Diastema

diastema

Diastema to medyczna nazwa na przestrzeń między jedynkami. W XXI wieku coraz mniej traktuje się ją jako defekt estetyczny, a coraz bardziej jako cechę charakterystyczną u ludzi. Bardzo dużo popularnych osób uczyniło z diastemy swój znak rozpoznawczy w branży, np. Madonna.

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Co to jest diastema?

To przerwa znajdująca się między siekaczami przyśrodkowymi górnymi — czyli górnymi jedynkami. Przerwa między zębami występuje powszechnie u zwierząt, np. u bobrów, małp, gryzoni czy też przeżuwaczy. W przypadku ludzi — diastema nie jest czymś naturalnym. Niewielka przerwa do 2 mm jest uznawana zazwyczaj za defekt estetyczny, jednak jak jest ona większa to już stanowi wadę zgryzu, którą powinniśmy zacząć leczyć.

 

Przyczyny powstawania diastemy

Jakie są przyczyny diastemy? Jest ich wiele, a między innymi to:

  • wada ortodontyczna
  • brak siekaczy bocznych
  • mikrodoncja — nieprawidłowo małe wymiary zębów
  • obecność zęba nadliczbowego — nieprawidłowy ząb znajdujący się w kości od strony podniebnej za siekaczami
  • obecność nisko przyczepionego i rozbudowanego wędzidełka wargi górnej
  • wcześniej przebyty uraz, w wyniku którego nastąpiło przemieszczenie jednego lub obu siekaczy

U dzieci przerwa między zębami może wystąpić w okresie wymiany uzębienia. Jeżeli diastema pojawi się nagle i szybko się powiększa to może to świadczyć o chorobie przyzębia lub rozwoju zmiany nowotworowej.

 

Rodzaje diastemy

  • diastema prawdziwa — wychodzi z przerostu wędzidełka wargi górnej lub jego niskiego, nieprawidłowego przyczepu
  • diastema rzekoma — gdy u pacjenta występuje hipodoncja, mikrodoncja lub hiperdoncja
  • diastema fizjologiczna — jest najczęściej obserwowanym typem diastemy, występuje u dzieci pomiędzy 7. a 9. rokiem życia w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe, nie wymaga leczenia
  • diastema równoległa — siekacze są ułożone równoległe względem siebie
  • diastema zbieżna — korzenie siekaczy są oddalone od siebie, a z kolei korony zbliżają się do siebie
  • diastema rozbieżna — przeciwieństwo diastemy zbieżnej — korony jedynek oddalają się od siebie, natomiast korzenie są blisko siebie

 

Leczenie diastemy — sposoby leczenia

Wyleczyć diastemę można na kilka sposobów, ale jej leczenie jest dobierane indywidualnie do pacjenta. Wiele aspektów trzeba wziąć pod uwagę, ale przede wszystkim musimy się skupić na rodzaju i wielkości diastemy, wieku pacjenta oraz stanie uzębienia. Leczenie przerwy między jedynkami dzielimy na:

  • leczenie chirurgiczne
  • leczenie ortodontyczne
  • leczenie protetyczne
  • leczenie z wykorzystaniem wypełnień kompozytowych

 

Leczenie chirurgiczne

Wtedy, kiedy powodem przerwy między jedynkami jest przerośnięte lub zbyt długie wędzidełko wargi górnej to musimy wyeliminować przyczynę. Zabieg usunięcia diastemy jest bardzo delikatny i wykonywany w znieczuleniu. Taki zabieg może przeprowadzić lekarz, który zajmuje się chirurgią w zakresie stomatologii. Usunięcie diastemy u dzieci może spowodować jej zamknięcie, bez konieczności naruszania ustawienia zębów. Tutaj należy jednak szybko zdiagnozować problem i wykonać podcięcie wędzidełka, zanim wyrosną wszystkie stałe zęby.

 

Leczenie ortodontyczne

Jeśli chcemy zachować naturalny wygląd i niezmieniony kształt uzębienia, to jedynym rozwiązaniem jest leczenie ortodontyczne. Jak wygląda proces leczenia przerwy między górnymi jedynkami? Proces polega na zsunięciu zębów za pomocą aparatu ortodontycznego lub w przypadku drobnych wad za pomocą gumek oraz wyciągów. Zazwyczaj wystarczy założyć aparat ortodontyczny tylko na górne zęby. Leczenie diastemy jest bardzo zależne od pozycji położenia korzenia.

W przypadku diastemy zbieżnej jest to nieco utrudnione. Pomimo bliskiego połączenia koron zęba to korzenie muszą i tak pokonać najdłuższą drogę przy tego typu leczeniu. Tutaj niezbędny jest wówczas aparat stały. Jeżeli chodzi o diastemę rozbieżną to ten rodzaj diastemy leczymy aparatami ruchomymi.

Kolejnym sposobem na wyleczenie diastemy jest leczenie nakładkami ortodontycznymi. Są to przeźroczyste aparaty na zęby, które nie są widoczne gołymi okiem, a właśnie przy takich wadach jak diastema sprawdzają się idealnie.

 

Leczenie protetyczne

Gdy w rachubę nie wchodzi założenie aparatu ortodontycznego lub chcemy jak najszybciej wyleczyć diastemę tu wychodzi nam naprzeciw leczenie protetyczne. Diastemę można wyleczyć poprzez zamknięcie i zrobienie licówek w jej miejscu. Nie u każdego będzie możliwe taki rodzaj leczenia. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to bardzo często trzeba szlifować zęby, co powoduje bezpowrotną utratę szkliwa.

 

Leczenie z wykorzystaniem wypełnień kompozytowych

Uzupełnienie luki materiałem kompozytowym coraz częściej jest nazywane „bondingiem”. To estetyczne wypełnienie wykonane najczęściej w obrębie górnych przednich zębów. Takie leczenie wykonuje się na jednej wizycie i często bez konieczności szlifowania powierzchniowej warstwy szkliwa. Lekarz nakłada wówczas wiele warstw materiału kompozytowego (wypełnieniowego) na nasze zęby stałe. Celem tego zabiegu jest zmiana ich kształtu lub koloru. W ten sposób leczenia można szybko wykonać zamknięcie diastemy.

 

Jak zadbać o nasze zęby po zakończeniu leczenia?

Najważniejsza jest higiena jamy ustnej — pozwala ona uniknąć przebarwień wypełnień oraz próchnicy wtórnej. Musimy regularnie odbywać wizyty kontrolne u dentysty. Na wizycie lekarz sprawdzi szczelność uzupełnień i jeśli zajdzie potrzeba to nawet je wypoleruje. Dzięki wypolerowaniu zębów możemy uniknąć próchnicy wtórnej. W leczeniu ortodontycznym najważniejsze będzie stosowanie retencji w formie zalecanej przez ortodontę i regularne wizyty kontrolne.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://www.medicover.pl/stomatologia/czym-jest-diastema-i-jak-ja-usunac,9255,n,8358

https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/blog/porady/diastema/

https://www.medonet.pl/zdrowie,diastema—przyczyny–leczenie,artykul,1728389.html