Jak leczyć torbiele nerek?

Torbiele nerek mogą być powodem do zmartwień, ale nie zawsze schorzenie to jest niebezpieczne dla naszego organizmu. Wszystko uzależnione jest od rodzaju torbieli i ich wielkości, a metody leczenia różnią się zaczynając od zwykłego monitorowania stanu zdrowia pacjenta do wykonania zabiegu operacyjnego. Jakie są rodzaje i objawy torbieli na nerkach?

 

Jeśli u Ciebie lub Twoich bliskich pojawiają się symptomy torbieli nerek,
umów wizytę do naszego Urologa w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Torbiele nerek — co to jest?

Torbiele nerek (inna nazwa cysty nerek) to zmiany patologiczne, które pojawiają się w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem w centralnej lub zewnętrznej części tego organu. Taka zmiana może występować jako jedna torbiel lub wiele torbieli. Zazwyczaj wielkość torbieli wynosi kilka centymetrów średnicy, ale bywa też tak, że mogą one urosnąć do kilkunastu centymetrów. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn — nie ma reguły, u kogo częściej.

 

Rodzaje torbieli na nerkach

Cysty nerek mogą mieć różne przyczyny powstawania — wrodzone lub nabyte. W większości torbiele nerek są zmianami łagodnymi, a pośród nich możemy wyróżnić:

  • torbiele proste nerek — to najczęstsza postać torbieli, które występują na nerkach i zwykle nie powodują żadnych objawów u pacjenta; pojedyncza torbiel prosta rzadko przekształca się w raka nerki
  • torbiele złożone nerek — są bardziej skomplikowane od tych prostych; torbiele złożone mogą zawierać zwapnienia, a ich ścianki są o wiele grubsze oraz wymagają dokładniejszej diagnostyki, by wykluczyć obecność nowotworu
  • wielotorbielowate zwyrodnienie nerek — to torbiele uwarunkowane genetycznie i charakteryzujące się tym, że występują one licznie w korze i rdzeniu nerki; takie schorzenie może prowadzić do częściowej utraty funkcji tego narządu
  • nabyta torbielowatość nerek — występuje głównie u osób z przewlekłą niewydolnością nerek, a to ma związek z postępującym uszkodzeniem nerek i bardzo często występuje u pacjentów, którzy są dializowani przez długi czas

 

Torbiel na nerce – przyczyny

Za większą część torbieli nerek odpowiadają czynniki genetyczne. Najczęstszą przyczyną powstawania torbieli nerek jest zespół dorosłych torbieli nerek (ADPKD). Schorzenie to dziedziczy się w sposób autosomalny. Jeśli jedno z rodziców przekaże dziecku zmutowany gen, choroba może się rozwinąć.

Między innymi takie choroby jak rdzeniowy zanik mięśni i mukowiscydoza sprzyjają również powstawaniu cysty na nerkach. Niestety osoby z niewydolnością nerek, szczególnie te, które są dializowane — muszą liczyć się z większym ryzykiem rozwojem torbieli nerek.

Jedną z najbardziej znanych przyczyn powstawania torbieli nerek jest zaawansowany wiek pacjenta. Z wiekiem naczynia krwionośne w nerkach ulegają zmianom i mogą zostać uszkodzone, co może prowadzić do powstawania torbieli.

Dodatkową przyczyną powstawania cysty na nerkach są zakażenia, urazy albo nadmierna aktywność hormonów antydiuretycznych. Hormony te regulują proces wchłaniania zwrotnego wody w komórkach nerkowych (nefrony).

 

Torbiel na nerce – objawy

Przy drobniejszych cystach nie występują żadne symptomy. Objawy pojawiają się dopiero przy większych torbielach nerek — od 5 cm. Jakie są objawy?

  • ból po lewej lub prawej stronie brzucha
  • ból w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa
  • różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe
  • uczucie pełności i ucisku w brzuchu
  • nadciśnienie tętnicze — szczególnie przy wielotorbielowym zwyrodnieniu nerek
  • wielomocz
  • powiększenie obwodu brzucha (przy dużej ilości torbieli)

 

Diagnostyka torbieli nerek

Jeśli występują u Ciebie powyższe objawy, to zgłoś się do urologa bądź nefrologa, specjalizujących się w tej dziedzinie medycyny. Diagnostyka zawsze zaczyna się od pełnego wywiadu lekarskiego, dopiero później wykonywane są badania przedmiotowe. Pozostałymi pomocniczymi badaniami do diagnostyki torbieli nerek są:

  • badanie USG — to jedno z najczęstszych badań diagnostyki obrazowej, które jest wykorzystywane do wykrycia torbieli na nerkach
  • tomografia komputerowa — TK to badanie obrazowe, które może dostarczyć bardziej szczegółowych informacji o cystach na nerkach; tomografia przydatna jest w szczególności w przypadku podejrzenia torbieli złożonych; dla uzyskania jeszcze bardziej szczegółowego obrazu — lekarz może zlecić tomografię komputerową z kontrastem
  • rezonans magnetyczny jamy brzusznej — jest stosowany, gdy wyżej wymienione badania nie wystarczają przy rozpoznaniu torbieli nerek — dzięki MRI uzyskujemy bardziej szczegółowy obraz
  • badania laboratoryjne — badania krwi i moczu mogą lekarzowi dostarczyć dodatkowych informacji o funkcji nerek pacjenta i ewentualnych innych zaburzeniach

 

Jak wyglądają metody leczenia torbieli nerek?

Gdy u pacjenta wykryto małe torbiele (do 5 cm), zaleca się regularną obserwację i nie jest konieczne leczenie.  Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub urologiem.

W przypadku pojawienia się objawów torbieli nerek lekarz może zastosować leczenie farmakologiczne, w tym środki przeciwbólowe i leki obniżające ciśnienie krwi, aby kontrolować objawy.

W niektórych przypadkach torbieli nerek specjalista może zlecić nakłucie torbieli i usunięcie jej zawartości. W innych przypadkach stosuje się technikę sklerotyzacji, która polega na podaniu środka do torbieli w celu zmniejszenia jej wielkości.

Jeśli torbiele są duże, lekarz może zlecić leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu torbieli, a w najgorszych przypadkach może być konieczne usunięcie całej nerki.

 

Codzienne funkcjonowanie z torbielami nerek 

Codzienne życie z torbielami nerek może być trudne. Torbiele wypełnione płynem mogą powodować ból i dyskomfort, utrudniając codzienne aktywności. Osoby z torbielami nerek często wymagają stałej opieki lekarskiej, regularnego przyjmowania leków przeciwbólowych oraz diety bogatej w wodę i ubogiej w sól. Mimo tych trudności, prowadzenie normalnego życia jest możliwe przy regularnych badaniach, ścisłym przestrzeganiu zaleceń medycznych i dbaniu o zdrowie na co dzień.

 

Jakie mogą wystąpić powikłania?

Powikłania zdarzają się rzadko, ale mogą obejmować krwiomocz oraz zakażenie zawartości torbieli. Dodatkowe objawy mogące wystąpić przy tych schorzeniach to gorączka lub białomocz.

 

 

Jeśli u Ciebie lub Twoich bliskich pojawiają się symptomy torbieli nerek,
umów wizytę do naszego Urologa w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=-n9ChgAoNkU

https://diag.pl/pacjent/artykuly/torbiele-nerek-co-warto-wiedziec/

https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/torbiel-na-nerce-objawy-przyczyny-badania-i-leczenie

https://klinikabialykamien.pl/czy-torbiele-na-nerkach-sa-grozne/