Jakość powietrza, a zdrowie

Jakość powietrza - zanieczyszczone miasto

Zanieczyszczenie powietrza stało się od kilku lat bardzo ważnym tematem zarówno w Polsce jak i na świecie. Jakie skutki zdrowotne ma zła jakość powietrza i dlaczego powinniśmy zwracać uwagę na ten problem?

 

Czym są zanieczyszczenia w powietrzu?

Jednym z najważniejszych zanieczyszczeń jest zawieszony w powietrzu pył. W zależności od siły nasilenia i stężenia pyłu w powietrzu zmienia się jakość powietrza, co ma wpływ na nasze zdrowie. Pył zawieszony jest mikroskopijny, dlatego z łatwością dociera do naszych płuc i krwioobiegu. Dodatkowo coraz częściej, szczególnie w większych miastach unoszą się także metale ciężkie, które są widoczne gołym okiem, chociażby na naszych samochodach czy oknach.


Niezdrowe oddychanie

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia. Jego jakość ma związek z podwyższoną zachorowalnością i umieralnością. Skażone powietrze wpływa na układ:

  •  nerwowy
  •  oddechowy
  •  krwionośny

 

Wpływ zanieczyszczeń na centralny układ nerwowy

Obecność cząstek pyłku zawieszonego w organizmie może prowadzić do różnorodnych zmian i przewlekłego stanu zapalnego, czego efektem może być choroba Alzheimera. Zła jakość powietrza może zwiększyć częstotliwość występowania zaburzeń o charakterze depresyjnym, czy nasilać poziom depresji i niepokoju. Zwiększa też ryzyko popełnienia przestępstw z użyciem przemocy. Innymi negatywnymi wpływami są:

  • upośledzenie zdolności poznawczych
  • upośledzenie sprawności umysłowej
  • przyspieszenie procesu starzenia

 

Wpływ zanieczyszczeń na układ oddechowy

Myśląc o jakości powietrza, myślimy o chorobach układu oddechowego. Jest on w tym przypadku szczególnie narażony, a skutki długiego przebywania w miejscach o podwyższonym stężeniu pyłu mogą być bardzo poważne. Zanieczyszczenie powietrza może powodować

  • nasilenie objawów astmy
  • przewlekłe choroby płuc
  • upośledzenie sprawności umysłowej
  • przyspieszenie procesu starzenia

 

Wpływ zanieczyszczeń na układ krążenia

Kolejnym układem narażonym na przewlekłe dolegliwości związane z jakością powietrza jest układ krążenia. Podwyższone stężenie pyłu w organizmie ma silny związek z niedokrwiennym udarem mózgu. Narażone są zarówno osoby z przewlekłymi chorobami, jak i osoby zdrowe. W konsekwencji zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do:

  • zawału serca
  • nagłego zatrzymania krążenia
  • zaburzeń rytmu serca

 

Jakość powietrza, a sport

Uprawianie aktywności fizycznej podczas wzmożonego zanieczyszczenia powietrza ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Podczas wysiłku, kiedy organizm znajduje się w fazie wzmożonego metabolizmu i przyspieszonego oddechu, przyswaja się większe dawki niebezpiecznych związków. Szczuje się, że mogą one być nawet do 20 razy większe niż osób nieaktywnych. W celu uniknięcia negatywnych skutków zaleca się treningi w pomieszczeniach filtrowanych, lub treningi na powietrzu unikając godzin szczytu i zatłoczonych przez ruch uliczny miejsc.

 

Nasz wpływ na zanieczyszczenie powietrza

Dbanie o jakość powietrze powinna być dla nas bardzo ważna. Oto działania, które możemy podjąć w kierunku ograniczenia zanieczyszczeń powietrza:

Edukacja

Pierwszym krokiem powinna być edukacja ekologiczna. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci jak smog wpływa na ich zdrowie i jakie czynności wykonać aby zmniejszyć jego występowanie.

Ogrzewanie

Głównym źródłem zanieczyszczeń jest indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych. Warto zwrócić uwagę na ocieplenia budynku oraz szczelność okien. Dopiero w dobrze termoizolacyjnym domu lub mieszkaniu jest sens wymiany źródła ciepła.

Ruch samochodowy

Kolejnym krokiem jest ograniczenie ruchu samochodowego na przykład na rzec spaceru, jazdy rowerem lub komunikacji miejskiej. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie widoczne w godzinach szczytu.

 

 

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, których przyczyną może być zanieczyszczone powietrze, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://powietrze.malopolska.pl/baza/wplyw-zanieczyszczen-powietrza-na-zdrowie/

https://airly.org/pl/wplyw-zanieczyszczenia-powietrza-na-zdrowie-czlowieka/

https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/zanieczyszczenia-powietrza-a-zdrowie-i-aktywnosc-fizyczna/