Pracownia USG
Pracowania USG świadczy usługi w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatnie.
Pracownia wyposażona jest w wysokiej jakości aparaturę, która umożliwia wykonanie kompleksowych badań diagnostycznych USG. USG pozwala na wczesną i nieinwazyjną diagnostykę procesów chorobowych i zwyrodnieniowych narządów oraz tkanek.
Świadczymy usługi dla dzieci i dorosłych w zakresie badań USG m.in.
- piersi
- szyi
- tarczycy
- nerek
- jamy brzusznej
- moszny i kanałów pachwinowych
- stawów biodrowych
- stawów kolanowych
- Doppler
- węzłów chłonnych
- opłucnej
- ślinianek
Na podstawie skierowania, wystawionego przez Lekarza POZ, pacjent może wykonać następujące bezpłatne badania diagnostyki obrazowej:
- USG tarczycy i przytarczyc
- USG ślinianek
- USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego
- USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, w tym wstępnej oceny gruczołu krokowego
- USG obwodowych węzłów chłonnych
Pozostałe badania USG nie wymagają odrębnego przygotowania.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
Dr n. med. Agata Anna Biedulska
Specjalista zdrowia publicznego, chirurg dziecięcy
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
Lek. Piotr Fityka
Specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Chętnie podnosi swoje umiejętności poprzez udział w różnych kursach, szkoleniach, m.in. Przezklatkowa ultrasonografia płuc czy Diagnostyka dopplerowska naczyń.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
USG
USG (ultrasonografia) należy do najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Ultrasonografia jest bezpieczna, nieinwazyjna i charakteryzuje się dużą dokładnością. W naszym Centrum Medycznym BetaMed oferujemy badanie USG w ramach NFZ, jak i prywatnie.
Badanie USG — nieinwazyjne badanie obrazowe
Badanie USG to nieinwazyjne badanie, które ocenia stan organów wewnętrznych z dokładnością nawet do 0,1 mm. Badanie ultrasonograficzne pomaga ustalić, jaka jest wielkość, położenie, a także struktura poszczególnych narządów. USG wykrywa wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, takie jak guzy, torbiele, włókniaki, a nawet zmiany nowotworowe.
Ultrasonografię wykorzystuje się do diagnozowania wielu schorzeń. Jest niezwykle pomocna w przypadku, kiedy konieczne jest monitorowanie postępów leczenia. Potraktuj USG jako profilaktykę, która pozwoli Ci wcześnie wykryć niepokojące zmiany. Z kolei USG ginekologiczne i USG ciąży pozwalają kontrolować, jak rozwija się płód w łonie matki.
Jak działa aparatura ultrasonograficzna?
Podczas badania USG wytwarzają się ultradźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Ty ich jednak nie słyszysz. Nasz specjalista radiolog nanosi na Twoje ciało specjalny żel, który odpowiada za przewodnictwo ultradźwięków, zapobiegając powstawaniu pęcherzyków powietrza. Głowica ultrasonografu emituje dźwięki. Przenikają one przez Twoje tkanki i wracają. Aparatura przekształca odbite dźwięki w obraz na ekranie monitora. Radiolog może go dowolnie powiększyć lub dokonać na nim stosownych pomiarów. Nie obawiaj się jednak. Badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Możesz je wykonywać tak często, jak to tylko konieczne. W naszym Centrum Medycznym BetaMed dysponujemy zaawansowanym technologicznie sprzętem przeznaczonym do wykonywania badania USG.
USG jamy brzusznej — pomocne między innymi w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego
USG jamy brzusznej pozwala wykryć wiele schorzeń układu pokarmowego, układu moczowego i krwionośnego. Dzięki badaniu USG w obrębie jamy brzusznej lekarz ocenia wielkość i strukturę jej narządów.
To właśnie w jamie brzusznej znajdują się takie organy jak wątroba, trzustka, śledziona. USG jamy brzusznej umożliwia diagnozę nieprawidłowości w ich obrębie. Badanie uwidacznia każdy narząd jamy brzusznej, choć w przypadku dużego obtłuszczenia, gazu wypełniającego jelita oraz nietypowej budowy anatomicznej, może ono być niemiarodajne. Trzeba wtedy wykonać tomografię komputerową, skorzystać z rentgena albo rezonansu magnetycznego.
Przed USG jamy brzusznej zalecamy, aby zrezygnować z jedzenia surowych warzyw, owoców i ciemnego pieczywa. Najlepiej w przeddzień badania postawić na lekkostrawną dietę.
USG tarczycy jako nieoceniona pomoc w diagnostyce wielu schorzeń
USG tarczycy to podstawowe badanie u osób z podejrzeniem nadczynności, niedoczynności lub wola tarczycy. Podczas badania radiolog ocenia wielkość, kształt i strukturę narządu. USG umożliwia wykrycie zmian nowotworowych lub takich, które w przyszłości przekształcą się w nowotwór. USG tarczycy wykorzystuje się również do kontroli efektów leczenia i do monitorowania guzków oraz innych nieprawidłowości w obrębie narządu.
USG piersi, czyli podstawowe badanie profilaktyki chorób sutka
USG piersi jest niezwykle przydatne nie tylko w diagnostyce chorób sutka, ale także w ich profilaktyce. Ultrasonografia jest w stanie uchwycić nawet najmniejszą zmianę, której nie wykryło badanie palpacyjne.
USG naczyniowe metodą Dopplera
USG dopplerowskie wykonujemy, aby ocenić stan żył i tętnic (a także ich pracę).
Badanie USG metodą Dopplera pozwala nam zdiagnozować:
- zakrzepy
- tętniaki
- niewydolność żylną, czyli nieprawidłowo funkcjonujące zastawki żylne
- chorobę tętnic obwodowych (polega na zmniejszonym krążeniu krwi w nogach)
USG ciąży — monitoruje rozwój płodu
Tego rodzaju USG pozwala monitorować przebieg ciąży i kontrolować rozwój płodu. Podczas badania specjalista określa wiek ciąży, budowę anatomiczną płodu oraz jego płeć.
USG serca, czyli echo serca
Dzięki USG serca oceniamy czy zastawki i komory tego organu funkcjonują prawidłowo. Podczas badania otrzymujemy obraz przepływu krwi oraz oceniamy stan naczyń krwionośnych i wieńcowych. USG mięśnia sercowego najczęściej zleca kardiolog lub lekarz rodzinny (jeśli podejrzewa nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca).
Wskazaniem do badania są:
- przebyte zawały serca
- wady zastawek
- szmery w sercu
- zaburzenia rytmu serca
- choroba wieńcowa
Co ważne, echo serca wykonuje się nawet u płodu, więc można zacząć już wtedy leczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie serca dziecka. W naszym Centrum Medycznym BetaMed wykonasz dodatkowo:
- USG nerek
- moszny i kanałów pachwinowych
- stawów biodrowych
- stawów kolanowych
- węzłów chłonnych
- opłucnej i ślinianek
Badanie umożliwi wczesne wykrycie: nieprawidłowości w obrębie tkanek, wady anatomiczne w badanych tkankach, stany zapalne, zmiany nowotworowe, zrosty i blizny.