Zespół cieśni nadgarstka – objawy, przyczyny, leczenie

zespol ciesni nadgarstka rehabilitacja

Odczuwasz ból w nadgarstku? Drętwieją Ci palce? Spędzasz dużo czasu przy komputerze? Wykonujesz pracę, która wymaga precyzyjnego operowania nadgarstkiem? Jeździsz dużo na rowerze? Nie czekaj! Sprawdź! To może być zespół cieśni nadgarstka.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rehabilitacji w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to skutek nienaturalnego wygięcia dłoni. Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego w następstwie przewlekłego ucisku. W ponad 90 proc. przypadków występuje idiopatyczny zespół cieśni nadgarstka. Schorzenie rozwija się w wyniku przeciążenia ręki wykonywaniem powtarzających się czynności. Przyczyną ostrego bólu nadgarstka może być długa praca przy komputerze, praca przy taśmie, układanie cegieł, praca w charakterze operatora maszyny, a także częsta jazda na rowerze.

Objawy:

Jednym z pierwszych objawów jest ból i drętwienie palców – kciuka, placów: wskazującego, środkowego i serdecznego. W pierwszej fazie ból pojawia się rzadko, później dolegliwości pojawiają się wielokrotnie w ciągu nocy, a ból promieniuje do przedramienia, nawet barku.

Zalecane zabiegi w schorzeniu cieśni nadgarstka:

  • ultradźwięki
  • magnetoterapia
  • laseroterapia
  • krioterapia miejscowa

Częstotliwość i liczba zabiegów uzależniona jest od wielkości zmiany.

Czym są ultradźwięki?

Są to drgania mechaniczne o częstotliwości powyżej 20kHz. Fale o mniejszej częstotliwości wnikają głębiej w tkankę, natomiast te o większej częstotliwości o wiele płycej. Ultradźwięki, poprawiają mikrokrążenie, zwiększają dotlenienie komórek, uśmierzają ból, przyspieszają gojenie się ran oraz oczyszczają skórę ze zbędnych produktów organicznych.

Czym jest magnetoterapia?

Jest to skuteczna metoda leczenia polegająca na poddaniu danej okolicy ciała wpływowi pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej,  co powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, łagodzi ból.

Czym jest laseroterapia?

Stymulacja procesów leczniczych organizmu za pomocą promieniowania laserowego. Ma działanie przeciwzapalne, przyspieszanie i optymalizowanie gojenia się ran i owrzodzeń oraz tworzenia blizn, efekt przeciwbólowy a także przyspieszanie gojenia złamań kości – zrostu kostnego.

Czym jest krioterapia miejscowa?

Polega na schłodzeniu okolicy ciała pacjenta oparami ciekłego azotu o temperaturze ok. -120oC do -150oC. Miejscowe skutki działania zimnem to zmniejszenie bólu i obrzęku, poprawa siły mięśniowej, zwiększenie zakresu ruchu w stawie jak również działanie przeciwzapalne.

Jeśli dostrzegasz u siebie problem umów się na wizytę
w naszej
 Poradni rehabilitacyjnej w Centrum Medycznym BetaMed
Zadzwoń: ☎️ 32 420 29 00