Przerost migdałka gardłowego, tzw. trzeci migdał, to bardzo popularna dolegliwość, zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym (3-7 lat), choć w ostatnich latach zauważa się coraz większą zachorowalność także u dzieci ok. 1 roku życia. Schorzenie to polega na nadmiernym rozroście migdałka znajdującego się za nosem, w miejscu, w którym jama nosowa przechodzi w gardło.
Trzeci migdał zaczyna rozwijać się tuż po narodzinach, następnie szybko rośnie, zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Na tym etapie rozwoju stanowi bardzo ważny element w prawidłowym funkcjonowaniu małego organizmu (jest wyrazem intensywnej aktywności immunologicznej tkanki chłonnej gardła, leżącej na styku drogi oddechowej i pokarmowej). Odpowiada, jako część układu odpornościowego, za ochronę organizmu przed bakteriami, wirusami oraz innymi patogenami. Wraz z dorastaniem dziecka, migdałek gardłowy ulega wyraźnemu zmniejszeniu, bowiem zaczyna pełnić coraz mniejszą rolę w organizmie, w konsekwencji w kolejnych latach życia zanika (dlatego też tak rzadko schorzenie to występuje u osób dorosłych). Powiększony trzeci migdał u dorosłych występuje bardzo rzadko i nazywany jest przetrwałym migdałem gardłowym.
W diagnostyce niezbędna jest konsultacja laryngologiczna. Wykonuje się także badanie za pomocą fiberoskopu (endoskopu z kamerą), czasami również RTG boczne nosogardła.
Przerost migdałka gardłowego w wieku dziecięcym jest bardzo częstą dolegliwością, ma jednak dużą tendencję do samoistnego ustępowania; migdałek zaczyna bowiem zanikać po 12 roku życia. W delikatnych przypadkach przerostu migdałka i niewielkiego nasilenia objawów nie jest konieczna interwencja chirurgiczna. Wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest znaczne ograniczenie drożności nosowej części gardła, powodujące trudności w oddychaniu przez nos, bądź zespół bezdechów sennych. Przyjmuje się, że przerost migdałków jest problemem, gdy migdałek zaczyna zajmować ponad 60% nosogardła. Wtedy też mogą pojawić się dodatkowe objawy takie, jak: chrapanie, zapalenie uszu oraz silne bóle głowy.
Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy u swojego dziecka, skorzystaj z konsultacji laryngologicznej w naszej placówce.
Zadzwoń i umów się: ☎32 420 29 00, ? 519 308 200