Chromoterapia

Chromoterapia – co o niej słyszeliście?

Chromoterapia, inaczej zwana koloroterapią to niekonwencjonalna metoda oddziaływania i leczenia kolorami. Nie od dziś wiadomo, że kolory mają silny wpływ na nasz nastrój oraz samopoczucie. Niektóre z nich mogą uspakajać, inne nas rozdrażniać. Mają wpływ, nie tylko na nasze umysły, ale również na ciało i duszę. Koloroterapia powszechnie wykorzystuje się nie tylko w aranżacji wnętrz, czy stylizacji ubrań. Swoje zastosowanie znalazła również w medycynie.

Leczenie kolorami uspokaja, relaksuje lub pobudza w zależności od stosowanych barw. Intensywne kolory takie jak róż, czy czerwień wpływają na nas pobudzająco, czy też energetycznie, natomiast te pastelowe lub stonowane, jak zielenie, czy błękity mogą okazać się pomocne w procesie wyciszenia, regeneracji organizmu, a nawet obniżenia ciśnienia krwi.

Warto zaznaczyć, że chromoterapia może wspomóc leczenie konwencjonalne

W znaczny sposób poprawia funkcjonowanie naszego organizmu. Koloroterapia polega nie tylko na naświetlaniu pacjenta odpowiednim światłem, ale także na noszeniu ubrań we właściwych tonacjach, przebywaniu w odpowiednio zaprojektowanych wnętrzach, a nawet jedzeniu potraw o rozmaitym zabarwieniu.

Często nasz organizm sam podpowiada zmianę kolorystyki. Warto wtedy posłuchać intuicji
i otworzyć się na zmiany. Kiedy towarzyszy nam stres potrzebny jest kontakt
z naturalnymi barwami, jak błękit, czy zieleń. Wówczas warto mieć jakiś kontakt z naturą, wyjść na spacer po parku czy też lesie. Psychologowie podkreślają niebagatelną rolę podążania za wewnętrznym głosem, który niekiedy sam podpowiada nam dobrą zmianę.

Barwy mogą w znaczny sposób definiować nasze usposobienie, nastroje, czy osobowość, ale również wpływać na zdrowotny aspekt naszego życia. Siła koloru może również wywołać w nas uczucie niepokoju, rozdrażnienia, ale może również wpływać na nas uspokajająco, kojąco, czy relaksująco. Wszystko zależy od tego, jaki kolor wybierzemy.

Zaglądając do naszej kolorowej apteki możemy wyszczególnić kolory, dzięki którym poprawimy swój nastrój, ale również takie, których nie powinniśmy nadużywać. Oto przykładowe z nich:
  • Kolor biały – łagodzi nerwy, stres i rozpacz. Ponadto przynosi spokój, daje poczucie bezpieczeństwa, a także znacznie poprawia nasz nastrój. Ponieważ największym źródłem bieli jest słońce to właśnie kąpiele słoneczne mają działanie wzmacniająco-aktywizujące. Warto jednak dodać, że nadmiar tego jaskrawego koloru może sprawiać wrażenie chłodu i izolacji.
  • Kolor brązowy – daje poczucie bezpieczeństwa oraz stabilności, jest natomiast powiązany ze skłonnością do tłamszenia emocji. Należy uważać z doborem koloru brązowego, gdyż może on działać depresyjnie.
  • Kolor czarny – głównie kojarzony z tajemniczością może okazać się pomocny w leczeniu drobnych nerwic, należy jednak unikać go w stanach depresyjnych i ogólnych spadkach nastroju.
  • Kolor brzoskwiniowy — jest znany z właściwości energetycznych oraz witalności. Ze względu na ułatwienie trawienia wykorzystuje się go w odchudzaniu.
  • Kolor czerwony – z racji tego, że należy do bardzo intensywnych barw jest pomocny w zwalczaniu melancholii oraz podwyższaniu ciśnienia. Stosowany również w niwelowaniu przeziębienia i grypy, chorobach krwi, jak również bólach pleców.
  • Kolor fioletowy – stosowany w łagodzeniu objawów bezsenności, migreny i innych bólów głowy.
  • Kolor niebieski – znany jest z wyciszającego wpływu, łagodzenia bezsenności, jak również ułatwiania pracy układu krążenia, pracy płuc, czy przemiany materii. Jest też kolorem, przy którym łatwo możemy się zrelaksować.
  • Kolor różowy – uspokaja, pobudza do optymistycznego myślenia oraz leczy choroby serca i układu krążenia. Może również pobudzać apetyt.
  • Kolor szary – stosowany jest w leczeniu i łagodzeniu obrzęków oraz opuchlizny. Jest również pomocny w wycieszeniu się, jednak jego nadmiar tak samo jak w przypadku koloru czarnego
    i brązowego może prowadzić do stanów depresyjnych.
  • Kolor zielony — znany jest z działania relaksacyjnego i łagodzącego. Pomaga w zwalczaniu infekcji bakteryjnych, gorączki, czy też nadciśnienia tętniczego.
  • Kolor żółty – utożsamiany z radością, pomaga w zwalczaniu stresu oraz objawów przemęczenia. Ponadto pobudza przemianę materii, wzmacnia mięśnie, a także łagodzi schorzenia skórne. Nie zaleca się stosowanie koloru żółtego w przypadku choroby wątroby.

Jeśli chcesz poznać magiczną moc leczenia kolorami zapraszamy do naszego Centrum Medycznego,
w którym stosujemy chromoterapię w połączeniu z hydroterapię w wannie.

 

Zadzwoń i zapisz się na zabiegi chromoterapii: ☎ 32 420 29 00? 519 308 200

 

 

źródła:
http://regeneracja.poradnikzdrowie.pl/rehabilitacja/chromoterapia-koloroterapia-czyli-leczenie-kolorami_33488.html
http://natemat.pl/10013,psychologia-kolorow-jaki-odcien-scian-wybrac-zeby-nie-zwariowac