RTG kręgosłupa

Badanie RTG kręgosłupa

RTG kręgosłupa jest badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej i posiada też inną nazwę — prześwietlenie kręgosłupa. Jest to badanie obrazowe, dzięki któremu lekarz może ocenić stan poszczególnych odcinków kręgosłupa. RTG można wykonać tylko w przypadku, gdy pacjent ma wystawione skierowanie przez lekarza.



Rodzaje badań RTG kręgosłupa

Rodzaj wykonywanego RTG kręgosłupa jest uzależniony od tego, z jaką dolegliwością boryka się pacjent. Mamy trzy rodzaje prześwietlenia kręgosłupa:

  • RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
  • RTG kręgosłupa szyjnego
  • RTG kręgosłupa piersiowego

Podczas badania RTG kręgosłupa można wyróżnić tzw. projekcje, czyli sposób ułożenia pacjenta na czas badania. Zdjęcia rentgenowskie wykonuje się w pozycji AP — pozycja przednio-tylna oraz bocznej. Prześwietlenie czynnościowe kręgów szyjnych to szczególny rodzaj RTG kręgosłupa. Badanie to wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem niestabilności kręgosłupa.



Na czym polega RTG kręgosłupa?

RTG kręgosłupa polega na prześwietleniu tej części ciała za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Wiele pracowni korzysta już z aparatów cyfrowych, dzięki temu możemy uzyskać obraz badania rentgenowskiego w formie elektronicznej na płytce CD lub DVD. Później lekarz może zobaczyć wyniki RTG na komputerze.



Jak wygląda badanie RTG kręgosłupa?

Przed badaniem — pacjent powinien rozebrać się od pasa w górę, zdjąć biżuterię, jeśli znajduje się w pobliżu badanej części ciała. Procedura jest inna w przypadku RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego — tutaj należy zdjąć również spodnie. Pacjent podczas RTG jest w pozycji stojącej lub kładzie się na stole diagnostycznym — między lampą rentgenowską wysyłającą promienie, a detektorem, który to promieniowanie odbiera. Czas wykonania badania jest uzależniony od ilości robionych zdjęć. Zazwyczaj cała procedura trwa od 5 do 15 minut.



Przygotowanie do RTG kręgosłupa

Do RTG kręgosłupa nie musimy specjalnie się przygotowywać i nie ma potrzeby bycia na czczo do badania. Prześwietlenie możemy wykonać o każdej porze dnia. Jeden rodzaj badania wymaga specjalnego przygotowania — chodzi o RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Podstawową rzeczą, którą należy zrobić przed wykonaniem tego rodzaju RTG jest oczyszczenie jelit z mas kałowych i gazów, które mogą wpływać na nieczytelność tego badania. Należy zastosować dietę lekkostrawną jeden lub dwa dni przed badaniem i skorzystać z leków dostępnych bez recepty, by wyeliminować wzdęcia. Najlepiej zrezygnować z produktów bogatych w błonnik oraz napojów gazowanych. W dniu badania musimy stawić się na czczo — nie można jeść co najmniej 6-8 godzin przed RTG, a ostatni z posiłków powinien być lekkostrawny. Nie powinniśmy palić papierosów i żuć gumy.



Wskazania do wykonania RTG kręgosłupa:

  • wady postawy
  • zmiany zapalne
  • zmiany zwyrodnieniowe
  • uraz kręgosłupa
  • bóle kręgosłupa
  • niestabilność kręgosłupa



Przeciwskazania do wykonania badania RTG kręgosłupa

Badanie RTG nie powinniśmy wykonywać zbyt często i bez uzasadnionej przyczyny. Wśród przeciwwskazań głównie wyróżnia się ciążę. Dlatego przed każdym badaniem RTG specjalista pyta kobietę w wieku rozrodczym czy nie jest w ciąży.



Badanie RTG kręgosłupa to nie jedyny rodzaj RTG, który jest wykonywany w placówce. Oprócz tego można wykonać u nas:




Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200