Otoskleroza – jak szybko postępuje?

Otoskleroza jest chorobą ucha środkowego, która może znacząco wpływać na słuch, zwłaszcza jeśli nie jest leczona. Jak szybko postępuje otoskleroza? Jakie są objawy i leczenie otosklerozy?

 

Jeśli u Ciebie lub Twoich bliskich pojawią się objawy pogorszenia słuchu,
umów wizytę do naszego Laryngologa w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Czym jest otoskleroza?

Otoskleroza to choroba laryngologiczna, która dotyczy głównie błędnika kostnego. W wyniku tego schorzenia dochodzi do nieprawidłowej przebudowy struktury kostnej w uchu wewnętrznym. Zmiany te powodują ograniczenie ruchomości strzemiączka (jednej z kosteczek słuchowych), co prowadzi do utrudnionego przewodzenia fal dźwiękowych. W rezultacie pacjent może doświadczać postępującej utraty słuchu, ponieważ dźwięki nie są prawidłowo przekazywane do mózgu. Otoskleroza jest również znana pod inną nazwą — Otospongioza.

 

Jakie są przyczyny otosklerozy?

Przyczyny otosklerozy nie są do końca znane, jednak wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim zmiany hormonalne (zwłaszcza u kobiet w ciąży), zaburzenia autoimmunologiczne, infekcje wirusowe (takie jak odra) oraz predyspozycje genetyczne.

 

Jakie mogą być czynniki ryzyka rozwoju otosklerozy?

Ta choroba laryngologiczna często ma podłoże genetyczne. Otoskleroza najczęściej występuje u osób w młodym wieku od 20 do 30 lat, szczególnie u kobiet. Gdy kobieta będzie w ciąży, jest spora szansa, że podczas niej otoskleroza może się rozwinąć. Jednym z czynników ryzyka jest także zaburzenie genetyczne (Osteogenesis imperfecta), które charakteryzuje się nieprawidłową łamliwością kości.

 

Objawy otosklerozy

Najczęściej zgłaszanym przez pacjentów objawem otosklerozy jest niedosłuch. Zazwyczaj zaczyna się w jednym uchu, a następnie obejmuje także drugie. Pogorszenie słuchu może rozwijać się stopniowo. Wiele osób chorych po raz pierwszy zauważa, że nie słyszy szeptów lub niskich dźwięków. U niektórych pacjentów mogą występować również takie objawy, jak zawroty głowy, problemy z równowagą, szumy uszne oraz dzwonienie, brzęczenie lub syczenie w uszach i/lub głowie.

 

Jak wygląda rozpoznanie otosklerozy?

Otosklerozę może rozpoznać lekarz specjalista, jakim jest laryngolog lub otolaryngolog. Na początku specjalista wyklucza inne choroby lub problemy zdrowotne, które mogą dawać objawy podobne do otosklerozy. Następnym krokiem w diagnostyce tego schorzenia są badania słuchu, które mierzą wrażliwość słuchu (audiometria) i przewodnictwo w uchu środkowym (tympanometria). Czasami, w celu potwierdzenia rozpoznania otosklerozy, wykonuje się diagnostykę obrazową, taką jak tomografia komputerowa.

 

Leczenie otosklerozy

Na ten moment nie istnieje skuteczny sposób zapobiegania otosklerozie. Istnieją jednak metody leczenia skutków tej choroby i poprawy słuchu u pacjentów.

Jedną z metod leczenia jest stosowanie fluorku sodu, wapnia i witaminy D, które mogą spowolnić postęp choroby. Z kolei poprawę słuchu można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych aparatów słuchowych.

Pacjent może również rozważyć leczenie chirurgiczne, które jest najskuteczniejszym sposobem leczenia otosklerozy. Taki zabieg poprawia słuch i przywraca prawidłową ruchomość struktur odpowiedzialnych za przewodzenie dźwięku. Obecnie w medycynie stosuje się trzy rodzaje takich zabiegów:

  • stapedektomia — podczas tego zabiegu, z użyciem mikroskopu, lekarz uzyskuje dostęp do małych kosteczek ucha środkowego; przez naturalny przewód słuchowy specjalista wykonuje nacięcie, przesuwa błonę bębenkową i oddziela strzemiączko od kości kowadełka, a następnie usuwa strzemiączko
  • stapedektomia częściowa —  jest to podobny zabieg, ale usuwa się tylko część strzemiączka wraz z suprastrukturą
  • stapedotomia — zabieg polegający na zastąpieniu nieruchomego strzemiączka protezą; wykonywany jest przez przewód słuchowy zewnętrzny, dzięki czemu na zewnątrz nie są widoczne żadne blizny

Operacji tych nie wykonuje się u kobiet w ciąży, pacjentów ze stanami zapalnymi ucha, perforacją błony bębenkowej, ani u osób z chorobą Ménière’a.

 

Jak szybko postępuje ta choroba?

Postęp choroby zależy od indywidualnego przebiegu otosklerozy u pacjenta. U niektórych może ona rozwijać się zaskakująco szybko, prowadząc do znacznego pogorszenia słuchu w krótkim czasie. U innych proces ten może postępować wolniej.

 

Jak dbać o nasze ucho po leczeniu otosklerozy?

Po leczeniu operacyjnym pacjent powinien unikać podróży samolotem i pływania przez pewien czas, a nurkowanie jest całkowicie wykluczone. Zaleca się również prowadzenie oszczędzającego trybu życia. W okresie po zabiegu mogą wystąpić nudności, wymioty oraz zawroty głowy, co wynika z podrażnienia ucha środkowego podczas operacji. Pierwsza kontrola powinna odbyć się 7 dni po operacji, podczas której usuwa się opatrunek. Kolejna wizyta ma miejsce 3 tygodnie później, a następna 4–6 tygodni po zabiegu. Podczas ostatniej wizyty wykonuje się kontrolne badanie słuchu — audiometrię tonalną. Dalsze wizyty kontrolne odbywają się co 6–12 miesięcy.

 

Jeśli u Ciebie lub Twoich bliskich pojawią się objawy pogorszenia słuchu,
umów wizytę do naszego Laryngologa w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://www.e-zikoapteka.pl/encyklopedia/choroby/otoskleroza/

https://www.drmax.pl/blog-porady/otoskleroza-gdy-stopniowo-tracisz-sluch/