Palcozrost u dzieci

Palcozrost u dzieci to wrodzona wada, która polega na połączeniu co najmniej dwóch palców dłoni lub stóp. Może wpływać na codzienne funkcjonowanie malucha, dlatego ważne jest zrozumienie przyczyn i sposobów leczenia.

 

Jeśli Twoje dziecko ma problem z syndaktylią,
umów wizytę do naszego Ortopedy Dziecięcego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Czym jest palcozrost?

Palcozrost u dzieci, inaczej nazywany jest syndaktylią. Jest to wada wrodzona, która polega na zrośnięciu co najmniej dwóch palców dłoni lub stóp. Jak często występuje to schorzenie? Palcozrost występuje dość rzadko, a średnio pojawia się w 1 przypadku na około 2500 do 3000 urodzeń i dotyka głównie mężczyzn. Bardzo wysokie ryzyko wystąpienia syndaktylii jest u dzieci cierpiących na zespół Downa lub inne zespoły schorzeń dziedzicznych.

 

Jakie są rodzaje syndaktyliów?

W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów syndaktyliów i podzielone są one na różne czynniki.

Rodzaje zależne od zrośniętych tkanek:

  • syndaktylia prosta (typu I) – sąsiadujące palce połączone są tkanką miękką
  • syndaktylia złożona (typu II) – dochodzi do zrośnięcia nie tylko skóry, ale również tkanki kostnej

Rodzaje zależne od liczby zrośniętych palców:

  • syndaktylia pojedyncza — połączenie dwóch palców
  • syndaktylia mnoga — zrośnięcie większej liczby palców

Rodzaje zależne od długości palców złączonych ze sobą:

  • syndaktylia całkowita — palce są złączone na całej swojej długości
  • syndaktylia częściowa — palce połączone są na krótszym fragmencie

Syndaktylię można też podzielić na rodzaje zależne od genów:

  • mutacja 2a34-q36 – syndaktylia typu I, która powoduje połączenie palca środkowego z serdecznym albo w przypadku palcozrostu stopy — drugiego i trzeciego palca
  • mutacja 2q31 – syndaktylia typu II — także obejmuje drugi i trzeci palec, ale z umieszczonym pomiędzy nimi dodatkowym — tzw. szóstym palcem
  • mutacja 6q21-q23 – syndaktylia typu III — mały palec złączony jest z palcem serdecznym
  • mutacja 7q36 – syndaktylia typu IV — obejmuje wszystkie palce stóp lub dłoni
  • mutacja 2q31-q32 – syndaktylia typu V — bardzo przypomina typ I palcozrostu, ale różnicą jest to, że w jej przebiegu zrośnięte są kości śródstopia lub śródręcza

 

Przyczyny palcozrostu u dzieci

Przyczyny palcozrostu nie zostały do końca poznane, jednak uważa się, że to podłoże genetyczne gra tu główną rolę. Wada ta pojawia się w wyniku zaburzeń w procesie apoptozy w okresie płodowym. Zazwyczaj w pierwszym tygodniu życia u rozwijającego się płodu — palce są zrośnięte, a rozdzielają się one między 6. a 8. tygodniem życia — właśnie w procesie apoptozy. Dzięki temu procesowi organizm pozbywa się niepotrzebnych już tkanek — a w tym wypadku także tych z przestrzeni międzypalcowych.

 

Rozpoznanie palcozrostu

Palcozrost może rozwijać się w trakcie życia płodowego, pomiędzy 6. a 8. tygodniem od poczęcia dziecka. Dlatego syndaktylię można wykryć jeszcze w okresie życia prenatalnego. Wada ta może zostać zauważona podczas wykonywania zwykłego badania USG.

 

Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Główną podstawową metodą leczenia syndaktylii jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, którego celem jest rozdzielenie połączonych palców u stóp lub dłoni. Zazwyczaj taki zabieg wykonuje się u małych pacjentów w wieku przedszkolnym. W bardziej skomplikowanych przypadkach lekarze sugerują, by przeprowadzić operację usunięcia syndaktylii wcześniej — po 6. miesiącu życia, czyli stricte po skończonym okresie noworodkowym. Te zabiegi operacyjne wykonuje się dwoma metodami: Zellera i Barsky’ego. Nieważne, którą metodą przeprowadzi się zabieg — zawsze podczas niego konieczne jest wprowadzenie nowej skóry. Powierzchnia dwóch rozdzielonych palców jest większa niż zrośniętych. Wtedy podczas operacji dokonuje się przeszczepu skóry, która pobierana jest z pachwiny, bądź przedramienia.

Jak po każdej operacji, mogą wystąpić komplikacje. Jeśli chodzi o zabieg rozdzielenia palców to najczęściej występują takie komplikacje jak:

  • przykurcze
  • nieprawidłowe ukrwienie przeszczepionego płata skórnego i wynikająca z tego martwica tkanek
  • niedostatki estetyczne — np. ciemnienie przeszczepionej skóry wraz z upływem czasu, porastanie jej włosami (jeśli została pobrana z okolicy pachwinowej)

Nieodłączonym elementem leczenia syndaktylii jest fizjoterapia, którą lekarz wdraża krótko po odbyciu zabiegu chirurgicznego. Tu może pomóc terapia blizny. Masowanie blizny zwiększa jej elastyczność i całkowicie łagodzi ból. Terapia manualna również się sprawdzi w tym przypadku. Zapobiega ona przykurczom tkanek, które są jednymi z najczęstszych komplikacji po zabiegu chirurgicznym.

 

Czy zabieg chirurgiczny syndaktylii jest refundowany z NFZ?

Zabieg chirurgiczny rozdzielenia zrośniętych palców u dzieci można wykonać w placówkach z finansowaniem NFZ i prywatnych. Najczęściej wykonuje go chirurg ze specjalizacją chirurgii plastycznej.

 

Do czego może prowadzić nieleczona syndaktylia?

Jeśli wada ta jest bardziej złożona to wraz ze wzrostem organizmu może bowiem dojść do deformacji palców. Wczesna reakcja i interwencja przywraca prawidłową ruchomość placów oraz zapewnia ich poprawny rozwój w przyszłości dziecka. Ma to też wpływ na rozwój psychiczny i społeczny dziecka. Nieleczony palcozrost u rąk lub stóp może wpływać na samoocenę, obniżać poczucie wartości dziecka oraz być źródłem kompleksów.

 

 

Jeśli Twoje dziecko ma problem z syndaktylią,
umów wizytę do naszego Ortopedy Dziecięcego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://adamhermanowicz.pl/palcozrost-u-dzieci/

https://www.doz.pl/czytelnia/a17572-Syndaktylia_palcozrost__przyczyny_i_sposoby_leczenia

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,syndaktylia,artykul,1733852.html