Dlaczego sprzęt USG ma znaczenie w badaniach płodu

sprzet ma znaczenie usg hera

Badania USG w ciąży mają na celu ocenienie prawidłowości rozwoju ciąży i dziecka, dlatego tak ważny jest specjalistyczny sprzęt, przeznaczony do tego typu badań.

 

Rodzaje badań USG ciąży

Podczas ciąży przeprowadza się dwa rodzaje USG: przezpochwowe i przez powłoki jamy brzusznej. To pierwsze wykonywane jest w początkowym okresie ciąży, szczególnie podczas pierwszej wizyty kontrolnej u ginekologa. Zarodek jest wówczas na tyle mały, że nie będzie on widoczny przez powłoki brzuszne. USG przezpochwowe nie jest bolesne, dlatego nie należy się go obawiać. Do jego wykonania wykorzystuje się sondę ze specjalistycznym żelem, dzięki czemu badanie nie sprawia pacjentce dyskomfortu. W późniejszym okresie ciąży można wykonać już badania przez powłoki jamy brzusznej, ponieważ rozwijające się dziecko będzie na tyle duże, że bez problemów można je dokładnie obejrzeć..

 

Jak często wykonywać badanie?

Badanie USG to podstawowe i najważniejsze badanie kontrolujące przebieg ciąży. Powinno być one wykonywane przy każdej wizycie u ginekologa, dzięki czemu przebieg ciąży jest sprawdzany na bieżąco co zwiększa pewność prawidłowego rozwoju płodu.

 

Sprzęt do wykonywania badania USG

Sprzęt wykorzystywany podczas badania USG ma szczególne znaczenie, ponieważ pozwala ocenić prawidłowość ciąży i płodu w dowolnym okresie cyklu, aż do porodu. Podczas badania USG lekarz ginekolog sprawdza płeć płodu oszacowuje wielkość i wagę dziecka oraz ocenia budowę anatomiczną płodu. W przypadku wykrytych jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz zleca wykonanie badań prenatalnych – służących do wykrycia wad rozwojowych, genetycznych czy zaburzeń płodu związanych z chorobą matki.
Sprzęt wykorzystywany w czasie badań ma znaczenie, ponieważ dostarcza on przyszłej mamie cennych informacji dotyczących prawidłowego rozwoju płodu. Wykorzystanie nowoczesnej aparatury z użyciem technologii 3D, ukazujący dziecko w trójwymiarze, pozwala wyraźnie zobaczyć części ciała takie jak: twarz, rączki, kręgosłup czy nóżki. USG 4D to obraz przypominający relację TV, ukazuje nie tylko jak wygląda dziecko, ale też jak się porusza.

 

Różnice USG 2D, 3D, a 4D

Obecnie mamy do wyboru obrazowanie dziecka w łonie matki za pomocą technologii 2D, 3D i 4D. System 2D to obraz w jednej płaszczyźnie i jest to jedyne obowiązkowe USG w Polsce. System 3D przeważa nad technologią 2D ponieważ pozwala zobaczyć wygląd twarzy dziecka z różnej perspektywy, ocenić jego budowę serca czy kończyn. Badanie 3D umożliwia także wykrycie wad struktur powierzchniowych, twarzoczaszki czy kończyn. Najnowszym systemem jest technologia 4D. Pozwala ona obserwować zachowanie i ruch płodu w czasie rzeczywistym i jest zachowywane w formie filmu. Metoda 4D pozwala zobaczyć poruszającego się malca w łonie matki. W trzecim trymestrze ciąży można w ten sposób oglądać, jak dziecko ziewa czy się uśmiecha. Rodzice mogą też zaobserwować jego wyraz twarzy – zobaczyć uśmiech czy grymas.

 

USG HERA

Aparatura USG HERA to innowacyjne urządzenie wyposażone w technologię 2D,3D i 3D/4D oferujące najwyższej jakości wydruki zdjęć. Każde badanie w III trymestrze uzupełniamy o ocenę przepływów w tętnicy środkowej mózgu płodu i tętnicy pępowinowej- stanowiących jeden z elementów badania prenatalnego. Dodatkowo do nowoczesnych rozwiązań aparatury zaliczamy:

  • automatyczne pomiary, które skracają czas leżenia pacjentki na plecach na kozetce
  • wysoką jakość obrazu we wszystkich trymestrach ciąży
  •  możliwość obrazowania płodu 3D z różnej perspektywy
  •  podgrzewany żel, wykorzystywany podczas zabiegu, który zmniejsza uczucie dyskomfortu
  • dwa ekrany, które pozwalają pacjentce na bieżąco śledzić przebieg badania
  • wysoką jakość wydruków, dzięki którym pacjentka łatwiej rozumie procesy zachodzące w organizmie przyszłego dziecka
  • realistyczne zdjęcia z odwzorowaniem szczegółów

 

Sprzęt przeznaczony do badań płodu ma bardzo duże znaczenie, ponieważ im dokładniejszy możemy uzyskać wynik badania, tym spokojniejsza jest przyszła mama. Wykluczenie jakichkolwiek chorób płodu jest priorytetem dla pacjentki i lekarza, a dzięki najnowszej technologii zyskujemy większą pewność diagnostyczną. Całe badanie dzięki automatyzacji pomiarów jest o wiele bardziej komfortowe szczególnie dla kobiet w zaawansowanej ciąży.

 

Jeśli chcesz wykonać badanie USG, umów się na wizytę
do Poradni Ginekologicznej w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.medicover.pl/usg/ciazy/

https://www.medonet.pl/badania,usg-ciazy—na-czym-polega-to-badanie-,artykul,1591001.html

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/usg-w-ciazy-czym-sie-roznia-usg-3d-i-4d,3860,n,2662