Jakie badania co roku warto zrobić?

jakie badania co roku warto zrobic

Każdy z nas powinien co roku mieć wykonywane badania profilaktyczne. To najlepszy sposób, by dowiedzieć się, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku. Badania wykonywane regularnie czasem mogą uratować nam nawet życie.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonać raz do roku?

 

EKG

EKG to inaczej elektrokardiogram, który rejestruje elektryczną aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej. Jest też badaniem, które pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca. EKG zaliczamy do badań diagnostycznych chorób krążenia.

 

Badanie tarczycy

Choroba tarczycy może powodować różnego rodzaju dolegliwości. Hormony tarczycy mają wpływ m.in. na metabolizm czy też procesy wzrastania. Pacjenci z nadczynnością tarczycy mogą mieć zaburzenia koncentracji, cierpieć na bezsenność czy też mogą mieć osłabione mięśnie. Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy — to osoby, które ją posiadają mogą mieć anemię czy problemy z nerkami. Kiedyś powiedziano, że to kobiety powinny regularnie sprawdzać tarczycę, ale jest to całkowitą nieprawdą. Każdy z nas powinien wykonać to badanie profilaktyczne raz do roku. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy wpływa na cały nasz organizm i ma mocny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego przynajmniej raz do roku powinniśmy sprawdzić poziom hormonu TSH oraz Ft4.

 

Próby wątrobowe

Jak określić stan wątroby za pomocą badań profilaktycznych? Należy zrobić badanie poziomów enzymów ALaT i AspAT, które wykonywane jest poprzez pobranie krwi pacjentowi. Jeśli poziom tych czynników jest podwyższony to może to oznaczać, że mamy do czynienia z marskością wątroby, uszkodzeniami toksycznymi, zapaleniem wątroby czy dróg żółciowych. Wysoki poziom ALaT może świadczyć o problemach z trzustką.

 

Profil trzustkowy

Skoro mowa już o trzustce, to ją też warto badać raz do roku. Jest to organ wydzielniczy i zlokalizowany w górnej części jamy brzusznej, a tworzące go komórki są zorganizowane w tzw. wyspie Langerhansa. Trzustka produkuje ważne dla naszego organizmu hormony: insulinę, glukagon oraz somatostatynę. Organ ten możemy przepadać za pomocą USG jamy brzusznej.

 

PSA

Badanie prostaty to kolejna diagnostyka, którą mężczyźni powinni badać co roku. W grupie ryzyka chorób prostaty znajdują się panowie po 40. roku życia. Wielu z nich ignoruje pierwsze objawy i nie bada się. Jaki jest najlepszy sposób na sprawdzenie, czy gruczoł krokowy działa poprawnie? Jednym z polecanych badań jest PSA — badanie swoistego antygenu gruczołu krokowego. Stężenie glukozy PSA jest sprawdzany na podstawie badania krwi. Dzięki temu badaniu sprawdzamy także, czy nie pojawiają się w organizmie zmiany nowotworowe.

 

Badania ginekologiczne

Panie powinny raz do roku wykonać badania ginekologiczne. Pierwszym badaniem, które powinno się wykonać jest USG piersi, które powinien zrobić specjalista. Zaleca się również wykonywać regularnie w domu samobadanie piersi. Niezależnie od wieku czy przypadków choroby w rodzinie, samobadanie piersi powinno stać się częścią naszej rutyny zdrowotnej. Jest to proste badanie, które każda kobieta może wykonać samodzielnie. Pozwala ono na wykrycie potencjalnych zmian w piersiach we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Regularne badania u ginekologa mogą pomóc w wykryciu różnych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje, mięśniaki macicy czy torbiele jajników. Drugi badaniem, które panie powinny wykonać raz do roku jest cytologia (tzw. rozmaz szyjkowy). Jest to badanie, podczas którego pobierany jest rozmaz z pochwowej części szyjki macicy. Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się o wczesnej postaci raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym (bezobjawowym).

 

Ogólne badanie moczu

Badanie ogólne moczu to test, który stosuje się przede wszystkim w celu wykluczenia lub podejrzenia choroby nerek i dróg moczowych, ale pozwala także zdiagnozować inne schorzenia, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz niektóre nowotwory.

 

Lipidogram — profil lipidowy

Badanie to może wskazać poziom następujących tłuszczów — cholesterolu całkowitego, frakcji cholesterolu LDL („dobry cholesterol”) i HDL („zły cholesterol”). Jeśli ilość tych tłuszczy jest zaburzona to wówczas może to grozić ryzykiem miażdżycy, a ta z kolei może prowadzić do bardzo groźnych chorób — udaru mózgu czy też zawału serca.

 

Badanie okulistyczne

Raz do roku powinniśmy wykonać badanie wzroku — badanie dna oka oraz pomiar ciśnienia śródgałkowego. Pierwsze z wymienionych badań profilaktycznych polega na podaniu kropli rozszerzających źrenicę, w celu zbadania soczewek, oceny siatkówki lub dokładnego określenia wady wzroku. Zaś drugie badanie polega na pomiarze ciśnienia, jakie panuje wewnątrz gałki ocznej. Wymaga to uwidocznienia i odpowiedniego oświetlenia badanego oka w lampie szczelinowej.

 

Morfologia krwi

To badanie wykonywane jest najczęściej. Polega ono na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych, czyli komórek krwi. Zalicza się do nich krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty), krwinki płytkowe lub płytki krwi (trombocyty).

Morfologię krwi powinno się także wykonywać raz do roku lub nawet częściej. Dzięki badaniu krwi — lekarze są w stanie dużo wywnioskować w kwestii naszego zdrowia. Jest to tanie i proste badanie, dlatego nie warto tego odkładać na później.

 

OB i CRP

Badanie OB pozwala ocenić tempo opadania krwinek czerwonych — w ciągu godziny od pobrania krwi, a CRP to czynnik, który określa poziom fazy ostrej w osoczu. OB i CRP pozwalają na określenie czy w naszym organizmie panuje stan zapalny. Tutaj trzeba wspomnieć, że te czynniki w wynikach badania krwi nie podają przyczyny na temat stanów zapalnych.

 

Glikemia — poziom glukozy we krwi

Dzięki badaniu glikemii lekarz może ocenić stężenie glukozy we krwi lub osoczu. To badanie powinien zrobić każdy z nas. Poziom glukozy powinny też zrobić osoby, które mają objawy wskazujące na podwyższony (hiperglikemia) lub obniżony (hipoglikemia) poziom cukru we krwi.

 

Gdzie można wykonać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne powinny być robione co roku i lepiej o to zadbać, by nie było za późno dla naszego zdrowia. W naszej placówce BetaMed możecie wykonać EKG u Kardiologa, USG piersi w pracowni diagnostyki obrazowej, zdiagnozować tarczycę u Endokrynologa, natomiast morfologię w naszym Punkcie Pobrań.

 

Potrzebujesz wykonań któreś z tych badań? Może morfologię krwi?
Umów się do naszego Laboratorium w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://www.medonet.pl/zdrowie,osiem-badan–ktore-warto-robic-raz-w-roku–moga-uratowac-zycie-,galeria,29586674.html

https://upacjenta.pl/poradnik/jakie-badania-krwi-wykonac-raz-w-roku

https://diag.pl/pacjent/artykuly/jakie-badania-profilaktyczne-powinienes-zrobic-tego-roku/

https://macromedica.pl/czym-polega-badanie-ekg/