Jak kurkuma wpływa na organizm?

kurkuma właściwości

Kurkuma (ostryż długi) znana jest też jako „złoto Indii” i jest to przyprawa nie tylko o wyjątkowym smaku, ale posiada też bogatą historię jako naturalne źródło zdrowia. Ma ona pozytywny wpływ na nasz organizm. Jakie są właściwości kurkumy i jakie ma wartości odżywcze?

 

Jeśli nie wiesz, czy możesz używać kurkumy, skonsultuj się
z naszym Lekarzem Rodzinny w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Charakterystyka kurkumy

Kurkumę pozyskuje się z korzenia ostryżu (rośliny z rodziny imbirowatych). Przez niektórych kurkuma jest nazywana też kuzynką imbiru, ze względu na ostry smak. Kurkuma ma postać kłączy, korzenia lub łodygi — znajdują się one pod ziemią. Kurkuma znana nam jest z kuchni jako zmielona przyprawa. Jest ona wykonana z kłącza lub łodygi ostryżu. Kłącze kurkumy ma żółtawo-brązowy kolor, a łodyga z kolei w środku przybiera barwę pomarańczową. Podstawowym składnikiem tej przyprawy jest kurkumina, która odpowiada za żółty kolor oraz pikantny smak. W Europie tę przyprawę można spotkać pod inną nazwą, jaką jest szafran indyjski ze względu na jej orientalny smak i złocisty kolor. Kurkuma wchodzi też w skład popularnej mieszanki przypraw curry.

 

Pochodzenie kurkumy

Kurkuma na początku była uprawiana w krajach Azji Południowej, takich jak Indie, Bangladesz i Indonezja. Jednak przyprawa ta stała się kluczowym elementem wielu kuchni na całym świecie. Korzeń kurkumy jest wykorzystywany zarówno w postaci przyprawy, jak i suplementów diety. Ludzie na całym świecie mogą korzystać z jej właściwości zdrowotnych.

 

Właściwości i zastosowanie kurkumy

 

Zdrowotne właściwości — kurkuma

Jakie może mieć kurkuma właściwości zdrowotne? Kurkuma ze względu na swoje silne działanie przeciwzapalne ma zastosowanie lecznicze w wielu chorobach o takim podłożu. Przynosi ona pozytywne efekty w leczeniu chorób przewlekłych, które dotykają osób w podeszłym wieku, między innymi: zapaleń kości, mięśni, w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Kurkuma w połączeniu z tradycyjną terapią farmakologiczną stawów znacznie zwiększa efektywność leczenia i w większym stopniu eliminuje ból oraz zwiększa zakres ruchu.

U pacjentów z problemami żołądkowo-jelitowymi zastosowanie kurkumy znacznie poprawia ich stan zdrowia. Pozytywne efekty zastosowania kurkumy zauważono również w chorobie zapalnej jelit, niestrawności, zapaleniu trzustki i w nowotworach układu pokarmowego. Kurkuma działa ochronnie też na wątrobę.

U diabetyków jej właściwości obniżają poziom glukozy we krwi i dodatkowo chronią przed neuropatią oraz nefropatią cukrzycową. Kurkuma działa przeciwmiażdżycowo, hamuje łączenie się płytek krwi, obniża ciśnienie krwi, ale i też:

  • pomaga przy leczeniu chorób układu nerwowego: chorobie Alzheimera, depresji, chorobie Parkinsona
  • kurkuma stosowana jest jako ratunek na przeziębienie: działa przeciwgorączkowo, łagodzi zapalenie zatok, kaszel i katar
  • kurkuma jest bogata w żelazo, które tym samym wspomaga leczenie anemii
  • kurkuma ma też właściwości łagodzące przy dolegliwościach w jamie ustnej:
    • stosuje się ją na bóle zębów, stany zapalne dziąseł i przyzębia
    • zmniejsza produkcję płytki nazębnej
    • pomaga w nawracającym aftowym zapaleniu jamy ustnej
  • kurkumę można aplikować jako okłady na rany, zaczerwienienia i oparzenia, bo ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
  • działa kojąco również na skórę dotkniętą trądzikiem, na zmiany łuszczycowe i na egzemę.

 

Kurkuma jak wygląda stosowanie jej w życiu codziennym?

Jeśli chcemy wspomóc naszą odporność i dodać trochę smaku to powinniśmy używać kurkumy jako przyprawy do naszych dań. W większych dawkach poleca się pić tzw. złote mleko.

Głównym składnikiem złotego mleka jest pasta z kurkumy. Jak wygląda na nią przepis? 2 łyżki zmielonej kurkumy dodajemy do połowy garnuszka wrzącej wody i gotujemy około 8 minut aż powstanie gęsta pasta. Taką pastę w zamkniętym szklanym pojemniku w lodówce możemy trzymać do 3 tygodni.

No, ale jaki jest podstawowy przepis na to złote mleko? To łyżeczka pasty z kurkumy, pół łyżeczki oleju kokosowego i szklanka mleka, najlepiej roślinnego. Całość musimy wymieszać i podgrzać, ale nie doprowadzić do wrzenia. Takie złote mleko możemy podawać z miodem, cynamonem lub imbirem. By zwiększyć jej biodostępność składników aktywnych, warto doprawić napój czarnym pieprzem — jego składnik, piperyna, poprawia przyswajanie kurkuminy.

Kurkumę możemy stosować także w swojej diecie jako suplementy diety. W aptekach dostępne są suplementy, które zawierają ekstrakt z kłącza ostryżu długiego standaryzowanego na konkretną zawartość kurkuminy. Można wybrać pośród jedno- lub wieloskładnikowych (np. z piperyną, kadzidłowcem lub berberyną) tabletek lub kapsułek. W celach terapeutycznych zaleca się nawet 400-600 mg preparatu standaryzowanego na kurkuminę 3 razy dziennie. Dawkowanie kurkumy należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, farmaceutą lub stosować zgodnie z załączoną ulotką.

 

Kurkuma a odchudzanie

Kurkuma oprócz właściwości zdrowotnych ma też właściwości odchudzające. Jest ona dostępna w aptekach w postaci tabletek. Kurkuma w tabletkach jest znacznie lepiej przyswajalna w naszym organizmie, niż kurkuma jako przyprawa, którą dodajemy do posiłków. Suplementy na bazie kurkumy są wzbogacone o składniki, które zwiększają jej wchłanianie w jelicie cienkim. Znajdziemy w nich takie składniki jak albuminy, piperynę, jony cynku, magnezu, selenu oraz miedzi. Warto tutaj jednak nadmienić, że samo przyjmowanie suplementów z kurkumą i pieprzem nie spowoduje, że stracimy tkankę tłuszczową. Aby kuracja suplementami z kurkumą była skuteczna — należy połączyć ją ze zmianą nawyków żywieniowych i aktywnością fizyczną.

 

Przeciwwskazania do spożywania kurkumy

Kurkumy w dużych ilościach nie powinny spożywać kobiety w ciąży, bo może to pobudzić pracę macicy. To z kolei może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do poronienia. Spożywanie kurkumy jest też przeciwskazaniem dla osób, które mają problem z niedrożnością dróg żółciowych i z kamieniami żółciowymi. Osoby, które stosują leki rozrzedzające krew oraz leki przeciwcukrzycowe powinny skonsultować się z lekarzem. Kurkuma ze względu na swoje właściwości może nasilać działanie tych leków.

 

Spożywanie kurkumy — czy są jakieś skutki uboczne?

Kurkuma to popularny suplement diety i przyprawa, która posiada wiele korzystnych właściwości zdrowotnych, jednak jej stosowanie może nie być odpowiednie dla każdego. Zbyt wysokie dawki kurkumy (zazwyczaj w formie suplementu diety) mogą powodować skutki uboczne, np. takie jak reakcje alergiczne u osób z alergią na imbir lub kurkumę.

 

Jeśli nie wiesz, czy możesz używać kurkumy, skonsultuj się
z naszym Lekarzem Rodzinny w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://nowosci.com.pl/tak-kurkuma-wplywa-na-organizm-takie-nieznane-wlasciwosci-ma-ta-popularna-przyprawa/ar/c14-17800735

https://odzywianie.wprost.pl/produkty/11448676/kurkuma-wartosci-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie.html

https://www.doz.pl/czytelnia/a15464-Kurkuma_ostryz_dlugi__wlasciwosci_i_dzialanie._Jak_ja_stosowac_Przeciwwskazania_do_spozywania_kurkumy

https://www.medonet.pl/zdrowie,kurkuma—sklad–wlasciwosci–zastosowanie–przeciwwskazania,artykul,1728611.htmly