Co oznacza woda w kolanie?

Woda w kolanie to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i trybu życia. Objawia się bolesnym obrzękiem i ograniczeniem ruchomości stawu kolanowego. Co oznacza taki stan dla pacjenta? Jakie są przyczyny i leczenie wody w kolanie?

 

Jeśli podejrzewasz u siebie wysięk w kolanie,
umów wizytę do naszego Ortopedy w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Czym jest woda w kolanie i skąd się bierze?

Woda w kolanie to nadmiar płynu, który gromadzi się w stawie kolanowym na skutek stanu zapalnego powstającego w torebce stawowej. To właśnie tam występuje nadmierne wytwarzanie płynu przez błonę maziową. Specjaliści często wodę w kolanie nazywają wysiękiem w stawie kolanowym. Wodzie w kolanie zazwyczaj towarzyszą takie objawy jak opuchlizna stawu lub obrzęk.

 

Najczęstsze przyczyny wody w kolanie

Najczęściej woda w kolanie może świadczyć o tym, że mamy w nim jakiś uraz lub obciążenie, ale także może to być objaw po prostu choroby. Pośród czynników chorobowych wody w kolanie możemy wymienić zapalenie kaletki maziowej, dnę moczanową, zapalenie kości, torbiel Bakera, reumatoidalne zapalenie stawów lub guzy w okolicach kolana, lub pod nim.

Na wysięk w kolanie najbardziej narażone są osoby, które intensywnie uprawiają sport. Mowa tutaj o sportach, które mocno obciążają kolano, np. piłka nożna, tenis, bieganie czy narciarstwo. Drugą grupą ryzyka są osoby z nadwagą i otyłością.

 

Jakie są objawy wysięku w stawie kolanowym?

Jednym z pierwszych objawów wody w kolanie jest zwiększenie objętości tkanek. Wtedy zauważalny jest też obrzęk, który w miarę powiększania się może powodować inne symptomy. Jakie są kolejne objawy wysięku w kolanie?

  • tkliwość i obrzęk tkanek w okolicach kolana
  • obrzęk widoczny głównie w przedniej części kolana
  • zaczerwienie i pieczenie
  • uczucie ucisku i niekiedy kłucie w kolanie
  • dolegliwości bólowe nasilające się przy ruchu
  • stały i silny ból w kolanie przy powiększającym się obrzęku
  • uczucie sztywności i ograniczenie ruchomości kolana
  • czasami całkowite unieruchomienie poruszania chorym kolanem

 

Diagnostyka wody w kolanie

Przede wszystkim z wodą w kolanie należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, później można konsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Żeby zdiagnozować wodę w kolanie, zazwyczaj specjaliście wystarczy badanie palpacyjne. Jeżeli chcemy poznać przyczynę takiego stanu lub sprawdzić rozległość obrażeń po urazie zalecane jest wykonanie dodatkowych badań. Mowa o takich badaniach jak RTG, rezonans magnetyczne czy USG. Czasami zlecane są też badania laboratoryjne, ponieważ w niektórych przypadkach za wodę w kolanie odpowiadają schorzenia ogólnoustrojowe.

 

Sposoby leczenia wody w kolanie

Jeśli chodzi o leczenie wody w kolanie, to najczęściej przeprowadza się punkcję kolana. Zabieg polega na odciągnięciu nadmiaru płynu przy użyciu strzykawki i jest on bezbolesny oraz wykonywany ze znieczuleniem miejscowym. Pobrany płyn, może zostać skierowany do dalszej diagnostyki, jeśli specjalista uzna za przyczynę wysięku dnę moczanową lub infekcję.

Z kolei jeżeli woda w kolanie pojawiła się w wyniku urazu, to pacjent kierowany jest wówczas na rehabilitację. Osoby z tym schorzeniem muszą zrezygnować na czas rehabilitacji z uprawiania sportu, a osobom z nadwagą zalecana jest zmiana diety, by stracić zbędne kilogramy.

Doraźnie przy wodzie w kolanie stosuje się leki przeciwbólowe i przede wszystkim odpoczynek. W najgorszym przypadku konieczne jest leczenie chirurgiczne, po którym zalecane jest noszenie ortezy stawu kolanowego.

Innym zabiegiem na usunięcie wysięku może być artroskopia. Zabieg polega na wprowadzeniu przez małe nacięcie oświetlonej rurki do wnętrza stawu. Narzędzia, które idą w parze z artroskopią, pomagają usunąć luźną tkankę lub naprawić aktualne uszkodzenie kolana.

Nieleczona woda w kolanie może prowadzić do poważnych problemów — od dolegliwości bólowych, aż po stan, w którym pacjent nie będzie mógł chodzić.

 

Domowe sposoby na wodę w kolanie

Jednym ze sposobów domowych na wodę w kolanie jest odpoczynek i unikanie obciążenia kolana. Przydatne są także woreczki z lodem, z których robimy okład na kolano. Podobne zastosowanie mają okłady z liści młodej kapusty. Maści pokroju maści ichtiolowej oraz inne na wodę w kolanie (zawierają wyciąg z nagietka czy żywokostu) – pomagają zmniejszyć obrzęk kolana. Nietypowym rozwiązaniem jest też zmieszanie żółtka z solą i kurkumą, i przyłożenie go jako okład na kolano. Całość musimy zawinąć bandażem i pozostawić na kilka godzin.

Na wodę w kolanie nie wolno stosować maści końskiej o działaniu rozgrzewającym w przypadku obecności cech stanu zapalnego.

 

 

Jeśli podejrzewasz u siebie wysięk w kolanie,
umów wizytę do naszego Ortopedy w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.wapteka.pl/blog/artykul/woda-w-kolanie-wysiek-przyczyny-i-leczenie-dlaczego-twoje-kolano-moze-byc-spuchniete-i-co-z-tym-zrobic

https://www.doz.pl/czytelnia/a13013-Woda_w_kolanie_-_objawy_przyczyny_i_leczenie

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,woda-w-kolanie—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1726892.html?

https://enelsport.pl/woda-w-kolanie-przyczyny-objawy-leczenie/