Co wybrać – suplement czy lek?

Co wybrać - suplement czy lek? Rozsypane leki

Z każdej strony atakują nas reklamy specyfików na różne dolegliwości. Mają one nam pomóc na zaparcia, zespół niespokojnych nóg, niedobór witaminy D czy kolagenu.  Z jednej strony słyszymy, że z lekami trzeba uważać a suplementy służą naszemu zdrowiu, z drugiej zaś że leki są przebadane a suplementy są niezdrowe. Co zatem wybrać suplement czy lek?

I komu tu wierzyć?

Lek to substancja, która przed wprowadzeniem do obrotu, musi spełniać szereg wymagań i zostać zarejestrowana w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Aby lek zarejestrować musi on:
  • przejść badania, które udowadniają, że substancje w nim zawarte mają właściwości w zapobieganiu lub leczeniu chorób,
  • posiadać spis  ze szczegółowo wymienionymi wszystkimi dane ilościowe i jakościowe oraz wszystkie składniki produktu,
  • posiadać opis kontroli, któremu poddawany jest lek podczas produkcji oraz testów.

Suplement diety to środek spożywczy. Przed wprowadzeniem do obrotu zgłasza się go do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W zdecydowanej większości jest to skoncentrowana forma pojedynczego składnika lub kilku substancji, które wykazują efekt fizjologiczny lub odżywczy. Celem suplementu diety jest uzupełnienie niedoborów konkretnych substancji.

Wprowadzenie do sprzedaży suplementu wymaga jedynie przedstawienia w GIS etykiety produktu.

Jaka jest zatem różnica pomiędzy, np. witamina D, która jest suplementem diety od tej, którą przepisał nam lekarz na receptę? Na pierwszy rzut oka niczym, bowiem zarówno forma produktu jak i dawki są identyczne. Jeżeli przyjrzymy się dokładniej to:

  • leki OTC są często tańsze od suplementów ponieważ są refundowane – i tak też jest w np. przypadku opisywanej witaminy D,
  • produkcja leku jest w pełni kontrolowany, zarówno surowce z których składa się specyfik, jak i proces produkcji czy pakowania
  • producenci suplementów jedynie deklarują skład produktu, oznacza to, że dane ilościowe, jakościowe oraz składniki produktu są jedynie deklaracją producenta.
Reasumując – suplement czy lek:
  • lek musi spełniać normy ilościowe i jakościowe oraz musi mieć udowodnione działanie
  • suplement może, ale nie musi spełniać norm ilościowych i jakościowych oraz nie musi mieć udowodnionego działania.

W skrócie oznacza to tyle, że jeżeli jakiś produkt ma zwierać składnik leczniczy, to w przypadku suplementu może, ale nie musi zawierać odpowiedniej dawki, która niezbędna jest do wywołania efektu leczniczego. Zatem suplement mimo właściwego składu o udowodnionym działaniu leczniczym nie musi zadziałać – z prostej przyczyny, może być go za mało w produkcie, zarówno za wiedzą jak i bez wiedzy producenta.  Jego dawka może być zaniżona w celu obniżenia ceny produktu lub nieodpowiednia wynikła z błędu na produkcji.

 

Nie wiesz co będzie lepsze dla Twojego zdrowia? Suplement czy lek?
Skonsultuj się z naszym Lekarzem Rodzinnym w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://leki.pl/poradnik/suplement-diety-czy-lek-zanim-zdecydujesz-poznaj-roznice/