Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na choroby serca

Styl życia i nasza dieta mają ogromny wpływ na zdrowie i kondycję naszego organizmu i to właśnie one stanowią główne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na choroby serca. Złe nawyki mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia.

 

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na choroby serca

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy jak ważny, oprócz badań i leczenia schorzeń chorób serca, jest odpowiedni styl życia i nawyki żywieniowe. Profilaktykę chorób serca możemy podzielić na dwie kategorie: zależne od pacjenta i niemodyfikowane – czyli takie, na które pacjent nie ma wpływu.

Czynniki zależne od pacjenta:

  •  zła dieta
  •  brak aktywności fizycznej
  •  stres
  • otyłość

Czynniki niemodyfikowane (niezależne od pacjenta):

  •  wiek
  •  płeć
  •  czynniki genetyczne

 

Zła dieta

Żywienie wpływa znacząco na nasze serce i to właśnie ono jest jednym z wyznaczników zapadania na różnego rodzaju choroby. Dieta bogata w tłuszcze będzie przyczyną zbyt wysokiego poziomu „złego cholesterolu” we krwi, który powoduję miażdżycę – co oznacza gromadzenie się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych. Chcąc dbać o układ krążenia należy zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa.

 

Palenie tytoniu

Zawarta w tytoniu nikotyna podnosi ciśnienie tętnicze krwi, przez co przyspiesza akcję serca oraz zwiększa zapotrzebowanie na tlen. Dodatkowo zawarte w dymie tytoniowym szkodliwe związki zwiększają ryzyko zawału serca. W wyrobach tytoniowych jest ponad 250 szkodliwych związków, z czego 70 jest rakotwórczych, należy do nich chociażby tlenek węgla (czad), tlenek azotu oraz cyjanowodór. Palenie tytoniu uszkadza wyściółkę naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko tworzenia się złogów tłuszczowych w tętnicach.

 

Brak aktywności fizycznej

Brak ruchu jest powodem wielu różnych chorób, takich jak otyłość czy cukrzyca, które znacznie zbliżają nas do chorób serca. Regularna aktywność wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia dzięki regularnym ćwiczeniom mogą szybciej powrócić do zdrowia. Ćwiczenia fizyczne mają bezpośredni, pozytywny wpływ na serce, działając przeciwzakrzepowo i zapobiegając arytmii. Uprawianie regularnego, intensywnego sportu może nieznacznie powiększyć objętość komór serca, nie są to jednak zmiany których powinniśmy się obawiać. Trenując średnio 3 razy w tygodniu po godzinę możemy zmniejszyć zachorowanie na choroby serca nawet o 15%.

 

Stres

Ciągły stres, pęd i mała ilość snu sprzyjają rozwojowi nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej, które w konsekwencji powodują choroby układu krążenia. Rozładowanie napięcia oraz pozytywne myślenie mają korzystny wpływ na nasze serce, dlatego warto czasem się zatrzymać i wziąć głęboki oddech.

 

Otyłość

Otyłość jest skutkiem siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej, a także niezdrowej diety. Ta przypadłość jest jednym z głównych przypadków schorzeń układu sercowo-naczyniowego i prowadzi do choroby wieńcowej serca, zawału serca i miażdżycy tętnic obwodowych. Wynika to ze zwiększonej podatności na nadciśnienie tętnicze, które uszkadza naczynia krwionośne.

 

Objawy

Objawów związanych z chorobami serca nie należy lekceważyć, szczególnie kiedy często się powtarzają. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad oraz zleci konieczne badania. Diagnostyka pozwala potwierdzić lub wykluczyć choroby serca lub choroby układu krążenia.

Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

  • ból w klatce piersiowej
  •  kołatanie serca
  •  omdlenia
  • obrzęki
  • zawroty głowy
  • problemy z oddychaniem

 

Leczenie chorób serca

Zmiana zarówno diety jak i stylu życia wspomaga leczenie farmakologiczne chorób serca. Leczenie powinno być wyprzedzone odpowiednimi badaniami, takimi jak echo czy EKG serca, które możesz wykonać w Naszym Centrum – o badaniach decyduje lekarz po wywiadzie medycznym. Oba te badania są podstawową metodą diagnostyczną. Pozwalają nie tylko potwierdzić rozpoznanie choroby, ale zidentyfikować jej przyczynę.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie podobne objawy, umów się na wizytę
do Poradni Kardiologicznej w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://portal.abczdrowie.pl/5-czynnikow-ktore-zwiekszaja-ryzyko-zachorowania-na-choroby-serca

https://www.dbajoserce.pl/choroby-serca/czynniki-ryzyka

https://www.synevo.pl/czym-sa-choroby-serca/