Jak nerwica wpływa na organizm?

kobieta cierpiąca na nerwicę

Nerwica to bardzo znane zaburzenie psychiczne. Wpływa nie tylko na umysł, ale także na ciało. W tym poradniku dowiesz się, jak nerwica oddziałuje na organizm i jak z nią walczyć.

 

Jeśli dostrzegasz u Twoich bliskich jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32  pokaż numer.

 

Czym jest nerwica?

Nerwica znana jest także pod inną nazwą: zaburzenia nerwicowe lub zaburzenia lękowe. To stan, który charakteryzuje się chronicznym stresem i lękiem. Przy nerwicy mogą pojawiać się takie symptomy jak niepokój, napięcie i natrętne myśli, które mogą utrudniać normalne funkcjonowanie pacjenta. Nerwica nie jest tak poważnym stanem, jak inne choroby psychotyczne, ale nie można jej też lekceważyć.

U kogo najczęściej występują zaburzenia nerwicowe?

Czasami o nerwicy mówi się, że jest chorobą cywilizacyjną. Objawy zaburzeń nerwicowych przynajmniej raz na całe swoje życie ma około 25% ludzi, a u 12% z nich objawy przybierają taką formę i są tak silne, że wymagają leczenia u psychologa. Nerwica dotyka zazwyczaj ludzi młodych w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat.

 

Przyczyny nerwicy

Do wystąpienia nerwicy przyczyniają się czynniki psychologiczne, biologiczne, środowiskowe, społeczne i kulturowe. Tak naprawdę trudno wskazać jedną przyczynę rozwoju nerwicy. Rozwój zaburzeń nerwicowych to często skutek wewnętrznych konfliktów, dysonansu między obowiązkami, a potrzebami. W przypadku nerwicy mamy do czynienia z wieloma przyczynami o różnym pochodzeniu.

 

Objawy nerwicy

Objawy nerwicy mogą powracać lub nasilać się w najbardziej stresujących momentach życia. Zaburzeniom nerwicowym często towarzyszą uzależnienia — np. od alkoholu — bądź depresja. Objawy choroby tak naprawdę są różne w zależności od jej rodzaju. Wspólną charakterystyczną cechą dla wszystkich rodzajów nerwicy jest lęk. W nerwicy pod postacią lęku uogólnionego pacjenci skarżą się na ciągłe zmęczenie, mają zaburzenia koncentracji oraz problemy z zasypianiem.

Zaburzenia nerwicowe — objawy fizyczne (somatyczne)

Zaburzeniom nerwicowym mogą towarzyszyć objawy somatyczne, takie jak:

  • zaburzenia czucia
  • zaburzenia widzenia
  • uczucie „kłucia” w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • rozstrój żołądka
  • obfite pocenie się
  • zaczerwienienie skóry
  • suchość w ustach
  • częste oddawanie moczu
  • bóle głowy
  • bóle brzucha

 

Jakie są rodzaje nerwicy?

Nerwica ma wiele twarzy i nazw. W naszym kraju przez wiele lat obowiązywała klasyfikacja utworzona przez Antoniego Kępińskiego, który wyróżnił rodzaje nerwic:

  • nerwica histeryczna — lęk i zaburzenia emocjonalne
  • nerwica hipochondryczna — zaburzony obraz ciała pacjenta, przekonanie o istnieniu poważnej choroby, wyolbrzymianie uczuć
  • nerwica natręctw — chory ma obsesyjne myśli
  • nerwica depresyjna — uczucie bezsilności, bezcelowość życia, charakterystyczne cechy to smutek i apatia

Niektórzy psycholodzy nadal posługują się tym podziałem zaburzeń nerwicowych. Obecnie obowiązuje klasyfikacja ICD-10, która działa w Polsce od 1996 roku.

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 do rodzajów nerwicy się zalicza:

  • zaburzenia lękowe — fobie społeczne, fobie przed zwierzętami, lęk przed zamkniętą lub otwartą przestrzenią
  • zaburzenia dysocjacyjne (inaczej konwersyjne) – amnezja dysocjacyjna
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – natrętne myśli i czynności, nerwica natręctw
  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne — takie zaburzenia nerwicowe występują w związku z nową i stresującą sytuacją np. utratą pracy, osieroceniem, separacją i rozwodem
  • zaburzenia występujące pod postacią somatyczną — kołatanie serca, napięciowe bóle głowy, spadek łaknienia, zaburzenia potencji, zaburzenia snu)
  • inne zaburzenia lękowe — np. zaburzenia lękowe uogólnione, lęk paniczny

 

Leczenie zaburzeń nerwicowych

Powrót do zdrowia po nerwicy jest procesem długofalowym. Leczenie nerwicy musi być kompleksowe — istotna jest współpraca pacjenta z lekarzem psychiatrą lub psychologiem i neurologiem. Podstawowymi metodami leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia, np. terapia poznawczo-behawioralna lub terapia psychodynamiczna oraz farmakoterapia. Leki są podstawą długofalowego leczenia, szczególnie u pacjentów z lękami napadowymi, fobią społeczną czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Farmakoterapia jest uzależniona od rodzaju nerwicy, mogą być to leki uspokajająco-nasenne, przeciwdepresyjne, przeciwlękowe lub leki z innych grup. Odpowiednio dobrane leki przynoszą pacjentowi poprawę, a zdarza się nawet, że całkowicie uda się wyeliminować uciążliwe objawy nerwicy. Jeżeli chorobie tej towarzyszy napięciowy ból głowy (NBG) to doraźnie można przyjąć niesterydowe leki przeciwzapalne dostępne w aptece bez recepty.

 

Nieleczone zaburzenia nerwicowe do czego mogą prowadzić?

Nieleczona nerwica może zniszczyć zarówno psychikę, jak i ciało pacjenta. Z objawami nerwicy już się zapoznaliśmy, ale przypomnijmy, że mogą to też być osłabienia, płytki oddech i duszność, ale również ból w klatce piersiowej. Choremu na nerwicę może być ciężko się skoncentrować, mieć problemy z odpoczywaniem i mieć gorsze samopoczucie. Często jest tak, że chory może zacząć ignorować bliskie osoby lub szukać ucieczki od swoich problemów, lub znajdzie tę ucieczkę w używkach (np. alkohol). Szczególnym przypadkiem zaburzeń nerwicowych — dość trudnym do rozpoznania z powodu objawów somatycznych — jest nerwica serca lub nerwica żołądka. Jej dolegliwości trudno jest potwierdzić przez jakiekolwiek badania, a organy wówczas nie działają prawidłowo z powodu stresu.

 

Różnice między depresją a nerwicą

Według Światowej Ochrony Zdrowia (WHO) depresja jest jedną z najbardziej spotykanych zaburzeń psychicznych na świecie. Depresja powoduje niesprawność i niezdolność do pracy. Na depresję chorują częściej kobiety niż mężczyźni. Dokładnie tak samo jest w przypadku nerwicy. Tutaj należy podkreślić, że depresja i nerwica to różne jednostki chorobowe, choć występują wspólne objawy: lęk, zaburzenia emocjonalne i zaburzenia snu. Niektóre zaburzenia nerwicowe mogą współwystępować z depresją, zaostrzając jej przebieg. Dominującym uczuciem w depresji jest smutek, a w nerwicy — lęk.

 

Jak zapobiec nerwicy?

Osoby, które mają skłonność do zaburzeń lękowych powinny nauczyć się odpoczywać i relaksować. Zaburzenia nerwicowe często wywołuje przepracowanie i przemęczenie oraz działanie pod presją czasu. Profilaktyka nerwicy polega na zastosowaniu regularnej aktywność fizycznej i codziennych ćwiczeń relaksacyjnych (np. medytacja lub zajęcia jogi) lub fizykoterapii. Warto by taki pacjent miał w swoim bliskim otoczeniu zaufaną osobę, z którą zawsze może porozmawiać w momencie doświadczenia trudnych sytuacji życiowych.

 

Jeśli dostrzegasz u Twoich bliskich jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32  pokaż numer.

 

 

https://centrumrefleksja.pl/jak-nerwica-wplywa-na-organizm-czy-nerwica-jest-wyleczalna-jak-pokonac-nerwice%CC%A8/

https://pokonajlek.pl/zaburzenia-nerwicowe/?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwupGyBhBBEiwA0UcqaA7dD_6P8jKA2F4WFu0ERvLk3ENXdUCO7rhdXScy21qdBQUqGAJe3BoCwE0QAvD_BwE

https://www.terapiadlaciebie.pl/skutki-nieleczonej-nerwicy-dlaczego-nie-warto-bagatelizowac-problemu/

https://www.cefalgin.pl/artykuly/nerwica-przyczyny-objawy-leczenie-rodzaje/

https://www.doz.pl/czytelnia/a15204-Przyczyny_i_objawy_nerwicy__jakie_sa_rodzaje_i_jak_objawiaja_sie_zaburzenia_nerwicowe