Jak rozpoznać menopauzę?

Menopauza znana również jako klimakterium to czas w którym organizm kobiety przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Pierwsze objawy mogę się pojawić nawet od 7 do 10 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Jak ją rozpoznać i jakie objawy mogą jej towarzyszyć?

 

Pierwsze objawy menopauzy

Klimakterium to czas, który statystycznie datuje się pomiędzy 45, a 55 rokiem życia kobiety. Może się okazać, że u niektórych z pań będzie ona wcześnie, pomiędzy 40, a 45 rokiem życia i nie jest to związane ze stanem chorobowym. Zanim kobieta przestanie całkowicie miesiączkować wchodzi w tak zwany okres premenopauzy. To właśnie on charakteryzuje się różnymi dolegliwościami i zaburzeniem miesiączkowania. Pierwsze oznaki to:

  • uderzenia gorąca
  • nerwowość
  • uczucie zmęczenia
  • poty nocne
  • bezsenność
  • obrzęki i bóle piersi
  • kołatanie serca
  • bóle w podbrzuszu

 

Jak rozpoznać menopauzę?

Niełatwo rozpoznać pierwsze objawy menopauzy, ponieważ są one podobne do innych dolegliwości. Te same odczucia mogą kobietom towarzyszyć podczas przemęczenia, przepracowania, lub być pierwszymi objawami nieplanowanej ciąży. Najczęstszym objawem menopauzy są uderzenia gorąca. Są one powszechne, uciążliwe i mogą występować nawet kilkanaście razy na dobę. Jest to dolegliwość, którą opisuje się jako falę ciepła rozchodzącą się od klatki piersiowej aż do twarzy. Towarzyszy jej duszność, zaczerwienienie cery i nadmierna potliwość.

 

Rozpoznanie menopauzy – test

Test jest najdokładniejszym sposobem na rozpoznanie menopauzy. Badaniom poddaje się krew i mocz, ponieważ w tym czasie organizm kobiety zwiększa wydzielanie hormonów mających na celu spowolnienie jajników do produkcji hormonów płciowych. Te hormony to: hormon folikultoropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). Jeśli wynik ukazuje podwyższony ich poziom i obniżony poziom progesteronu i estradiolu to sygnał, że praca jajników produkujących hormony płciowe uległa spowolnieniu.
W aptekach dostępny jest też domowy test, jednak należy pamiętać, że wynik może być niewiarygodny kiedy kobieta przyjmuje hormonalne środki antykoncepcyjne lub poddawana jest innej terapii hormonalnej.

 

Późne objawy menopauzy

Wystąpienie ostatniej miesiączki nie oznacza pożegnanie się z objawami menopauzy. Czynność hormonalna jajników wygasa powoli, dlatego jej symptomy mogą towarzyszyć kobietom przez długi okres. Do późniejszych objawów menopauzy zaliczamy:

  • osteoporozę
  • otyłość brzuszną
  • zespół suchego oka
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • wypadanie włosów

 

Menopauza jest naturalnym procesem, którego nie należy się bać. Lekarze, aby załagodzić przykre dolegliwości menopauzy mogą zlecić odpowiednią hormonalną terapię, która uzupełnia niedobór naturalnie produkowanych hormonów przez jajniki. Wdrożenie terapii ma swoje zalety, takie jak zapobieganie chorobie wieńcowej czy miażdżycy, jednak nie powinno się jej stosować przez okres dłuższy niż 5 do 7 lat.

 

Jeśli zauważasz u siebie wymienione objawy – zadzwoń i umów się na wizytę
do naszego
Lekarza Rodzinnego lub Poradni Ginekologicznejw Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.vichy.pl/blog/pierwsze-objawy-menopauzy/vmag85335.aspx

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-endokrynologiczne,menopauza–klimakterium—-pierwsze-objawy–w-jakim-wieku-,artykul,1721190.html

https://aptekapuls.pl/blogs/6_menopauza-jak-rozpozna%C4%87-jej-objawy.html