Najczęstsze choroby bakteryjne dorosłych

choroby bakteryjne

Choroby bakteryjne to bardzo różnorodna grupa. Za schorzenia w całym ludzkim ciele odpowiadają właśnie bakterie — od zapalenia gardła, przez próchnicę, a kończąc na infekcjach układu moczowego. Zakażenia bakteryjne leczymy wówczas antybiotykami. Jakie są najbardziej znane choroby bakteryjne?

 

Jeżeli dostrzegasz u siebie objawy choroby bakteryjnej,
umów się na wizytę do naszego Lekarza Rodzinnego 
w Centrum Medycznym BetaMed ☎  32 420 29 00 .

 

Czym są choroby bakteryjne?

Choroby bakteryjne to jednokomórkowe mikroorganizmy o średniej wielkości i różnorodnych kształtach, które, choć nie posiadają jądra komórkowego — są zdolne do samodzielnego funkcjonowania. Według ustaleń naukowców zaledwie 1% wszystkich poznanych gatunków bakterii ma potencjał chorobotwórczy. Większość z nich jest obojętna lub nawet korzystna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bakterie są obecne wszędzie i zasiedlają zarówno środowisko naturalne, jak i ludzkie ciało. W naszym ciele znajduje się 10 razy więcej bakterii niż komórek.

 

Jak może dojść do zakażenia bakteryjnego?

Do zakażenia dochodzi wtedy gdy:

  • mamy bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem lub zwierzęciem
  • mamy styczność z przedmiotami, których dotykała osoba zakażona
  • spożywamy zainfekowany pokarm lub zanieczyszczoną wodę
  • ukąsi nas owad, który jest nosicielem patogenu
  • dziecko znajduje się w łonie matki — drogą wertykalną

 

Rodzaje chorób bakteryjnych

Wśród chorób bakteryjnych wyróżniamy kilka rodzajów — w zależności od narządu w naszym organizmie. Oto rodzaje zakażeń bakteryjnych:

  • choroby bakteryjne skóry — np. trądzik
  • choroby bakteryjne dróg oddechowych — np. bakteryjne zapalenie zatok
  • ostre zapalenie ucha środkowego
  • choroby bakteryjne dróg moczowo-płciowych — np. rzeżączka
  • infekcje bakteryjne układu pokarmowego
  • choroby bakteryjne układu nerwowego — np. bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • infekcje bakteryjne o zasięgu ogólnoustrojowym — np. borelioza

 

Najczęstsze choroby wywołane bakteriami

 

Angina

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Czynnikiem sprawczym tej choroby są paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. Anginą można zarazić się drogą kropelkową. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą — w powietrzu przez nią wydychanym lub pośrednio, kiedy patogeny osadzają się na przedmiotach, które są później w użytku.

Objawy anginy to: podwyższona temperatura ciała, bóle kostno-stawowe, uczucie rozbicia, zmiany na migdałkach — ból utrudniający mowę i połykanie, rozpulchnienie, zaczerwienienie, śluzowo-ropny nalot. Często po tej chorobie mogą nastąpić powikłania, np. ropień około migdałkowy, zapalenie zatok bądź ucha. Anginę leczy się antybiotykami — fenoksymetylopenicyliną.

 

Borelioza

Inaczej jest nazywana chorobą z Lyme, a wywołana jest przez krętki, a głównym czynnikiem sprawczym okazuje się Borrelia burgdorferi. Tę chorobę bakteryjną przenoszą kleszcze. Zakażenie ma miejsce, w wyniku ugryzienia pajęczaka, który jest nosicielem bakterii. Borelioza należy do chorób wieloukładowych — oznacza to, że niepodjęcie leczenia na początkowym etapie powoduje szerzenie się jej po całym organizmie.

Wczesne objawy boreliozy to rumień szerzący się obwodowo i centralnie ustępujący, objawy grypopodobne — podwyższona temperatura ciała, osłabienie oraz bóle głowy. Do zaawansowanych symptomów możemy zaliczyć zapalenie stawów, neuroboreliozy — zaatakowanie układu nerwowego lub dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego.

 

Rzeżączka — bakteryjna choroba układu płciowego

Rzeżączka jest przenoszona drogą płciową i jest wywołana przez bakterię dwoinkę rzeżączki — Neisseria gonorrhoeae. Do choroby tej dochodzi podczas stosunku z zakażoną osobą. Jak wygląda leczenie rzeżączki? Leczy się ją antybiotykami.

Objawy rzeżączki dzielą się na te u kobiet i u mężczyzn. U panów będą to symptomy takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu oraz ropny wyciek z cewki moczowej. Z kolei u pań mogą pojawić się upławy, miesiączka może być bardziej intensywna, a cykl menstruacyjny być zaburzony. Razem z zaawansowaniem choroby dochodzą nowe objawy, a nieleczona rzeżączka — wiąże się z ryzykiem bezpłodności.

 

Bakteryjne zapalenie układu moczowego

Choroby wywoływane w układzie moczowym — mogą rozwinąć się w różnych tworzących go elementach. Jednak najczęściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego pęcherza moczowego. W prawidłowych warunkach mocz nie posiada żadnych drobnoustrojów. Z kolei jak pozostaje za długo w pęcherzu — jest idealną pożywką dla bakterii. Przeważnie główną przyczyną zakażenia jest Escherichia coli. Bakteria ta może przedostać się z odbytu do ujścia cewki moczowej i dalszych struktur układu moczowego.

Objawy choroby to: pieczenie i ból w czasie oddawania moczu, częste oddawanie moczu, naglące parcie na mocz, zmiana zapachu i wyglądu moczu oraz obecność bakterii w moczu. Zakażenia pęcherza moczowego leczy się następującymi lekami: furazydyna, trimetoprim i fosfomycyna.

 

Bakteryjne zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to choroba wywołana przez zakażenie gronkowcem. To zapalenie może być powierzchownym bądź głębokim zakażeniem spowodowanym przez bakterie. Nie należy ignorować wysypek skórnych. Stany zapalne mogą pojawić się w miejscach, w których skóra intensywnie się ociera o ubranie — plecy lub kark.

Typowe objawy dla stanu zapalnego mieszków włosowych to: wysypka, swędzenie i krosty w okolicy mieszków włosowych. Występowanie takich krostek może pojawić się na każdej owłosionej części ciała. Stan zapalny jest powszechny w miejscach, które są często golone — wobec tego takie zapalenie mieszków włosowych możemy spotkać pod pachą, na nogach czy też w miejscach intymnych. W leczeniu stosuje się głównie kremy, mieszanki ziołowe czy też maści antybiotykowe.

 

Leczenie chorób bakteryjnych

Infekcję bakteryjną leczy się praktycznie we wszystkich przypadkach antybiotykami. Przy braniu antybiotyków — nie można zapomnieć o leczeniu osłonowym. Do antybiotyku dołącza się wówczas probiotyk, który chroni naszą florę bakteryjną układu pokarmowego, co z kolei chroni nas przed rozwojem grzybicy w przewodzie pokarmowym.

 

Jeżeli dostrzegasz u siebie objawy choroby bakteryjnej,
umów się na wizytę do naszego Lekarza Rodzinnego 
w Centrum Medycznym BetaMed ☎  32 420 29 00 .

 

https://www.welbi.pl/jakie-sa-choroby-wywolywane-przez-bakterie/

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/choroby-zakazne/choroby-bakteryjne-i-wirusowe/

https://www.wapteka.pl/blog/artykul/zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-leczenie-skuteczne-masci-i-kosmetyki