Dieta, a grupa krwi. Jak to wygląda w praktyce?

dieta a grupa krwi

Autorem diety zgodnej z grupą krwi jest amerykański lekarz Peter D’Adamo. Według teorii D’Adamo — zapotrzebowanie na składniki odżywcze z konkretnych produktów, typ metabolizmu, reakcja na stres i rodzaj osobowości zależy od grupy krwi oraz od genów.

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Jakie mamy grupy krwi?

W ludzkim organizmie wyróżniany cztery grupy krwi:

  • grupa „0”
  • grupa „A”
  • grupa „B”
  • grupa „AB”

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o swojej grupie krwi? Sprawdź to w naszym poradniku „Czy grupa krwi ma znaczenie?”.

 

Dieta zgodna z grupą krwi „0”

W przypadku grupy krwi „0” zalecana jest dieta wysokobiałkowa, która oparta jest na produktach pochodzenia zwierzęcego. Niewskazane w tej diecie są potrawy tłuste, które mogą prowadzić do choroby układu krążenia lub nowotworu. Grupa krwi „0” ma skłonności do artretyzmu, alergii, chorób tarczycy, zaburzeń krzepliwości krwi i wrzodów trawiennych.

Jakie są zalecane produkty dla osób z grupą krwi „0”? Między innymi baranina, cielęcina, dorsz, łosoś, olej lniany, fasola szparagowa, brokuły, cebula czerwona, dynia, banan, ananas, herbata zielona, woda gazowana, a z przypraw mogą używać imbiru, kurkumy, czy też natki pietruszki. Neutralnymi produktami dla tej diety jest na przykład królik, karp, jogurt naturalny czy też ryż.

Osoby z grupą krwi „0” nie powinny włączać do swojej diety między innymi takich produktów jak bekon, szynka wieprzowa, kalmary, łosoś wędzony, jogurt, kefir, mleko krowie i kozie, ser, masło słonecznikowe, mak, orzechy arachidowe, pestki słonecznika, kasza kuskus, mąka kukurydziana, ziemniaki, kalafior, kiwi, herbata czarna, kawa naturalna, napoje gazowe, a z przypraw musimy wykluczyć gałkę muszkatołową czy też pieprz biały.

 

Dieta zgodna z grupą krwi „A”

Jeśli chodzi o grupę krwi „A” to jest zalecana typowa dieta wegetariańska. Zaleca się stosowanie tej diety ze względu na małe wydzielanie soków żołądkowych. Osoby z tą grupą krwi mają problem z trawieniem mięsa i nabiału, co często prowadzi do ospałości, braku energii i stopniowo narastającą otyłością. Grupa krwi „A” ma skłonności do infekcji, nowotworów, chorób serca i naczyń krwionośnych, cukrzycy, astmy, alergii i chorób przewodu pokarmowego.

Produkty wskazane w diecie z grupą krwi „A” to między innymi — dorsz, karp, łosoś, oliwa z oliwek, orzechy arachidowe i włoskie, pestki dyni, kasza gryczana, mąka i płatki owsiane, tofu, brokuły, dynia, pieczarki, szpinak, cytryna, jeżyny, wiśnie, żurawina, herbata zielona, kawa naturalna, a z przypraw można imbir lub kurkumę. Z kolei neutralnymi produktami tutaj są między innymi indyk, mak, fasolka szparagowa czy też chleb orkiszowy.

Zakazanymi produktami są między innymi wszystkie rodzaje mięsa, lody, masło, maślanka, mleko krowie, sery topione i żółte, olej kukurydziany, orzechy brazylijskie, otręby pszenne, fasola nerkowata, kapusty, oliwki czarne, banan, mango i sok z mango, herbata czarna, napoje gazowane, woda gazowana.

 

Dieta zgodna z grupą krwi „B”

Grupa krwi „B” to jedyna grupa krwi, która w pełni akceptuje produkty mleczne. W tej diecie zalecane jest chude czerwone mięso, ryba lub nabiał. Ta grupa krwi ma skłonności do infekcji wirusowych i bakteryjnych, stanów zapalnych żołądka i jelit, zaburzeń centralnego układu nerwowego, zespołu chronicznego zmęczenia i stwardnienia rozsianego.

Osoby z grupą krwi „B” powinny w diecie zastosować między innymi takie produkty jak baranina, dziczyzna, dorsz, łosoś, jogurt, kefir, mleko kozie i krowie, serek wiejski, oliwa z oliwek, mąka owsiana, otręby owsiane, wafle ryżowe, cebula biała, chrzan, pieczarki, ananas, arbuz, winogrona, śliwki, zielona herbata, a z przypraw mogą stosować kurkumę, pieprz, natkę pietruszki i imbir. Neutralne produkty to między innymi wołowina, groszek zielony, ogórki czy też szpinak.

Zakazanymi produktami między innymi są bekon, gęś, kurczak, szynka wieprzowa, krewetki, pstrąg, lody, masło słonecznikowe, niektóre oleje roślinne — jak olej kukurydziany, mak, orzechy laskowe i nerkowca, kasza gryczana i kuskus, żyto, dynia, płatki kukurydziane, pomidory, napoje gazowane, woda gazowana. W tej diecie nie mogą znaleźć się takie przyprawy jak: cynamon, pieprz biały i czarny, sos sojowy oraz żelatyna.

 

Dieta zgodna z grupą krwi „AB”

Dieta ta jest dostosowana do wrażliwego układu pokarmowego dla osób z grupą krwi „AB”. Zalecaną dietą jest kombinacja żywnościowa od grup krwi „A” i „B”. Musimy jednak w tej diecie unikać produktów, które powodują sklejanie krwi (aglutynację).

Dieta grupy krwi „AB” powinna być bogata między innymi w takie produkty jak baranina, indyk, łosoś, jaja kurze, serek wiejski, śmietana, oliwa z oliwek, orzechy włoskie i arachidowe, otręby ryżowe, mąka sojowa, soja, tofu, buraki, brokuły, czosnek, brzoskwinia, kiwi, śliwki świeże, winogrona, zielona herbata. Przyprawy wskazane w tej diecie to np. imbir, oregano, rumianek czy też żeń-szeń. Do neutralnych produktów w tej diecie możemy zaliczyć wątróbkę. mleko sojowe, migdały czy też pszenicę.

Nie zaleca się stosowanie w diecie zgodnej z grupą krwi „AB” takich produktów jak owoce morza, bekon, wieprzowina, wołowina, pstrąg, lody, masło, ser camembert, parmezan, olej kukurydziany, mak, orzechy arachidowe, mąka kukurydziana i pszenna, kiełki fasoli mung, kukurydza, papryki, granat, mleko kokosowe, herbata czarna, kawa naturalna, napoje gazowane. Nie można stosować w niej chmielu, pieprzu czarnego, ziela angielskiego i żelatyny oraz siemienia lnianego.

 

Plusy i minusy diety zgodnej z grupą krwi

Plusami takiej diety dostosowanej pod grupę krwi jest nienarzucanie rygorystycznego liczenia kalorii oraz ważenia porcji i czytelna rozpiska składników żywieniowych na trzy grupy produktów — zalecane, neutralne i zakazane. Do najbardziej zbilansowanej diety zgodnej z grupą krwi zaliczamy dietę skierowaną do grupy krwi „A” i „B”.

Minusami stosowania takiej diety jest eliminacja z jadłospisu wielu produktów żywnościowych, które są ważnym źródłem składników odżywczych. Mogą pojawić się też trudności w realizacji takiej diety, jeśli dana osoba nie lubi produktów wskazanych dla jej grupy krwi.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.medonet.pl/zdrowie,dieta-grupy-krwi—zalozenia–jadlospis-dla-poszczegolnych-grup,artykul,1730436.html

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_alternatywne/63675,dieta-wedlug-grupy-krwi