Leniwe oko – choroba wieku dziecięcego

uśmiechnięta lekarka z małą dziewczynką

Leniwe oko nazywane również amblyopią, jest chorobą, która powstaje w wieku dziecięcym, najczęstszą przyczyną choroby jest zez. Jej występowanie szacuje się na ok 6% u dzieci do 6 roku życia. W wyniku choroby następuje trwałe pogorszenie ostrości widzenia, lecz najpoważniejszym powikłaniem jest utrata widzenia w chorym oku.

Najczęstszym powodem leniwego oka jest zez lub też inna choroba powodująca znaczną różnice w widzeniu na oboje oczu. Do choroby może dojść w sytuacji gdy jedno z oczu przekazuje do mózgu lepszy obraz i staje się okiem dominującym – ujmując prozaicznie – choroba może wynikać z faktu, że w jednym oku może być np. plus a w drugim minus.

Jakie są przyczyny leniwego oka?

  • zez
  • może być wynikiem różnicy w krótkowzroczności oraz nadwzroczności między obojgiem oczu

Jakie są objawy leniwego oka?

  • pogorszona ostrość widzenia
  • osłabiona ruchomość gałek ocznych

Leniwe oko – leczenie:

Po wykryciu choroby konieczna jest rehabilitacja oka, polega ona na ćwiczeniach, których zadaniem jest poruszanie gałką oczną, w celu korekcji wzroku stosowane są również okulary, tzw. „piratki”, w których jedno oko jest zakryte.

Pamiętaj!

Im wcześniej nastąpi właściwe rozpoznanie choroby, tym szanse na skuteczne leczenie są większe. Dlatego też w przypadku podejrzenia leniwego oka zachęcamy do skorzystania z usług naszego okulisty dziecięcego prof. dr hab. n. med. Marii Formińskiej-Kapuścik.

 

Jeśli dostrzegasz u Twojego dziecka tę dolegliwość to umów je na wizytę
do naszego Okulisty w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .