Jak wybrać prawidłowe okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne na plaży
Okulary przeciwsłoneczne… pewnie posiada je każdy z nas, nie wyobrażamy sobie bez nich lata. Zazwyczaj jednak przy ich wyborze kierujemy się tym, żeby jak najbardziej nam się podobały, jak najbardziej pasowały. Niewielu z nas zastanawia się, jakie tak naprawdę okulary przeciwsłoneczne powinny spełniać warunki. Ważne, aby oprócz ochrony oczu przed niekorzystnym promieniowaniem dodatkowo im nie szkodziły. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że z promieniowaniem słonecznym UVA i UVB mamy do czynienia nie tylko latem, ale również zimą. Nasze oczy powinny być chronione przez cały rok, bowiem promienie słoneczne przedostające się do oczu mogą być przyczyną wielu chorób.  

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę do naszego Lekarza Okulisty w Centrum Medycznym BetaMed ☎  32/ pokaż numer.

   

Gdzie kupować okulary:

  • zdecydowanie w salonie optycznym, a nie na bazarze czy w markecie. Okulary nieposiadające odpowiedniego filtra sprawią, że źrenice, zamiast się zwężać będą się rozszerzać, łapiąc przy tym jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.
 

O czym należy pamiętać wybierając okulary przeciwsłoneczne:

  • czy posiadają szkła z powłoką antyrefleksyjną, która zapobiega odbijaniu się światła od okularów a w konsekwencji od oka, dodatkowo nie wpływa na zmianę kontrastu i kolorów; bardzo często warstwa ta jest nakłada na w tylnej części szkiełka. Pozwala to na redukcję wpadającego z boku okularów światła, przez co obraz zostaje wyostrzony
  • czy posiadają filtr polaryzacyjny, który neutralizuje oślepiające odblaski światła np. od wody, jednocześnie zwiększając kontrast i podkreślając kolory, wyostrzając obraz; filtr ten doskonale sprawdzi się podczas jazdy samochodem czy podczas uprawiania sportów zimowych
  • okulary powinny zawierać informację o mocy filtra UV, nadrukowana na oprawce, dołączona w opisie lub naklejona na soczewce; zdecydowanie najlepsze są okulary posiadające filtr UV 400, który w 100% pochłania promieniowanie słoneczne
  • czasami okulary posiadają również filtr fotochromowy, co oznacza, że stosować je mogą osoby noszące okulary korekcyjne, bowiem pozwala on na chronienie oczu przed promieniami UV, jak i na korygowanie wad wzroku, umożliwiając przy tym widzenie zarówno w warunkach intensywnego, jak niedostatecznego naświetlenia, bowiem soczewki w takich okularach automatycznie rozjaśniają się i przyciemniają w zależności od natężenia promieniowania UV
  • równie istotne jest sprawdzenie kategorii filtra (oznaczonego cyframi od 0 do 4), który został zastosowany w okularach, bowiem to on decyduje o ilości przepuszczanego przez soczewki światła, kategorie te oznacza się symbolami cat.1, cat.2, itp., przy czym należy pamiętać, że filtr cat.1 przepuszcza ok. 40% światła a cat.4 ok. 8%
  • czy posiadają znaczek CE, oznaczenie, informujące, że dany produkt jest zgodny z dyrektywami UE, pomyślnie przeszedł specjalistyczne badania oraz spełnia wszelkie potrzebne normy jakości i bezpieczeństwa
  • warto również dobrze dopasować kształt oraz wielkość oprawek, należy sprawdzić, czy nie zaburzają one pola widzenia
 

Czy kolor szkła w okularach ma znaczenie?

  • brązowy — zdecydowanie najlepiej zatrzymujący światło niebieskie powodujące największe olśnienie, zdecydowanie też podnoszący kontrast kolorów, poprawia głębię ostrości, pozwala oczom odpocząć, polecany dla osób o wrażliwych oczach
  • szary — uważany za dosyć neutralny, nie zmienia kolorów otaczającego świata, przez co też zdecydowanie najlepiej pomaga ocenić odległość, bardzo dobrze odwzorowuje rzeczywistość
  • zielony — uniemożliwia prawidłowe odczytywanie koloru zielonego, zdecydowanie niepolecany dla kierowców
  • żółty, pomarańczowy — poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku (okularów ze szkłami w takim kolorze zazwyczaj używają kierowcy)
  • fioletowy — sprawia bowiem, że kolory na dalszym planie nie są w pełni widoczne (taki rodzaj okularów sprawdzi się jednak np. u myśliwych, bowiem uwydatniają one kolor obiektów na zielonym tle)
  • czerwony — kolor soczewek idealny na pory wieczorne, kiedy światło słoneczne jest zdecydowanie delikatniejsze
  • niebieski — idealny do zastosowania w zmiennych warunkach pogodowych, tłumią kontrast tła uwydatniając przy tym kolor żółty
Kolor szkieł w okularach pełni rolę nie tylko estetyczną, równie istotna jest także kategoria zastosowanego filtra. To głównie od niego zależy, w jakich barwach będziemy widzieli otoczenie.  

Na co wpływają źle dobrane okulary przeciwsłoneczne:

  • nadmiar światła słonecznego może wywołać zapalenie spojówek, objawiające się zaczerwienieniem, łzawieniem i pieczeniem
  • mogą powodować uszkodzenie rogówki
  • powodują zwyrodnienie plamki żółtej
  • mogą powodować zaćmę objawiającą się zmętnieniem soczewki
  Nie da się ukryć, że cena okularów posiadających odpowiednie filtry i jakość będzie wyższa od tych zazwyczaj przez nas wybieranych. Jednakże posłużą one na długi czas, a my zyskamy pewność, że nasz wzrok jest prawidłowo chroniony.  

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę do naszego Lekarza Okulisty w Centrum Medycznym BetaMed ☎  32/ pokaż numer.

 

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/jak-dobrac-okulary-przeciwsloneczne_38122.html

https://mamotoja.pl/okulary-przeciwsloneczne-jak-odczytac-oznaczenia-na-okularach,zdrowie-kobiety-artykul,24236,r1p1.html

https://www.jakkupowac.pl/jakie-okulary-przeciwsloneczne-kupic/


prof. dr hab. n. med. Stanisława Gierek - Ciaciura

Specjalista z zakresu okulistyki


Prof. dr hab. n. med. Stanisława Gierek – Ciaciura jest absolwentką medycyny na Arnst-Moritz-Arnt-Universitat w Greifswaldzie (Niemcy). W 1989 roku rozpoczęła pracę w I Katedrze i Klinice Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W kolejnych latach zrobiła specjalizacje z okulistyki I stopnia (1992) i II stopnia (1995). Zainteresowanie schorzeniami przedniego odcinka gałki ocznej, zaćmy, a szczególnie chirurgii refrakcyjnej zaowocowało doktoratem (1996) i habilitacją (2002). W 2009 roku otrzymała nominację profesorską. W Klinice Okulistyki ŚUM pracowała do 2009 roku, a obecnie pracuje także w NZOZ min. w Szpitalu pod Bukami.

Współautor 2 książek i 4 rozdziałów w podręcznikach okulistyki oraz autor i współautor 143 publikacji w czasopismach okulistycznych. Autor i współautor 362 prac wygłoszonych na kongresach i sympozjach zagranicznych oraz 252 prac wygłoszonych w Polsce.

W pracy zawodowej zawsze najważniejsi są dla niej pacjenci i ich wzrok ale jednocześnie też rozwój naukowy i przekazywanie swojej wiedzy innym okulistom.

Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła wykonywanie zabiegów laserowej korekcji wad wzroku.

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 708 76 32

📱 519 308 200

Rejestracja on-line ZNANAY LEKARZ - umów wizytę / sprawdź opinie


prof. dr hab. n. med. Maria Formińska - Kapuścik

Specjalista z zakresu okulistyki dziecięcej


Prof. dr hab. n. med. Maria Formińska-Kapuścik jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej. Piastowała stanowisko Ordynatora Oddziału Okulistyki Dziecięcej Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach oraz kierownika Kliniki Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki SUM. Odbyła też liczne staże m.in. w Fort Worth w Texasie (USA), w Ambergu (Niemcy), w Nidau (Szwajcaria).

Profesor współpracowała z Polish Neuropsychological Society, gdzie publikowane były artykuły naukowe w zagranicznych czasopismach. Przyjmuje dzieci od pierwszego dnia ich życia oraz osoby dorosłe. Jej zainteresowania skupione są przede wszystkim na chirurgii, tak przedniego jak i tylnego odcinka gałki ocznej zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Główne kierunki badań naukowych to opracowanie wyników zabiegów chirurgicznych dotyczących zaćmy, jaskry, oraz zagadnienia dotyczące retinologii w oparciu o ultrasonografię dopplerowską i optyczną koherentną tomografię/OCT.

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 708 76 32

📱 519 308 200

Rejestracja on-line


dr n.med. Adam Sarzyński

Specjalista z zakresu okulistyki


Dr n. med. Adam Sarzyński jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując na Oddziale Okulistyki Szpitala Górniczego w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Szpitalu Klinicznym Nr 5 w Katowicach. W kolejnych latach pełnił funkcję ordynatora a następnie lekarza zarządzającego Oddziałem Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Od roku 2014 pracuje w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi.

Dr n. med. Adam Sarzyński jest członkiem Towarzystwa Okulistycznego, w tym Sekcji Wszczepów Wewnątrzgałkowych i Chirurgii Refrakcji oraz Sekcji Soczewek Kontaktowych.

Jest również autorem i współautorem publikacji w czasopismach zarówno krajowych, jak i zagranicznych oraz prac wygłaszanych na zjazdach o zasięgu krajowym i zagranicznym. Ciągle poszerza swoją wiedzę biorąc udział w licznych zjazdach o tematyce okulistycznej i transplantologicznej. Jest uczestnikiem corocznych międzynarodowych Kongresów Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcji (ESCRS) oraz Amerykańskiej Akademii Okulistycznej (AAO).

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 708 76 32

📱 519 308 200

Rejestracja on-line


Lek. Paweł Klich

Specjalista z zakresu okulistyki


Lek. Paweł Klich jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest także lekarzem specjalistą w Oddziale Okulistyki Szpitala nr 2 w Mysłowicach. Na co dzień zajmuje się leczeniem wad wzroku, zaćmy czy zwyrodnienia siatkówki centralnej.


Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 708 76 32

📱 519 308 200

Rejestracja on-line
ZNANAY LEKARZ - umów wizytę / sprawdź opinie