Dalekowzroczność – jak leczyć?

pacjentka u której zdiagnozowano dalekowzroczność

Dalekowzroczność to jedna z najczęstszych wad układu optycznego oka. Choć wydaje się, że dotyczy głównie osób starszych, to jednak coraz częściej diagnozuje się ją u młodych ludzi. Jakie są rodzaje dalekowzroczności i jak leczyć taką wadę wzroku?

 

Zauważyłeś u siebie lub swoich bliskich objawy nadwzroczności?
Umów się do naszego Okulisty w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Co to jest dalekowzroczność?

Dalekowzroczność to inaczej nadwzroczność i hiperopia. To zaburzenie widzenia polega na tym, że obraz i przedmioty znajdujące się w małej odległości są rozmazane, a obraz widziany dalej jest wyraźny. Nadwzroczność wymaga korekcji za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych dla zachowania komfortu w życiu codziennym.

 

Rodzaje dalekowzroczności

Hiperopia podzielona jest na stopnie zaawansowania wady wzroku:

  • pierwszy stopień dalekowzroczności (kliniczny) – wada wzroku pojawiająca się bez żadnej przyczyny
  • drugi stopień zaawansowania nadwzroczności (patologiczny) – występuje wskutek urazu, nieprawidłowego rozwoju układu optycznego oka — np. nadwzroczność fizjologiczna u dzieci
  • trzeci stopień nadwzroczności (funkcjonalny) – układ optyczny oka ulega upośledzeniu i nie potrafi samodzielnie dopasować się do widocznego obrazu

Stopień zaawansowania — jaki jest w nadwzroczności?

  • dalekowzroczność niska — maksymalnie do 2,5 dioptrii
  • dalekowzroczność średnia — od 2,5 do 6 dioptrii
  • dalekowzroczność wysoka — powyżej 6 dioptrii

Niezależnie od stopnia — dalekowzroczność nie powinna być nigdy ignorowana, a największe znaczenie ma szybka wizyta i konsultacja u specjalisty, np. okulisty.

 

Dalekowzroczność starcza a starczowzroczność (prezbiopia)

Prezbiopia, czyli starczowzroczność jest bardzo bliska objawom nadwzroczności. Starczowzroczność oznacza to, że z wiekiem spada zdolność oka. Zjawisko to występuje jedynie u osób po 40. roku życia, ale nie tylko. Może ono też wystąpić u osób, które nigdy wcześniej nie musiały mieć zdiagnozowanej tej wady wzroku. Nadwzroczność i starczowzroczność można łatwo skorygować, choćby za pomocą soczewek kontaktowych, ale dopasowanych specjalnie do tych poszczególnych zaburzeń.

 

Dalekowzroczność — przyczyny, objawy

Przyczyny dalekowzroczności

Dwoma najczęstszymi przyczynami dalekowzroczności to wady genetyczne i wiek pacjenta. Nadwzroczność może być dziedziczona z pokolenie na pokolenie. Oto inne przyczyny:

  • zbyt krótka gałka oczna
  • płaski kształt rogówki
  • mała moc soczewki oka
  • uszkodzenia oka

Objawy dalekowzroczności

Wiek gra istotną rolę w występowaniu takiego schorzenia, jakim jest nadwzroczność. Jej pierwsze objawy pojawiają się naturalnie u małych dzieci, a potem zanikają u większości wraz z wiekiem. Jeśli mowa o genetycznej dalekowzroczności, to może się pojawić już w młodym wieku i ta wada wzroku może towarzyszyć już wtedy całe życie. Zależnie od wieku, objawami może być:

  • dzieci i młodzież:
    • zmęczenie oczu, które powoduje, że dziecko z niechęcią będzie wykonywać prace domowe
    • zamazywanie się obrazu lub literek przy niewielkiej odległości
    • ból w okolicach gałki ocznej lub płacz dziecka
    • łzawienie oczu
    • wystąpienie zeza zbieżnego
  • u dorosłych w wieku od 25 do 40 lat:
    • gorsze widzenie z bliska
    • niewyraźne widzenie przedmiotów
    • trudności w czytaniu
    • zmęczenie oczu, spowodowane skupianiem oczu w celu uzyskania wyraźnego obrazu
    • bóle głowy
    • rozszerzone źrenice
    • zwiększone trudności w widzeniu w nocy

 

Diagnoza i leczenie dalekowzroczności

Jak zdiagnozować nadwzroczność? Przy każdej wadzie wzroku należy wybrać się na wizytę do poradni okulistycznej, a specjalista zleci odpowiednie i szczegółowe badania. Okulista stwierdza, jaka jest zdolność naszego oka do skupiania obrazu i jak mocne okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe będzie trzeba dopasować.

Jak korygować dalekowzroczność?

Dalekowidzom zaleca się okulary korekcyjne z soczewkami wypukłymi, czyli krótko mówiąc — z „plusami”, które w swojej środkowej części są grubsze niż na brzegu. Soczewki tego pokroju skupiają światło przemieszczając punkt skupienia na siatkówkę oka.

Dobre efekty przynoszą również soczewki kontaktowe, które w przypadku dalekowidzów nie powodują zawężenia pola widzenia. Im większa wada, tym lepiej pacjent widzi w soczewkach kontaktowych. Osoby używające soczewek kontaktowych, muszą pamiętać o szczególnym dbaniu o higienę, by nie doprowadzić do zapalenia spojówek.

Tę wadę wzroku można skorygować również za pomocą laserowej korekcji wzroku. Ta metoda leczenia jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby (zwykle operuje się wady do +6 dioptrii) i ustalana indywidualnie z okulistą. Zabieg ten polega na modyfikowaniu kształtu rogówki (nacięcie jej), co niektórych pacjentów zniechęca do skorzystania z tej metody. Laserowa korekcja wzroku poprawia komfort i ostrość widzenia dalekowidzów, a to na pewno jest na zdecydowany plus. Po zabiegu należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza okulisty.

Przy dalekowzroczności zaleca się również ćwiczenia rozluźniające napięcie w oku. Warto pamiętać też o krótkich i regularnych przerwach dla oczu podczas pracy z bliskiej odległości.

 

Dalekowzroczność u dzieci

U dzieci laserowej korekcji wzroku nie można wykonać, ponieważ wada jest wówczas niestabilna. Jeśli jednak Twoje dziecko wykazuje niepokojące objawy związane z dalekowzrocznością i jest wystarczająco duże, by dosięgnąć brodą do obręczy urządzeń, na których wykonuje się badania okulistyczne to jak najbardziej okulista może je dokładnie zbadać i podać ewentualne zalecenia odnoście wady wzroku.

Małe dzieci w wieku 0-3 lat mogą mieć styczność z dalekowzrocznością fizjologiczną. To całkowicie normalne zjawisku w tym wieku. Jeżeli Twoje dziecko krzywi się, ma problem z patrzeniem blisko na przedmioty, nie chce czytać i rysować — to może to oznaczać właśnie dalekowzroczność.

Wymienione objawy mogą być niegroźne, ale nieleczone mogą przerodzić się w długotrwałe i silne bóle głowy lub całkowitą niechęć dziecka do nauki. Oprócz nadwzroczności może też to przejawiać się innym zjawiskiem, jakim jest tzw. leniwe oko, czyli niedowidzenie tylko jednego oka. Ta wada wzroku musi być jak najszybciej zdiagnozowana. W przypadku dzieci to bardzo ważne, gdyż można wówczas wdrożyć do życia codziennego ćwiczenia oka i przywrócić oboczność.

 

Zauważyłeś u siebie lub swoich bliskich objawy nadwzroczności?
Umów się do naszego Okulisty w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://www.muscat.pl/blog/blog-3/dalekowzrocznosc-co-to-jest-i-na-czym-polega-nadwzrocznosc-31

https://swisslaser.pl/blog/dalekowzrocznosc/

https://blikpol.pl/nadwzrocznoscl

https://soczewki24.pl/czym-jest-dalekowzrocznosc