować nieprawidłowości w pobliżu stawu. USG biodra daje nam możliwość sprawdzenia obecności płynu w stawie biodrowym i pozwoli dokonać jego oceny. Badanie to wykonuje się także w przypadku przebytych urazów, przy zmianach nowotworowych i zwyrodnieniowych. Niemowlaki także mogą mieć zrobione USG stawów biodrowych.



Na czym polega USG stawów biodrowych?

Badanie to jest bardzo szybkie i bezinwazyjne, dzięki niemu lekarz ma możliwość ocenienia układu mięśniowo-szkieletowego. USG stawów biodrowych polega na emitowaniu fali ultradźwiękowych, które przedostają się w głąb tkanek, co przekłada się później na przeanalizowanie promieni odbitych od struktur wewnętrznych. Obraz z USG wyświetlany jest na specjalnym monitorze. Istnieje również możliwość wykonania zdjęć poszczególnych części stawu biodrowego, po to by móc w przyszłości przeprowadzić dalszą diagnostykę.

USG stawów biodrowych to jedno z najważniejszych badań, jakie powinno się zrobić po narodzinach dziecka. Dzięki niemu można u noworodka rozpoznać nieprawidłowości w tych okolicach i pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie we wczesnym etapie zaawansowania schorzenia. Wówczas specjalista może przywrócić właściwą budowę stawu biodrowego. Badanie USG stawów biodrowych u dzieci przeprowadza się do 1. roku życia.



Jak wygląda USG stawów biodrowych?

Podczas badania - pacjent przyjmuje określoną pozycję na kozetce lekarskiej. W miejsce, które będzie badał lekarz nakłada określoną ilość specjalnego żelu do USG. Później przykłada do wybranej części kończyny głowicę ultrasonografu, które generuje fale ultradźwiękowe, a te z kolei wnikają w strukturę ciała, po czym odbijają się od poszczególnych fragmentów. Sposób odbijania będzie się różnił w zależności od tego czy fala przeniknie przez kości, przyczepy, ścięgna i mięśnie. Na samym końcu wiązka wraca do głowic, która rejestruje je i interpretuje.

Na USG sprawdzane są różne części stawu biodrowego, dlatego pozycja pacjenta podczas diagnostyki jest uzależniona od badanego fragmentu.

  1. Podczas badania przedniej części stawu biodrowego - pacjent powinien położyć się na plecach i trzymać nogę w całkowicie swobodnej dla niego pozycji. W trakcie wykonywania diagnostyki na urządzeniu widoczny jest staw biodrowy wraz z mięśniem prostym uda, krawieckim oraz biodrowo-lędźwiowym.
  2. Jeśli chcemy zdiagnozować czy coś dzieje się w przyśrodkowej części stawu biodrowego, to pacjent musi położyć się na plecach z kończyną ułożoną w charakterystyczny sposób, tzw. w rotacji zewnętrznej. W tej pozycji lekarz może ocenić mięśnie przywodziciele, mięśnie pośladkowe i boczne okolice uda.
  3. Na badanie USG tylnej części stawu biodrowego, pacjent powinien ułożyć się na brzuchu. Tutaj specjalista na USG może ocenić mięśnie uda z grupy kulszowo-goleniowej, a także nerw kulszowy.



Przygotowanie do badania USG stawów biodrowych

USG stawów biodrowych nie wymaga specjalnego przygotowania. Na badanie należy przyjść z dowodem osobistym i wynikami wcześniejszej diagnostyki. Lekarz badanie zaczyna od wywiadu medycznego, by poznać z jakim problemem boryka się pacjent i jakie ma objawy. Jeśli mieliśmy wykonaną operację biodra lub inne leczenie - należy o tym poinformować specjalistę.



Kiedy należy wykonać badanie USG stawów biodrowych?

U dorosłych USG stawów biodrowych powinno się wykonać, kiedy chodzenie zaczyna sprawiać nam trudność i przysparza sporo bólu. Wskazaniem do wykonania badania są też zmiany pourazowe, obrzęki, martwice, zmiany nowotworowe, guzki, stany zapalne, zerwanie ścięgien i zwyrodnienia.

Z kolei badanie USG stawów biodrowych u niemowląt nie powinno się robić przed ukończeniem 3. tygodnia życia, bo wynik może być niejednoznaczny. Obraz wtedy jest trudny do oceny, a wykryte nieprawidłowości nierzadko samoistnie się cofają. USG najlepiej wykonać u noworodka w 6. tygodniu życia i maksymalnie do 12. tygodnia. Jeżeli wystąpią nieprawidłowości to lekarz może zlecić badania kontrolne, które odbywają się po 6 tygodniach. Następne terminowe badanie USG stawów biodrowych powinno się wykonać w 3. miesiącu życia, a następne, gdy dziecko zacznie chodzić. Są one wskazane nawet, gdy u dziecka nie wykryto żadnych nieprawidłowości.



Co można wykryć za pomocą USG stawów biodrowych?

  • uszkodzenie i zwapnienie ścięgien
  • stany zapalne i obecność wysięku zapalnego
  • torbiele galaretowate
  • urazy przyczepów mięśni
  • biodro trzaskające
  • tendinopatię
  • ucisk na nerw kulszowy i udowy
  • tętniaki rzekome tętnicy udowej
  • powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych



Badanie USG stawów biodrowych to nie jedyne USG, jakie możemy wykonać w naszej placówce. Oprócz tego jest u nas też wykonywane:




Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200