Zespół niespokojnych nóg – RLS

zespół niespokojnych nóg

Restless legs syndrome (RLS) to zespół niespokojnych nóg. Są to objawy neurologiczne, które związane są z przymusowym poruszaniem kończyn dolnych w trakcie spoczynku. Syndrom ten może dotyczyć nawet 8% populacji i jest jedną z przyczyn bezsenności. Nikt nie poznał dokładnych skutków występowania tej choroby, ale mogą za to odpowiadać przyjmowane przez nas leki lub może mieć to podłoże genetyczne. Syndrom RLS może być także skutkiem niedoboru żelaza i niedoboru magnezu w naszym organizmie.

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Czym jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg jest też znany pod nazwą zespołu Wittmaacka-Ekboma. To objawy neurologiczne o charakterze parestezji. Syndrom ten ma charakterystyczne cechy, takie jak mrowienie, pieczenie i drętwienie nóg, które obejmują zazwyczaj obie kończyny dolne. Jest to przymus poruszania obiema nogami, objawia się to głównie w czasie spoczynku i w czasie snu.

Syndrom niespokojnych nóg występuje przeważnie w nocy, gdy śpimy. Objawy zespołu niespokojnych nóg mogą pojawić się również w trakcie dnia i podczas braku aktywności ruchowej. Występowanie RLS w godzinach wieczornych ma wpływ na jakość naszego snu, a to później wpływa na uczucie zmęczenia i spadek produktywności w ciągu dnia.

 

U kogo najczęściej pojawia się RLS?

Problem ten dotyka 8% populacji, choć w zespole niespokojnych nóg znajdziemy grupy wiekowe, które dotyka ten syndrom znacznie częściej. Syndrom zespołu niespokojnych nóg pojawia się najczęściej u:

  • osób w podeszłym wieku
  • kobiet w ciąży — jego objawy pojawiają się najczęściej w III trymestrze
  • osób z chorobami nerek
  • osób przyjmujących niektóre leki stosowane w psychiatrii
  • ludzi nadużywających alkoholu i nikotyny

RLS pojawia się też w wieku dziecięcym, ale jest to rzadkość — częściej występuje ten syndrom u dorosłych. Uważa się, że zespół niespokojnych nóg dotyczy 2% populacji dziecięcej.

 

Jakie są objawy zespołu niespokojnych nóg?

W przypadku zespołu niespokojnych nóg pierwsze objawy występują między 20. a 30. rokiem życia. Wtórny RLS pojawia się u osób dorosłych znacznie później. Najczęstszymi objawami zespołu niespokojnych nóg są:

  • początkowe doznania, które są odczuwane przez pacjenta jako parestezje — występują one jako mrowienia, pieczenia, ukłucia drobnych igieł czy też jako drętwienie na całej powierzchni nóg
  • pojawienie się syndromu w trakcie zmniejszonej aktywności ruchowej — objawy nasilają się w nocy, kiedy leżymy w łóżku albo wypoczywamy na fotelu
  • silniejsza od nas potrzeba poruszania nogami połączona z uczuciem niepokoju ruchowego
  • PLMS to powtarzające się i występujące seriami regularne ruchy kończyn — w ich przebiegu dochodzi do wyprostu palucha, grzbietowego zgięcia stopy, zgięcia stopy oraz stawów kolanowych i biodrowych. Całość trwa do 5 sekund, a seria następujących po sobie ruchów trwa mniej niż minutę. PLMS często wybudza nas ze snu, a to z kolei ma wpływ na jakość naszego snu

 

RLS zespół niespokojnych nóg — przyczyny

Przyczyny występowania syndromu niespokojnych nóg mogą mieć charakter dziedziczny lub wtórny — to konsekwencje innych zaburzeń neurologicznych. RLS pojawia się w przypadku 50% osób, u których członkowie rodziny z pierwszej linii pokrewieństwa zmagali się z syndromem niespokojnych nóg. Wtedy występowanie objawów zespołu niespokojnych nóg pojawia się wcześniej, około 35. roku życia. Najczęstsze przyczyny zespołu niespokojnych nóg związane z charakterem wtórnym to:

  • niedobór żelaza, magnezu i witaminy B12
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • polineuropatie — zespół uszkodzenia nerwów obwodowych
  • niewydolność nerek
  • przyjmowanie leków mogących zaostrzyć objawy syndromu — tylko niektóre preparaty
  • cukrzyca
  • choroba Parkinsona
  • nagłe odstawienie leków nasennych i benzodiazepinu
  • nadużywanie alkohol

 

Diagnoza i leczenie zespołu niespokojnych nóg

Lekarz diagnozuje RLS na dokładnie przeprowadzonym wywiadzie lekarskim z pacjentem i wyklucza tym samym inne choroby (wykonanie badań laboratoryjnych) oraz zaburzenia neurologiczne. Jeśli posiadamy RLS to lekarz zaleca nam stosowanie suplementów diety i witaminowych, które uzupełniają dawkę: żelaza, magnezu, witaminy C, B6 i B12.

Najlepiej sięgnąć po leki rekomendowane przez lekarza — nie każdy z nich zawiera pożądane przez nasz organizm proporcje składników. W niektórych przypadkach leczenie samymi witaminami może nie przynieść żadnej poprawy, dlatego wtedy lekarz może nam zalecić leczenie farmakologiczne, czyli preparaty na receptę np. leki dopaminergiczne i opioidowe, leki przeciwpadaczkowe lub benzodiazepiny. Musimy jednak pamiętać, że przyjmowanie tego typu leków może nieść za sobą skutki uboczne, a ich dawkowanie musimy skonsultować z lekarzem.

Osoby, którym doskwiera RLS zaleca się ćwiczenia relaksacyjne oraz odstawienie używek — alkohol i kawę. Syndrom niespokojnych nóg nie jest leczony u kobiet w czasie ciąży. Znika on kilka tygodni po porodzie.

 

Domowe sposoby na zespół niespokojnych nóg

Odpowiednie leczenie to jedno, ale możemy też skorzystać z domowych sposobów na RLS, jeśli nasilenie syndromu jest niewielkie. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi odczuciami syndromu niespokojnych nóg?

  • zadbaj o swój sen — stałe godziny zasypiania i budzenia się pomagają uniknąć problemu z zespołem niespokojnych nóg
  • zalecana jest regularna aktywność fizyczna
  • zrezygnuj z kawy, alkoholu i papierosów
  • odstaw leki nasenne (chyba że zostało to zalecone przez lekarza) i zacznij brać preparaty zawierające zioła
  • spróbuj jogi i ćwiczeń relaksacyjnych
  • w przypadku występowania parestezji kończyn dolnych zastosuj masaż lub okłady

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.doz.pl/czytelnia/a15526-Zespol_niespokojnych_nog_RLS__przyczyny_objawy_leczenie

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/71278,zespol-niespokojnych-nog

https://www.rehasport.pl/twoje-zdrowie/zespol-niespokojnych-nog-rls,5266,n,4336

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/zespol-niespokojnych-nog-rls/

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,zespol-niespokojnych-nog—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1726895.html#zespol-niespokojnych-nog-objawy