Blokady przeciwbólowe rodzaje

specjalista wykonujący blokadę kręgosłupa

Blokady przeciwbólowe to skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu, stosowana w medycynie od lat. W poradniku omówimy różne rodzaje blokad przeciwbólowych, ich zastosowanie oraz korzyści dla pacjentów cierpiących na różne dolegliwości bólowe.

 

Zmagasz się z silnym bólem kręgosłupa lub stawu? Możesz skorzystać z blokady przeciwbólowej,
umów wizytę do naszej Poradni Chirurgicznej w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Czym jest blokada przeciwbólowa?

To zabieg medyczny, którego celem jest złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie bólu w konkretnym obszarze ciała. Polega na podaniu środka przeciwbólowego w pobliżu miejsca, gdzie występuje ból, w celu zablokowania przekazu sygnałów bólowych do mózgu.

Blokada może być wstrzyknięta bezpośrednio do tkanek miękkich, nerwów lub stawów. Blokada przeciwbólowa stosowana jest w leczeniu różnych rodzajów bólu — od bólów mięśniowych po bóle neuropatyczne, a także w celu złagodzenia objawów chorób przewlekłych.

Blokadę przeciwbólową można też znaleźć pod innymi nazwami: blokada ortopedyczna, blokada sterydowa lub zastrzyk sterydowy.

 

Rodzaje blokad przeciwbólowych

Blokada stawu

To zabieg, który polega na podaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych stricte w ognisko bólu, czyli w tym przypadku bolącego stawu. Wyróżniamy trzy rodzaje blokad ortopedycznych stawu:

  • diagnostyczna blokada stawu — określa lokalizację bólu lub potwierdza obecność bólu w stawie
  • prognostyczna blokada stawu — pozwala oszacować, czy blokada przewodnictwa nerwowego w konkretnym miejscu jest skuteczną metodą leczenia
  • terapeutyczna blokada stawu — ma na celu złagodzenie bólu i zmniejszenie stanu zapalnego

Jakie są wskazania do blokady stawu?

Wskazaniem do wykonania blokady stawu jest bardzo silny i oporny ból na wszystkie inne formy leczenia objawowego. Taką blokadę wykonuje się u pacjentów z różnymi schorzeniami — po urazie, walczących z przewlekłym bólem o różnym pochodzeniu lub w przebiegu zmian zwyrodnieniowych. Blokadę sterydową wykonuje się na wszystkich stawach objętych zapaleniem.

Przeciwwskazania do wykonania blokady stawu

Blokady przeciwbólowe stawu nie można wykonać u kobiet w ciąży i u osób, z:

  • infekcją ogólnoustrojową
  • zaburzeniami układu krzepnięcia
  • miejscowymi zmianami zapalnymi i ropnymi skóry
  • uczuleniem na jakiś ze składników podawanego leku

Blokada sterydowa stawu — zastosowania

  • blokada stawu palca — palec trzaskający, reumatoidalne zapalenie stawów
  • blokada stawu nadgarstka — zmiany reumatyczne, gangliony, choroba de Quervaina
  • blokada stawu barkowego — zapalenie kaletki podbarkowej
  • blokada stawu kolanowego — choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, zapalenie kaletek

Blokada stawów — skutki uboczne

Zazwyczaj zastrzyk sterydowy jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Jednak może być tak, że po zabiegu pojawi się mrowienie, swędzenie obszaru zabiegowego, drętwienie, rumień lub bóle głowy. To zmiany, które zazwyczaj ustępują szybko same. Do powikłań po blokadzie dochodzi rzadko, ale jeśli już to najczęściej u osób starszych bądź obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi, na przykład cukrzycą.

 

Blokada kręgosłupa

Zabieg blokady kręgosłupa polega na podaniu leku o silnych właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnego sterydu w formie zastrzyku. Lek podaje się w konkretne miejsce bólowe kręgosłupa, który lekarz wybiera na podstawie wcześniej zrobionych badań: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy zdjęć RTG.

Rodzaje — blokada kręgosłupa

W zależności od źródła bólu kręgosłupa — wyróżnia się różne rodzaje blokad. Każdą z nich podaje się w trochę inny sposób i do każdej są całkiem inne wskazania. Najczęstszymi wykonywanymi blokadami kręgosłupa są:

  • blokada do stawów kręgosłupa — stosuje się ją do zapalenia lub zwyrodnienia stawów międzywyrostkowych kręgosłupa, prawidłowo wykonany zastrzyk łagodzi ból i usuwa zapalenie
  • blokada przyczepów nerwowych — zwyrodnieniu ulegają przyczepy mięśni do kręgosłupa, taki stan nazywany jest przez lekarzy entezopatią, taka blokada pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i pozbyć się stanu zapalnego
  • blokady korzeni nerwowych — wykonuje się ją w celu zlokalizowaniu źródła bólu, ale także w celach terapeutycznych, uciśnięcie korzenia nerwowego może być przyczyną silnego bólu, który promieniuje aż do nóg — podanie blokady niweluje ból i pomaga pozbyć się stanu zapalnego wokół korzenia nerwu

Inne rodzaje blokad kręgosłupa:

  • blokady centralne kręgosłupa
    • blokada podpajęczynówkowa
    • blokada zewnątrzoponowa
  • blokada okołokorzeniowa
  • blokada kręgosłupa okołokręgosłupowa
  • blokada kręgosłupa do stawów międzykręgowych
  • blokada stawu międzywyrostkowego

Wskazania do wykonania blokady kręgosłupa

Blokada kręgosłupa przede wszystkim wskazana jest dla pacjentów, którzy skarżą się na silne bóle kręgosłupa, czekają na operację lub z różnych powodów nie mogą mieć zastosowanego leczenia chirurgicznego (np. z powodów chorób współistniejących). Blokada jest skutecznym sposobem leczenia bólu u pacjentów z:

  • dyskopatią (chorobą krążka międzykręgowego)
  • kręgozmykiem (przemieszczaniem się kręgów względem siebie)
  • stenozą (zwężeniem kanału kręgowego)

Jakie mogą być powikłania przy blokadzie kręgosłupa?

Taką blokadę wykonuje się zazwyczaj pod kontrolą RTG lub USG, tak aby zastrzyk sterydowy trafił w odpowiednie miejsce i nie stwarzał żadnego zagrożenia dla pacjenta. Pośród możliwych powikłań po blokadzie wymienia się:

  • krwawienie — rzadziej krwiak nadtwardówkowy
  • podrażnienie nerwu
  • infekcje
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego (zastrzyki w odcinek szyjny, piersiowy)
  • spadek ciśnienia, skutkujący zasłabnięciem lub omdleniem
  • przebicie opony twardej i znieczulenie od pasa w dół utrzymujące się około godziny

Skutki uboczne blokady kręgosłupa

Skutki uboczne są bardzo rzadko, zwłaszcza jeśli blokadę kręgosłupa wykonuje doświadczony lekarz. Wśród skutków ubocznych podanego zastrzyku wymienia się reakcje alergiczne, takie jak wysypka, wzrost ciśnienia tętniczego, hiperglikemię, niepokój i problemy ze snem.

 

Inne rodzaje blokad przeciwbólowych

Blokada kolana

Blokada kolana polega na podaniu leku ze sterydów o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych do stawu kolanowego. Zabieg należy wykonać przy stanie zapalnym kaletki kolana lub samego stawu (patrz wyżej). Blokadę można podać przy zaawansowanym zwyrodnieniu kolana — jednak nie leczy on samego schorzenia, łagodzi po prostu dolegliwości bólowe.

Blokada stawu krzyżowo-biodrowego

Blokada stawu krzyżowo biodrowego polega na wstrzyknięciu środka znieczulającego do szpary stawowej, aby zmniejszyć ból — szczególnie jeśli nie ustępuje on po zażyciu przez pacjenta doustnych leków przeciwbólowych. Tak jak każdą inną blokadę, zabieg należy wykonywać pod kontrolą RTG, USG czy też rezonansu magnetycznego. Celem wykonania blokady jest leczenie objawowe i przynosi ona największe efekty podczas aktywnego zapalenia. Ta blokada szczególnie jest wskazana przy wadach ustawienia kości krzyżowej i zdiagnozowanym zapaleniu stawów krzyżowo-biodrowych.

Blokada stawu biodrowego

Zabieg polega na podaniu leku sterydowego w zastrzyku do stawu biodrowego. Dzięki temu zmniejszają się dolegliwości bólowe u pacjenta i redukuje się stan zapalny w okolicach chorego stawu. Wskazaniem do wykonania tej blokady są: stany pourazowe (nasilone objawy) lub choroby zwyrodnieniowe (rwa kulszowa).

 

Działanie blokad przeciwbólowych

Takie zabiegi zazwyczaj wykonuje chirurg, neurolog lub anestezjolog. W naszej placówce blokady przeciwbólowe podaje chirurg. Podana blokada przeciwbólowa powinna zacząć działać w przeciągu kilku dni, a jej działanie może trwać wiele tygodni. Dokładny czas działania różni się w zależności od stanu każdego z pacjentów.

W niektórych przypadkach wystarczy jeden zastrzyk i pacjent pozbywa się stanu zapalnego lub dolegliwości bólowych. Z zasady zaleca się 3 zastrzyki. W poważniejszych przypadkach blokadę podaje się kilka razy. Trzeba pamiętać, że jeśli pierwsza podana blokada nie zadziałała lub szybko przestała działać, to nie należy jej powtarzać.

Wielu lekarzy ogranicza liczbę podania leku pacjentom, ponieważ powtarzalne stosowanie kortyzolu może uszkodzić ścięgna lub chrząstki.

 

 

Zmagasz się z silnym bólem kręgosłupa lub stawu? Możesz skorzystać z blokady przeciwbólowej,
umów wizytę do naszej Poradni Chirurgicznej w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://itami.pl/blokada-stawu-na-czym-polega-zabieg-i-kiedy-sie-go-stosuje/

https://holsamed.pl/blokada-kregoslupa-czy-jeden-zastrzyk-moze-zastapic-operacje/

https://www.sport-med.pl/leczenie/blokada-zastrzyk-ze-steroidow

https://pogotowiebolowe.com.pl/blokady-kregoslupa/

https://dworska.pl/component/fsj_faqs/faq/286-blokada-w-kolano-na-czym-polega/

https://medovita.pl/co-to-jest-blokada-stawu-biodrowego-i-kiedy-sie-ja-wykorzystuje/