Pracownia RTG
Pracowania RTG świadczy usługi w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatnie, na podstawie ważnego skierowania lekarskiego.
Nasza placówka medyczna BetaMed oferuje diagnostykę rentgenowską - RTG w zakresie zdjęć kostno-stawowych, m.in.:
Pacjent zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, może wykonać następujące bezpłatne badania diagnostyki obrazowej:
- zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej
- zdjęcia kostne – w przypadku kręgosłupa; kończyn (górnych, dolnych) i miednicy w projekcji AP i bocznej
- zdjęcie czaszki
- zdjęcie zatok
- zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej
Nasza placówka wyposażona jest w najwyższej klasy aparat rentgenowski typu U, pozwalający wykonać zdjęcia w pozycji leżącej i stojącej. Zaletą tego sprzętu jest możliwość zjechania nisko całą konstrukcją urządzenia, która umożliwia zrobienie zdjęć kończynom dolnym, kolanom i stopom w naturalnych pozycjach. Jest to równie ważne w przypadku zdjęć rentgenowskich kręgosłupa; wykonanie zdjęcia w pozycji leżącej może nie oddać naturalnego ułożenia talerzy biodrowych.
Sprzęt pozwala na wykonanie zdjęć rentgenowskich również osobom na wózkach inwalidzkich lub leżącym, bez konieczności przenoszenia pacjenta na inny stół. Aparatura wyposażona jest w filtry dziecięce, które dodatkowo redukują dawkę promieniowania, zapewniając przy tym większe bezpieczeństwo najmłodszym pacjentom.
Wyniki badania można uzyskać już następnego dnia, drogą mailową lub odbierając je osobiście w placówce. Istnieje również możliwość uzyskania opisu do 2 godzin, jeśli skierowanie ma informację NA CITO.
Zdjęcia wykonujemy zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych.
Nowoczesna aparatura sprawia, że pacjent przyjmuje minimalną dawkę promieniowania.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 708 76 32Zobacz informacje o wpływie działalności wykonywanej przez BetaMed S.A. na zdrowie ludzi i na środowisko
Jolanta Budis
Technik elektroradiologii
Technik elektroradiologii w pracowni RTG, stomatologicznej, mammograficznej, pracowni tomografii komputerowej i pracowni EEG (elektroencefalografii).
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 708 76 32RTG
W naszym Centrum Medycznym BetaMed wykonujemy badanie RTG w ramach kontraktu z NFZ lub prywatnie na podstawie skierowania lekarskiego. Badanie RTG, czyli rentgen jest jednym z najpopularniejszych badań diagnostycznych. Jest bezbolesne i przebiega szybko, jednak nie powinno się go zbyt często wykonywać.
Badanie RTG — czym jest?
Badanie rentgenowskie jest najstarszym badaniem obrazowym. Promieniowanie rentgenowskie wynaleziono na przełomie XIX i XX wieku i choć od tego czasu w medycynie wiele się zmieniło, lekarze nadal z niego korzystają.
Do badania RTG wykorzystuje się lampę rentgenowską. To po prostu urządzenie, które emituje promienie X skierowane na wybrany obiekt. Po drugiej stronie owego obiektu znajduje się klisza, płytka lub matryca. Przekazuje ona dane do komputera. To na matrycy odwzorowuje się kształt obiektu przybierający postać dwuwymiarowego obrazu. Promieniowanie rentgenowskie przez różnego typu struktury przechodzi ze zmienną intensywnością. Przykładowo kość przepuści promienie znacznie słabiej niż tkanka miękka. Widać to na zdjęciach rentgenowskich, na których tkanka miękka jest bardzo jasna, natomiast kość — ciemniejsza.
Kiedy się wykonuje badanie rentgenowskie?
Istnieją liczne wskazania do wykonania badania RTG. RTG zleca się w celu rozpoznania lub wykluczenia choroby, a także w celu oceny jej przebiegu. Dzięki RTG można monitorować postępy leczenia, a także badać stan płuc u palaczy i osób zagrożonych pylicą.
Ponieważ RTG doskonale uwidacznia kości, bardzo często wykorzystuje się je w diagnostyce urazów i schorzeniach układu ruchowego. RTG jest niezwykle pomocne w przypadku:
- zwichnięć
- pęknięć
- złamań
- wad postawy
- osteoporozy
- stanów zapalnych i bólowych
- dolegliwości reumatycznych
Z RTG korzysta współcześnie ortodoncja i stomatologia. Najczęściej badania RTG wykonuje się przed ekstrakcją zęba i leczeniem kanałowym (RTG zęba).
Prześwietlenie rentgenowskie pomaga wykryć nowotwory, jak również zmiany nowotworowe narządów wewnętrznych. RTG stosuje się w diagnostyce gruźlicy, odmy, zapalenia płuc, a także wykonuje się je przy problemach z zatokami. Jest pomocne przy podejrzeniu perforacji lub niedrożności przewodu pokarmowego. Pozwala wykryć guzy, wrzody żołądka oraz problemy z nerkami. Jak już wspominaliśmy, prześwietlenie RTG stosuje się do monitorowania postępów leczenia.
Jakie są rodzaje badania RTG?
W naszym Centrum Medycznym BetaMed wykonujemy następujące badania:
- RTG jamy brzusznej,
- RTG kręgosłupa
- RTG klatki piersiowej
- RTG kończyn górnych (przykładowo RTG nadgarstka)
- RTG kończyn dolnych (przykładowo RTG stawu skokowego, RTG stopy)
Pacjenci mogą u nas bezpłatnie wykonać zdjęcie rentgenowskie:
- klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej
- kostne w przypadku kręgosłupa — jeśli chodzi o kończyny i miednicę — w projekcji AP i bocznej
- czaszki
- zatok
- przeglądowe jamy brzusznej
Przeciwwskazania do wykonania badania RTG
Do wykonania badania rentgenowskiego nie ma przeciwwskazań. Należy jednak wykluczyć ciążę, zbyt młody wiek i brak możliwości zmiany leczenia. Badanie RTG wykonujemy na urządzeniach objętych kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ponadto Nasze Centrum Medyczne wyróżnia nowoczesna aparatura.
Podczas badania pacjent wystawiony jest na promieniowanie jonizujące. To nic innego, jak promieniowanie X, o którym wcześniej wspominaliśmy. W małych dawkach (wykorzystywanych podczas prześwietlania) nie jest ono szkodliwe. Człowiek codziennie narażony jest na promienie X (promieniowanie kosmiczne, kontakt z urządzeniami elektronicznymi), które występuje w podobnej dawce, jak podczas badania. Możemy śmiało stwierdzić, że wszystkie organizmy żywe mają kontakt z promieniowaniem jonizującym.
Przebieg badania RTG
Zalecamy, aby przed badaniem jamy brzusznej nie pić napojów gazowanych, a w przypadku prześwietlenia odcinka lędźwiowego — zastosować lekkostrawną dietę. Zanim wykonamy zdjęcie rentgenowskie, poprosimy pacjenta, aby zdjął elementy metalowe — biżuterię, zegarek, a następnie odsłonił fragmenty badanego obszaru.
Jeśli chodzi o badanie układu moczowego, często podaje się środek cieniujący, czyli kontrast. Badanie z kontrastem nieco różni się od standardowego. Osobie badanej zakładamy wenflon, przez który podajemy środek cieniujący. Może to powodować u pacjenta uczucie ciepła i metalicznego posmaku w ustach. Czekamy 5-10 minut, aż kontrast przedostanie się do nerek i wykonujemy zdjęcie rentgenowskie lub prześwietlenie.
W naszym Centrum Medycznym posiadamy aparat RTG z ramieniem U, który umożliwia wykonanie badania w przypadku, kiedy osoba nie ma możliwości przemieszczania się lub jeździ na wózku inwalidzkim. Rentgen to badanie z zakresu radiologii. Zaliczamy do niej także tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, ultrasonografię, densytometrię, mammografię, pantomogram, angiografię. Warto wiedzieć, że pomiędzy dwoma badaniami RTG: prześwietleniem a wykonaniem zdjęcia RTG występuje znaczna różnica. Polega ona na czasie ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Zdjęcie wykonuje się szybko, natomiast podczas prześwietlenia badany obszar poddaje się obserwacji.