Przerost prostaty objawy

mężczyzna wskazujący na ból prostaty

Przerost prostaty, poprawnie określany w medycynie jako łagodny rozrost gruczołu krokowego lub łagodny przerost stercza. To powszechna przypadłość u mężczyzn. Ocenia się, że cierpi na nią około 50% mężczyzn w wieku powyżej 55 lat i aż 90% w 80. roku życia. Jak wyglądają objawy i leczenie przerostu prostaty?

 

Jeśli zauważyłeś u siebie symptomy związane z przerostem prostaty,
umów wizytę do naszej Poradni Urologicznej w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Czym jest prostata?

Zacznijmy od tego czym jest sama prostata. Jest to gruczoł krokowy (inna nazwa stercz), który występuje tylko i wyłącznie u mężczyzn. Prawidłowy narząd ma kształt i wielkość orzecha włoskiego. Zlokalizowany jest tuż pod pęcherzem moczowym, otaczając tym samym cewkę moczową. Prostata to bardzo ważny element męskiej płodności. To właśnie ona produkuje płyn wchodzący w skład nasienia.

 

Kiedy występuje łagodny przerost gruczołu krokowego zwanego prostatą?

Najważniejszą przyczyną rozrostu gruczołu krokowego jest zmiana w gospodarce hormonalnej, która pojawia się wraz z wiekiem i jest to proces całkowicie naturalny. Razem z wiekiem u mężczyzn spada ilość produkowanego w jądrach testosteronu, a więc też zmienia się jego stosunek ilościowy do estrogenów. Estrogeny u mężczyzn produkowane są w niewielkiej ilości przez korę nadnerczy i jądra. Wśród innych przyczyn przerostu prostaty możemy znaleźć m.in. otyłość, która nasila przemianę androgenów w estrogeny. Wpływ na wystąpienie rozrostu stercza może mieć też zanieczyszczone środowisko (według statystyk częściej chorują na to schorzenie mieszkańcy dużych miast).

 

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Znaczny rozrost gruczołu krokowego może mieć wpływ na funkcjonalność układu moczowego. Przebiegająca przez sam środek stercza cewka moczowa, zostaje zwężona, co powoduje trudności w oddawaniu moczu. Co zalicza się do objawów przerostu prostaty?

  • częste oddawanie moczu (dzień i noc)
  • dłuższe i bolesne oddawanie moczu
  • słaby strumień moczu
  • problemy z oddawaniem moczu
  • ucisk na pęcherz
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
  • nietrzymanie moczu
  • uczucie pełnego pęcherza
  • pojawienie się krwi w moczu

Objawy łagodnego rozrostu prostaty pojawiają się zawsze stopniowo, zaczynając od tych mniej zauważalnych, np. trochę bardziej wydłużony czas potrzebny do rozpoczęcia mikcji* czy częstomocz. Z czasem te objawy jednak się nasilają. Dlatego nie można bagatelizować nawet najmniejszych zmian w okolicach dolnych dróg moczowych.

*Mikcja — inaczej oddawanie moczu.

 

Łagodny przerost prostaty — rozpoznanie

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie — do jakiego lekarza z tym problemem zdrowotnym można się skierować? Z przerostem prostaty należy skierować się do urologa. Urolog zrobi wywiad lekarski, który oceni czy pacjent ma problemy związane z oddawaniem moczu. Specjalista skieruje pacjenta na badanie krwi, które pozwoli ocenić stężenie antygenu sterczowego PSA. Gdy ten poziom jest za wysoki, to oznacza to, że doszło do przerostu gruczołu krokowego. Kolejnym badaniem, które jest ważne w diagnostyce tego schorzenia to badanie prostaty per rectum — pozwala ono stwierdzić czy doszło do powiększenia gruczołu. Następnym ważnym badaniem jest USG pod kątem łagodnego rozrostu stercza. Jest to badanie podbrzusza wykonywane z pełnym pęcherzem i po opróżnieniu go. USG przezodbytnicze (TRUS) jest wykonywane tylko i wyłącznie, gdy u pacjenta lekarz podejrzewa raka prostaty.

 

Przerost prostaty – leczenie

Leczenie przerostu prostaty jest uzależnione od nasilenia się zaburzeń oddawania moczu i rodzaju objawów. Czasami wystarczy, że pacjent zmieni swój tryb życia. W niektórych przypadkach będzie konieczne przyjmowanie leków lub leczenie chirurgiczne.

Zmiana jakości życia
  • unikanie alkoholu i kofeiny
  • regularna aktywność fizyczna
  • unikanie przetrzymywania moczu
Leczenie farmakologiczne

Gdy zaburzenia oddawania moczu są bardziej nasilone lub objawy bardziej dokuczliwe, lekarz może przepisać odpowiednie leki. Między innymi:

  • alfablokery — pomagają rozluźnić mięśnie w okolicach prostaty i cewki moczowej, poprawiając tym samym przepływ moczu
  • inhibitory enzymu 5-alfareduktazy (5-ARI) – zmniejszają objawy łagodnego przerostu stercza poprzez wpływ na poziom hormonów
  • leki przeciwzapalne — w przypadku, gdy lekarz stwierdzi u pacjenta zapalenie prostaty
Leczenie operacyjne

Leczenie zabiegowe rozrostu stercza może być konieczne, gdy leczenie farmakologiczne nie da poprawy pacjentowi, a dolegliwości bólowe i objawy będą nadal nasilone.

Resekcja transuretalna (TURP)

To najczęściej wykonywany zabieg urologiczny przy przeroście prostaty. Polega on na usunięciu części przerosłego gruczołu krokowego za pomocą specjalistycznego narzędzia wprowadzonego przez cewkę moczową. Dzięki temu zabiegowi poprawia się przepływ moczu i zmniejszają się odczuwalne dla pacjenta objawy.

Laserowa ablacja przerostu prostaty

Przy tym zabiegu wykorzystywane są lasery do odparowywania lub usuwania tkanki gruczołu krokowego. Przebiega podobnie jak TURP, ale jest mniej inwazyjny.

Zabiegi minimalnie inwazyjne
  • ustnik prostaty (UroLift) – są to specjalne implanty wprowadzane do przerośniętego gruczołu krokowego, dzięki nim poprawia się odpływ moczu u pacjenta
  • termoterapia mikrofalowa — zabieg ten wykorzystuje mikrofale do ogrzewania i niszczenia tkanki rozrostu stercza
Adenomektomia otwarta

Zabieg polega na usunięciu całej przerośniętej prostaty przez nacięcie w dolnej części brzucha. Adenomektomia otwarta jest stosowana przy zaawansowanym rozroście stercza.

 

Jeśli zauważyłeś u siebie symptomy związane z przerostem prostaty,
umów wizytę do naszej Poradni Urologicznej w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/32-przerost-prostaty-przyczyny-objawy-leczenie

https://www.doz.pl/czytelnia/a14457-Czym_sie_objawia_przerost_prostaty_i_jak_go_wyleczyc