Zapalenie ścięgna Achillesa

Uszkodzenie ścięgna Achillesa dotyka osób w różnych grupach wiekowych. Czy masz 20 lat, czy 50 lat — zawsze możesz ulec takiej kontuzji. Wraz z upływem czasu włókna budujące to ścięgno zmniejszają swoją sprężystość i wytrzymałość, dlatego szybciej ulega ono urazowi. Kontuzja ścięgna Achillesa może spowodować dokuczliwy ból pięty lub łydki.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy związane ze ścięgnem Achillesa,
umów się na wizytę do naszego Lekarza Rehabilitacji w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Ścięgno Achillesa — czym jest?

Jest to największe ścięgno w ciele człowieka. Stworzone jest przez połączenie mięśnia brzuchowatego łydki i płaszczkowatego, które wspólnie łączą się ze stopą w okolicach guza piętowego. Dzięki takiej konstrukcji anatomicznej człowiek może zginać podeszwowo stopę, czyli może wspiąć się na palce, chodzić, biegać czy też spacerować. Ścięgno to składa się z wielu włókien kolagenowych, co przekłada się na wytrzymałość tego mięśnia. Jednak to nie oznacza tego, że mięsień Achillesa jest odporny na stany zapalane czy uszkodzenia.

 

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Zerwania ścięgna Achillesa objawiają się w wyniku nadmiernego przeciążenia — dotyczy to osób, które nagle podjęły się aktywności fizycznej. Problem ten pojawia się także u osób otyłych, które prowadzą siedzący tryb życia.

Jeśli chodzi u osoby, które uprawiają sport na co dzień lub zawodowo, zapalenie ścięgna Achillesa może być poprzedzone mikrourazami, które później skutkują właśnie urazem tego mięśnia. W grupie ryzyka zapalenia ścięgna Achillesa są sportowcy, którzy biegają po terenach pagórkowatych.

Zapalenie ścięgna Achillesa może występować także u osób, które zmieniły swoje obuwie na takie, w którym podeszwa jest bardzo sztywna, a zapiętek zbyt elastyczny i nie nadaje on pięcie odpowiedniej stabilizacji. To dlatego tak ważne jest, by dobrze dobrać obuwie sportowe i dopasować wkładki do butów ortopedycznych.

Zapalenie ścięgna Achillesa może dopaść też osoby starsze. U nich wraz z wiekiem dochodzi do obniżenia elastyczności, a co za tym idzie? Wytrzymałość mechaniczna ścięgna i mięśnia trójgłowego łydki nie jest już taka sama jak wcześniej.

 

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

  • ostry ból w dolnej części łydki
  • piekący ból ścięgna — zaraz po wstaniu z łóżka oraz pojawia się na początku aktywności fizycznej, zmniejsza się w trakcie, a nasila się po wykonanym treningu
  • dolegliwości bólowe, które objawiają się w nocy, gdy śpimy i opieramy stopę na pięcie
  • sztywność ścięgna stopy
  • tkliwość ścięgna przy ucisku palcami na wysokości kilku centymetrów powyżej pięty
  • bolesne zgrubienia na ścięgnie Achillesa
  • ograniczone zdolności do grzbietowego zgięcia stawu skokowo-goleniowego — zadarcia stopy do góry

 

Leczenie związane z zapaleniem ścięgna Achillesa

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest procesem długotrwałym. Jednak jeśli zadbamy o odpowiednią terapię zdrowotną to uda nam się przyspieszyć tempo gojenia ścięgna. Aby proces gojenia zmierzał ku dobremu kierunkowi, lekarz musi odpowiednio zdiagnozować dolegliwość.

Zazwyczaj diagnozę specjalista opiera na badaniu ultrasonograficznym, które może ocenić tkanki miękkie w okolicach mięśni łydki. Czasem sytuacja także wymaga wykonania rezonansu magnetycznego. Leczenie ścięgna Achillesa może potrwać do 6 miesięcy, a to wszystko jest uzależnione od tego, w jakim stanie jest uraz.

Podczas leczenia zapalenia ścięgna Achillesa powinniśmy zrezygnować z treningów i ćwiczeń lub ograniczyć ich intensywność. Jeśli chodzi o łagodzenie bólu powinniśmy sięgnąć po środki analgetyczne z grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych: diklofenak, naproksen, meloksykam lub ibuprofen. Warto zastosować także masaże obolałego miejsca w pobliżu mięśnia.

Jeśli wymienione metody leczenia nie przyniosły żadnego rezultatu, a problem zapalenia ścięgna Achillesa nie znika, to należy skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie operacyjne.

 

Domowe leczenie — zapalenie ścięgna Achillesa

Czasami, by złagodzić ból ścięgna Achillesa, wystarczy sięgnąć po domowe sposoby. Jak możemy leczyć zapalenie Achillesa?

ODPOCZYNEK — gdy dojdzie do uszkodzenia ścięgna Achillesa należy przerwać aktywność i przyłożyć lód, by nie doszło do obrzęku. Lód jest skuteczny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy przyłożymy go od razu po pojawieniu się bólu. Przez około 15-20 minut, co 4 lub 6 godzin przez 3 do 5 dni powinniśmy przykładać lód owinięty w cienki materiał w pobliżu ścięgna Achillesa.

ROZCIĄGANIE — należy delikatnie rozciągnąć ścięgno Achillesa chwytając za piętę, jeśli chcemy szybciej odzyskać sprawność. Nie można rozciągać go zbyt mocno — szczególnie na początku, ponieważ może to skutkować (w niektórych przypadkach) zwiększeniem bólu nad piętą. Jeśli podczas rozciągania pojawi się sporo dolegliwości bólowych to ćwiczenie należy niezwłocznie przerwać.

ĆWICZENIA na zapalenie ścięgna — wykonuje się regularnie, gdyż mocne mięśnie łydki i rozciągnięte ścięgno są bardziej odporne na przeciążenia oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Ćwiczenia możemy wykonywać na podłodze, krześle, czy też na schodach. Poniżej przykład takiego ćwiczenia:

  • stań na krawędzi schodów przednią częścią topy, unieś piętę — stojąc na placach, a później powoli opuszczaj ją do najniższego możliwego punktu — powtórz to ćwiczenie kilka razy dziennie w serii od 5 do 15 razy

 

Zapalenie ścięgna Achillesa — fizjoterapia

Fizjoterapia może pomóc nam załagodzić ból wywołany w okolicy ścięgna Achillesa. Jeśli zależy nam na kompleksowym rozwiązaniu problemu to powinniśmy skorzystać z takich zabiegów jak terapia falą uderzeniową, elektroterapia, laseroterapia, magnetoterapia, światłolecznictwo, krioterapia, leczenie ultradźwiękami oraz terapia uciskowa.

W naszej placówce możecie skorzystać z tych zabiegów. Wszystkie szczegóły dostępne są w zakładce Rehabilitacja — Strefa Fizjoterapii leczniczej.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy związane ze ścięgnem Achillesa,
umów się na wizytę do naszego Lekarza Rehabilitacji w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://centrum-kore.pl/zapalenie-sciegna-achillesa-leczenie-bolu/

https://www.medonet.pl/zdrowie,zapalenie-sciegna-achillesa—trudna-do-wyleczenia-kontuzja–przyczyny–objawy–leczenie–profilaktyka,artykul,1731758.html