Co warto wiedzieć o probiotykach?

Co warto wiedzieć o probiotykach?

Probiotyki są to żywe kultury bakterii, których zażywanie ma korzystne skutki zdrowotne. Działanie probiotyków jest bardzo szerokie, ale najbardziej kojarzy się z suplementacją w czasie antybiotykoterapii. W jelicie grubym znajduje się około 300-1000 gatunków bakterii. Ta liczba zmniejsza się po zastosowaniu antybiotykoterapii, dlatego bardzo ważne jest, aby uzupełnić ich braki. Co warto o nich wiedzieć?

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Co to są probiotyki? 

Probiotyki to tzw. „dobre bakterie”. Ich nazwa pochodzi od greckiego „pro bios” i oznacza dosłownie „dla życia”. Wg WHO są to żywe organizmy wywierające na nas korzystny wpływ. Mają za zadanie wspieranie naturalnej flory bakteryjnej organizmu. Wytwarzana przez nie ochronna mikroflora jelitowa chroni nas przed oddziaływaniem szkodliwych czynników.

Najczęściej jako probiotyki wykorzystywane są bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.

 

Jak działają probiotyki? 

Według badań przeprowadzonych w 2018 roku w ramach kampanii „Probiotyk – wybieram świadomie” 61% wszystkich ankietowanych kojarzy probiotyki jedynie jako jeden z zalecanych suplementów diety podczas antybiotykoterapii (mimo, iż mają wiele innych zastosowań). To prawda – są one wtedy niezbędne ponieważ antybiotyki jako leki niszczące bakterie nie rozróżniają bakterii chorobotwórczych od tych dobroczynnych i wyniszczają wszystkie po równo. W sytuacji kiedy w jelitach brakuje niektórych szczepów bakterii dochodzi do zachwiania mikrobiologicznej równowagi organizmu i powstaje przestrzeń do namnażania się patogenów chorobotwórczych (bakterii i grzybów). Z tego właśnie powodu po antybiotykoterapii bez stosowania probiotyków mogą wystąpić biegunki. Zwiększa się też ryzyko infekcji intymnych. Aby zapobiec biegunce poantybiotykowej należy wspomóc pracę jelit i w trakcie antybiotykoterapii przyjmować probiotyki. Probiotyki gdy dostają się do jelita przylegają do jego ścianek i chronią je przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów, a także hamują ich namnażanie.

 

Kiedy zażywać probiotyki?

Wskazania do zażywania probiotyków są bardzo szerokie. Mają one wielki wpływ na organizm człowieka i oprócz suplementacji podczas antybiotykoterapii wskazania do ich zażywania to:

 

  • zespół jelita drażliwego
  • atopowe zapalenie skóry
  • infekcje intymne
  • infekcje układu moczowego
  • biegunki różnego pochodzenia
  • zaburzenia układu odpornościowego
  • zaburzenia układu trawienia
  • stany zapalne przewodu pokarmowego
  • kolki lub kamica nerkowa
  • podwyższony cholesterol

 

Rodzaje probiotyków. Jaki probiotyk wybrać?

Kupując probiotyk zawsze kieruj się jego składem, a nie ceną. Probiotyki mają w składzie różne szczepy bakterii probiotycznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje probiotyków (dobrych bakterii). Każdy szczep probiotyczny ma inne działanie i zawarte w nich żywe drobnoustroje różnie wpłyną na funkcjonowanie naszego organizmu. Preparaty zawierają różne szczepy probiotyczne i różną ilość bakterii. Niektóre schorzenia potrzebują konkretnego szczepu. Czasami może nam się wydawać, że działanie probiotyku jest niewystarczające, należy wtedy zmienić zażywane bakterie probiotyczne na inne (najlepiej na preparat zawierający bakterie różnych szczepów). Oto kilka najpopularniejszych rodzajów lactobacillus, czyli szczepów bakterii:

 

  • Lactobacillus rhamnosus gg (np. Dicoflor) – działają osłonowo, mogą być stosowane również u małych dzieci
  • Lactobacillus acidophilus (np. Bactilac) – poprawiają profil lipidowy poprzez absorbcję cholesterolu w obecności kwasów żółciowych
  • Lactobacillus johnsonii (no. Asecurin) – poprawiają trawienie i zmniejszają dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wpływają na działanie kwasu żołądkowego)
  • Lactobacillus plantarum (np. Sanprobi IBS) – najczęściej zalecany w przypadku zespołu jelita drażliwego
  • Lactobacillus paracasei (np. Lactostad) – przywracanie naturalnej mikroflory jelitowej wspomagającej prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, w trakcie zażywania antybiotyków oraz w przypadku zmiany diety, trybu życia, stresu lub przeciążenia pracą lub nauką.
  • Lactobacillus bulgaricus (np. Baktimax)- może być pomocna w walce z biegunką wywołaną antybiotykami oraz przyczyniać się do poprawy trawienia i przyswajania składników odżywczych z pożywienia

 

Podział preparatów zawierających żywe kultury bakterii.

Preparaty zawierające żywe mikroorganizmy dzielą się na cztery główne grupy. Są to:

 

  • Probiotyki – czyli dietetyczne produkty spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, suplement diety, lek, który w swoim składzie zawiera od jednego do nawet kilkunastu szczepów bakterii probiotycznych Pożywką dla bakterii zawartych w probiotyku jest błonnik, więc jeżeli występuje go niewiele w Twojej diecie powinieneś połączyć zażywanie probiotyków z prebiotykami lub wybrać synbiotyki.
  • Prebiotyki – substancje, które są pożywką dla bakterii zawartych w probiotyku. Prebiotyki zażywane razem z probiotykami potęgują ich działanie.
  • Synbiotyk – przeparat łączący prebiotyki z probiotykami. Preparat przeznaczony przede wszystkim dla osób, które dostarczają sobie zbyt mało błonnika z pożywienia.
  • Drożdże probiotyczne – to przede wszystkim szczep Saccharomyces boulardii (np. Enterol). To gatunek drożdży (grzybów), który może być stosowany zamiennie z probiotykami.

 

Ze względu na zastosowanie i drogę podania możemy je podzielić na:

  • tabletki/kapsułki – są najczęściej stosowaną postacią probiotyku. Przeznaczone dla osób, które nie mają problemu z zażywaniem leków w takiej formie
  • krople – przeznaczone głównie dla dzieci, jednak mogą być również stosowane przez dorosłych
  • saszetki – zalecane dla osób, które mają problemy z połykaniem leków (zwykle dzieci i osoby starsze)
  • globulki – przeznaczone dla kobiet cierpiących na infekcje pochwy

 

Jak zażywać probiotyki?

Przyjmowanie probiotyków jest całkowicie bezpieczne. Badania kliniczne mówią o tym, że połączenie probiotyku z antybiotykiem może mieć wpływ na działanie antybiotyku, dlatego powinno się zachować odstęp pomiędzy zażyciem jednego i drugiego (minimum 2 godziny). Bakterie probiotyczne najlepiej jest zażywać wieczorem.

 

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

 

 

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/probiotyki-co-warto-o-nich-wiedziec/

https://spaeden.pl/uroda/na-czasie/2601-10-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-probiotykach

https://geminichojnice.pl/2020/10/29/probiotyki-co-warto-o-nich-wiedziec/