RTG jamy brzusznej

Badanie RTG jamy brzusznej

Badanie to przez pacjentów potocznie jest nazywane rentgenem brzucha. Jest to jedno z diagnostycznych badań obrazowych, które pozwala na pokazanie zmian patologicznych powstających w pobliżu układu pokarmowego i moczowego.



Przebieg badania RTG jamy brzusznej

Technik przed wykonaniem badania pyta pacjenta, czy wyraża zgodę na przeprowadzenie RTG oraz w przypadku kobiet w wieku rozrodczym, pada pytanie o ewentualną ciążę. Przed rentgenem zasłaniane są części ciała, które nie powinny być narażone na promieniowanie — należy chronić np. jajniki lub jądra. Pacjent ubiera specjalny fartuch ochronny, który jest wykonany ze specjalnej materii nieprzepuszczającej promieni rentgena. Specjalista wskaże pacjentowi, w jaki sposób musi się ustawić lub ułożyć do zdjęcia RTG. Aby zdjęcie było wykonane prawidłowo, a wynik później był czytelny — podczas badania pacjent nie może się poruszyć i przez chwilę musi wstrzymać oddech.



Przygotowanie do badania RTG jamy brzusznej

Badanie RTG brzucha wymaga specjalnego przygotowania. Do badania przystępujemy na czczo i musimy zachować zasadę - 8 godzin przerwy między ostatnim posiłkiem, a rentgenem. Dzień przed i w dniu kiedy mamy mieć badanie należy zastosować środki przeciw wzdęciom, które są dostępne w każdej aptece — bez recepty. Ważnym elementem przygotowania jest zastosowanie diety lekkostrawnej 1-2 dni przed badaniem. Należy wówczas zrezygnować z napojów gazowanych, potraw ciężkostrawnych lub wzdymających, jak i z roślin strączkowych, surowych warzyw oraz owoców. Badanie najlepiej wykonać po wypróżnieniu. W dniu kiedy ma odbyć się badanie, należy zrezygnować także z kawy i żucia gumy. Przed badaniem musimy poinformować technika o przyjmowanych lekach, ciąży, założonej spirali domacicznej lub w przypadku RTG z kontrastem o alergii na bar.



Wskazania do wykonania badania RTG jamy brzusznej:

Zazwyczaj rentgen wykonuje się w nagłych sytuacjach, gdy życie lub zdrowie pacjenta jest zagrożone. Zaplanowane badanie RTG jamy brzusznej najczęściej wykonywane jest gdy:

  • lekarz podejrzewa rozwój nowotworu w obrębie narządów układu pokarmowego, wydalniczego, moczowego czy też rozrodczego
  • obserwuje się u pacjenta bóle brzucha o charakterze nawracającym i przewlekłym — o nieustalonej dotąd przyczynie
  • zachodzi podejrzenie obecności złogów czy kamieni w nerkach, czy w drogach żółciowych
  • pacjent wymiotuje i ma nudności o nieustalonej przyczynie
  • lekarz podejrzewa choroby układu pokarmowego przebiegające z występowaniem wrzodów żołądka, nadżerek, polipów, niedrożności i innych nieprawidłowości w jelitach czy żołądku



Przeciwwskazania do zrobienia badania RTG jamy brzusznej

Innowacyjny sprzęt do RTG, który imituje promieniowanie rentgenowskie, teraz w niewielkim stopniu wpływa na organizm człowieka, ale nadal nie jest on dla niego całkowicie obojętny. Z tego powodu nie zaleca się wykonywać RTG klatki piersiowej:

  • kobietom w ciąży
  • osobom wykonujących badanie zbyt często — maksymalnie dwa razy w ciągu roku
  • osobom poniżej 18. roku życia — osoby młodsze są bardziej narażone na promieniowanie



Badanie RTG jamy brzusznej to nie jedyny rodzaj RTG, który jest wykonywany w placówce. Oprócz tego można wykonać u nas:




Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200