Andropauza – męska menopauza

andropauza męska menopauza

Andropauza to męskie przekwitanie. Proces ten następuje stopniowo i trwa nieraz przez parę lat. Trzeba zaznaczyć, że to zjawisko nie dotyka jednak wszystkich mężczyzn. Odpowiednikiem kobiecego przekwitania jest menopauza. Stan ten spotyka wszystkie kobiety — bez wyjątku, bo jest to naturalny proces w ich organizmie.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Co to jest andropauza?

Andropauza zaczyna się w różnym wieku 40-55 lat, a jej przebieg jest różny w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim jest związana z niedoborem androgenów i obniżeniem produkcji testosteronu. Testosteron jest odpowiedzialny za wiele czynności metabolicznych w ciele mężczyzny. Niestety mężczyzna nie dostaje jasnego sygnału, kiedy zaczyna się andropauza. Nie ma też wyznacznika etapu przejściowego, dlatego mężczyźni bagatelizują swoje gorsze samopoczucie czy też rozmaite dolegliwości podczas tego czasu. Andropauza ma też kilka innych nazw — wiropauza i męskie klimakterium.

 

Jakie są objawy andropauzy?

Deficyt hormonalny androgenów powoduje wiele zaburzeń. Jej objawy nie muszą dotyczyć wszystkich mężczyzn, u których stwierdzono taki stan. Typowe objawy andropauzy to:

  • obniżone libido i problemy z erekcją
  • spadek masy mięśniowej
  • nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha
  • zmniejszenie gęstości kości
  • zmiany nastroju i spadek funkcji poznawczych
  • zaburzenia snu
  • zmniejszenie owłosienia i zaburzenia skórne
  • nadmierna potliwość
  • dolegliwości bólowe

 

Objawy fizyczne

Niestety, ale wraz z andropauzą przychodzi też wiele przewlekłych chorób, które wymagają stałego leczenia i wdrożenia leków. Nierzadko przyjmowane preparaty powodują obniżenie libido lub niekiedy zaburzenia wzwodu, co tym bardziej obniża samopoczucie mężczyzn. Do takich chorób należą:

  • nadciśnienie tętnicze — dotyka to aż 40% mężczyzn między 55. a 65. rokiem życia
  • podwyższone stężenie cholesterolu — tutaj objawy występują u 30% w wieku 75-80 lat
  • zawał serca — u 26% mężczyzn w historii chorób znajdziemy taką wzmiankę
  • cukrzyca — stwierdzono u 10% mężczyzn
  • przerost gruczołu krokowego – 44% mężczyzn dotyka ta dolegliwość

Jest też objaw, który wywołuje w przypadku andropauzy — wiele pytań. Objawem tym jest obniżenie wzrostu mężczyzny. U mężczyzn w okresie andropauzy znacznie obniża się wydzielanie hormonu wzrostu, który pociąga za sobą spadek wydzielania IGF-1 – czyli insulino podobnego czynnika wzrostu odpowiedzialnego za pobudzenie tkanek.

Gdy z wiekiem przychodzi andropauza to pogłębiają się także niedobory hormonalne — nie tylko hormonu wzrostu, ale i również testosteronu, dehydroepiandrosteronu czy melatoniny. Mogą spadać także procesy oksydoredukcyjne, które mogą prowadzić do gromadzenia szkodliwych rodników.

 

Objawy psychiczne

Każdy z nas wie, że gospodarka hormonalna ma duży wpływ na nasze samopoczucie i stan emocjonalny — nieważne czy to u mężczyzn, czy u kobiet. Zaburzenie jej funkcjonowania u osób powyżej 50 roku życia może doprowadzić do zachwiania psychicznego i pogorszenia jakości życia.

Androgeny mają spory wpływ nie tylko na strukturę układu rozrodczego, ale także stymulują w odpowiedni sposób ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego mogą wystąpić typowe dla andropauzy objawy psychiczne takie jak: rozdrażnienie, lęk, niepokój, drażliwość, nerwowość, a nawet i stany depresyjne. Wśród objawów andropauzy znajdziemy także uciążliwe zmęczenie i problemy z koncentracją.

Jednak największym problemem jest zmniejszona aktywność seksualna u mężczyzn. Wtedy stają się oni bardziej wrażliwi, jeśli chodzi o ich atrakcyjność. Ciężko im się pogodzić, że ich styl życia ulega właśnie zmianie.

 

Łagodzenie objawów andropauzy

Łagodzenie objawów w przypadku obu płci wygląda dokładnie tak samo. Jednym ze sposobów radzenia sobie z objawami andropauzy jest wprowadzenie w życie terapii hormonalnej. W przypadku mężczyzn terapia hormonalna polega na podawaniu testosteronu. Zazwyczaj daje ona dobre efekty, ale terapia musi być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza, ze względu na różne efekty uboczne.

Lekarz może zastosować także kurację objawową, która poprawia jakość życia pacjenta. To wszystko zależy od stopnia problemu. Mogą być to leki stabilizujące nastrój, ułatwiające zasypianie, leki kardiologiczne, łagodzące przerost prostaty czy też środki na potencję.

 

Zachowawcze leczenie andropauzy

Andropauzy nie należy łączyć ze starością, ponieważ nie są to pojęcia równoznaczne — choć mogą występować w tym samym czasie. Zachowawcze leczenie andropauzy polega na zastosowaniu lekkiej diety, która jest bogata w białko, a ilość węglowodanów i tłuszczy jest mocno ograniczona. Przy tym zjawisku w życiu mężczyzny powinna pojawić się regularna aktywność fizyczna — spacery, jazda na rowerze czy też jogging. Komfort życia mężczyzny może się poprawić — poprzez odpowiedni i wystarczający wypoczynek.

 

Jakie witaminy warto brać przy męskim klimakterium?

Jeśli pojawiły się pierwsze objawy andropauzy to mężczyzna może zastosować preparaty zawierające takie składniki jak selen, cynk czy L-argininę. W organizmie mężczyzny może być także niedobór witaminy E, C oraz D. Witamina D oprócz wzmocnienia odporności gwarantuje także prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową, która ulega zachwianiu w wyniku zmniejszenia stężenia testosteronu.

 

Jakie badania pomogą zdiagnozować andropauzę?

Pomocnymi badaniami będą na pewno badania związane z hormonami i ogólnym stanem zdrowia. Ma to związek z faktem, że w okresie męskiego przekwitania wzrasta ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

  • badanie poziomu testosteronu
  • badanie poziomu SHBG — globuliny wiążącej hormony płciowe
  • badanie poziomu LH — badanie jest przydatne, wtedy kiedy poziom testosteronu jest niski

Wymienione badania można wykonać w naszej placówce. Zalecane jest, by mężczyzna po 40. roku życia wykonał badania, które obrazują ogólny stan zdrowia.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-endokrynologiczne,andropauza—przyczyny–objawy–lagodzenie-symptomow,artykul,1728219.html

https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/andropauza-meskie-przekwitanie/

https://centrum-kore.pl/andropauza-co-to-jest/