USG układu moczowego
Badanie USG układu moczowego
Podczas badania USG układu moczowego możemy sprawdzić funkcjonowanie narządów takich jak pęcherz moczowy, moczowody, nerki oraz gruczoły krokowe u mężczyzn. Badanie to wykonuje się u osób, które przychodzą do lekarza z niepokojącymi objawami lub w przypadku nieprawidłowych wyników badań moczu.
Jak wygląda USG układu moczowego?
USG układu moczowego przebiega w dwóch etapach. Na pierwszy etap pacjent przychodzi na badanie z pełnym pęcherzem oraz wynikami badań, które mogą mieć znaczenie w dalszej diagnostyce i prawidłowej ocenie zdrowia badanego. Lekarz wtedy wykonuje USG z pełnym pęcherzem. Po pierwszej części badania pacjent musi skorzystać z toalety. Gdy pacjent wróci z opróżnionym pęcherzem — zaczyna się drugi etap badania.
Podczas drugiej części badania — lekarz może ocenić, czy mocz został oddany w całości.
Przebieg badania USG układu moczowego
W celu wykonania badania USG pacjent musi odsłonić badany obszar, a lekarz nałoży na niego specjalny żel. Później specjalista przykłada głowicę urządzenia do okolic układu moczowego i przemieszcza ją w różnych kierunkach. Obraz na monitorze sprzętu wyświetla się w czasie rzeczywistym. Na badaniu pacjent leży na kozetce lekarskiej na plecach oraz przewraca się na prawy lub lewy bok — według zaleceń lekarza.
Przygotowanie do USG układu moczowego
W większości przypadków, badania USG — nie wymagają specjalnego przygotowania, ale w diagnostyce układu moczowego musimy przestrzegać odpowiednich zaleceń. Dzień przed badaniem, aby uniknąć wzdęć, musimy jeść jedynie produkty lekkostrawne i zrezygnować z wszelakich napojów gazowanych. Nie musimy być na czczo, ale kilka godzin przed badaniem nie powinno się już nic jeść. Przed USG niewskazane jest palenie papierosów, żucie gumy i picie kawy. Za to przed badaniem należy wypić 1,5l wody niegazowanej i nie oddawać moczu. To bardzo ważne przy tego rodzaju badaniu, by pęcherz był wypełniony, dzięki temu lekarz będzie mógł dokładnie ocenić jego kształt oraz zbadać prostatę.
Wskazania do wykonania USG układu moczowego
O konieczności wykonania USG układu moczowego decyduje lekarz. Na to badanie najczęściej kierowani są pacjenci, u których występują objawy mogące sugerować choroby układu moczowego. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania mogą być
- choroby pęcherza moczowego
- choroby nerek
- choroby gruczołu krokowego (prostaty)
- kamica (nerkowa lub pęcherza)
- bóle brzucha, nadbrzusza i okolicy lędźwiowej
- trudności w oddawaniu moczu
- częste i bolesne oddawanie moczu
- nadciśnienie tętnicze
- krwiomocz
- białkomocz lub bezmocz
Badanie USG układu moczowego to nie jedyne USG, jakie możemy wykonać w placówce. Oprócz tego jest u nas też wykonywane:
- badanie USG piersi
- badanie USG szyi
- badanie USG tarczycy
- badanie USG nerek
- badanie USG jamy brzusznej
- badanie USG moszny i kanałów pachwinowych
- badanie USG stawów biodrowych
- badanie USG stawów kolanowych
- badanie USG Doppler
- badanie USG ślinianek
- badanie USG opłucne
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200