Zawał
Zawał mięśnia sercowego, potocznie zwany zawałem serca, jak dowodzą badania dotyka coraz młodsze osoby. W Polsce każdego roku blisko 90 tys. osób przechodzi zawał, z czego prawie 10% z nich, to osoby poniżej 45 roku życia, głownie są to mężczyźni, jednakże rośnie liczba kobiet, które przechodzą zawał.
W kontekście osób młodych zaobserwowano, że na wystąpienie zawału przed 40 rokiem życia zasadniczy wpływ ma stres i siedzący tryb życia. Warto mieć na uwadze, że w normlanych warunkach zawał w młodym wieku nie powinien mieć miejsca, co jest dowodem na to, że właśnie niezdrowy tryb życia zwiększa ryzyko jego wystąpienia. W sporadycznych przypadkach przyczyną zawału serca przed 40 rokiem życia może być również niedoczynność tarczycy lub wrodzone zaburzenia gospodarki lipidowej.
Na czym polega zawał:
- zawał, to zazwyczaj konsekwencja postępującej choroby niedokrwiennej serca
- spowodowany jest nagłym ograniczeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, czyli naczynia, które odpowiedzialne są za przepływ krwi do mięśnia sercowego, obrazowo mówiąc następuje w momencie pęknięcia naczynia krwionośnego w sercu
- jego przyczyną najczęściej jest miażdżyca, czyli zwężenie naczyń spowodowane odkładającym się cholesterolem; mimo, iż miażdżyca jest zjawiskiem narastającym powoli, to sam zawał jest zjawiskiem nagłym
Czynniki ryzyka:
- otyłość
- nieleczone nadciśnienie tętnicze
- podwyższony cholesterol
- brak aktywności fizycznej bądź zbyt intensywny wysiłek
- życie w permanentnym stresie
- palenie papierosów
- niewłaściwa dieta uboga w warzywa i owoce, bogata w produkty wysoko przetworzone, tłuste mięso, cukry
- cukrzyca
- wiek (częściej dotyka osoby starsze)
- płeć (bardziej narażeni są mężczyźni)
Objawy:
- piekący ból za mostkiem, z towarzyszącym uczuciem gniecenia, rozpierania, czasem kłucia, dławienia
- dodatkowo ból promieniujący do lewej ręki, barku, żuchwy i pleców
- wymioty, czasem również dolegliwości żołądkowe
- uczucie duszności
- kołatanie serca
- duża potliwość
- bladość
Leczenie:
- rozpoznania dokonuje się zazwyczaj na podstawie opisywanych przez Pacjenta dolegliwości bólowych, badania EKG oraz badania krwi (badanie tzw. markerów zawału serca), rzadziej wykonywana jest echokardiografia i tomografia komputerowa
- w diagnostyce wykonywana jest również koronografia, która polega na podaniu środka kontrastującego do tętnic wieńcowych i uwidocznieniu ich przez prześwietlenie klatki piersiowej promieniami RTG
- po zakończonym leczeniu szpitalnym, leczenie farmakologiczne, następnie, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna
Czasami zawał może mieć bardzo niecharakterystyczne objawy lub też nie mieć ich wcale, a jego wystąpienie zdiagnozowane zostaje dopiero po pewnym czasie od wystąpienia na podstawie zmian, które uwidocznione zostały w badaniu EKG bądź badaniach obrazowych.
Mimo, że nie mamy wpływu na takie czynniki, jak, np. wiek czy płeć, to na zdecydowaną większość tak i poprzez ich eliminowanie bądź ograniczenie możemy wpłynąć na ograniczenie czynników ryzyka.
Jeżeli dojdzie do zawału, bądź mamy podejrzenie wystąpienia takiej dolegliwości u jakiejś osoby, niezwykle istotna jest szybka reakcja po zauważeniu pierwszych objawów.
Jeżeli żyjesz w ciągłym stresie, nie masz czasu na zdrowe odżywianie lub zauważasz u siebie niepokojące objawy, skorzystaj z konsultacji lekarza kardiologa w naszej placówce.
Zadzwoń i dowiedz się więcej:
☎32 420 29 00, ? 519 308 200
Źródła: