Pozytywne myślenie

Żółte kulki z buźkami.

Zastanawialiście się kiedyś jak zmieniłoby się Wasze życie gdybyście każdego ranka rozpoczynali swój dzień od pozytywnych myśli? Ilu zmartwień, by Wam to zaoszczędziło i o ile prościej byłoby Wam przejść przez każdy kolejny dzień dostrzegając także pozytywne aspekty Waszego życia?
Pozytywne myślenie — poznajcie jego tajniki i przekonajcie się o tym, że warto.

 

Każdy z nas ma skłonności do tego, aby skupiać się na negatywach. Nagminnie rozmyślamy wyłącznie o tym co nas denerwuje, z czego jesteśmy niezadowoleni i co chcielibyśmy zmienić. Musimy mieć świadomość tego, że to zdecydowanie niezdrowe i powinniśmy przejąć kontrolę nad naszymi myślami.

 

Pamiętajmy, że pozytywne myślenie nie oznacza ignorowania smutku

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że pozytywna postawa nie oznacza zbagatelizowania, czy odrzucenia uczucia smutku, ale wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Uświadomienia sobie prawdziwych przyczyn swojego niezadowolenia. To gotowość na przyjęcie swojego życia z optymizmem. Tylko dzięki takiej postawie możemy szybko powrócić do zbilansowanego poziomu życia i odsunąć na bok wszystkie smutki.

Warto pamiętać, że pozytywne myślenie nie jest wyuczoną, opartą na podręcznikach sztuką rozprawiania się z problemem, ale przede wszystkim drogą prowadzącą nas do równowagi. Realnym wsparciem w codziennych, trudnych sytuacjach pozwalającym przejść przez różne komplikacje.

Wszyscy doświadczamy niekomfortowych i trudnych sytuacji, niemniej jednak nie powinniśmy wówczas koncentrować się tylko na negatywnych aspektach tych sytuacji. Jeśli tak postąpimy zatoczymy błędne koło i jeszcze trudniej będzie nam pozbyć się uporczywych myśli.

Jak je stosować w codziennym życiu?

  • Postaraj się dotrzeć do źródła swoich problemów. Nie bój się dogłębnie przyjrzeć zmartwieniom. Następnie zastanów się, jaką chcesz i możesz przyjąć wobec nich postawę. Jeśli problemy są nieco bardziej skomplikowane i wiążą się uczuciem bezradności warto wówczas od razu stawić im czoła, nie czekać.
  • Pozbądź się wszystkich negatywnych myśli, które krążą nad Twoją głową jak burzowe chmury. Nie należy wplątywać się w obsesyjne myślenie, gdyż ono tylko pogłębi nas w poczuciu beznadziejności.
  • Nie wmawiaj sobie pewnych rzeczy. Zamiast negatywnych stwierdzeń typu „Nic mi się nie udaje” wprowadź pozytywne motto – „To będzie mój dzień, wszystko mi się uda!”
  • Żyj teraźniejszością. Nie zaprzątaj sobie głowy tym co było wczoraj, nie wychodź też zbytnio myślami w przyszłość. Jeśli nie wiemy, co wydarzy się jutro nie warto się tym martwić. Żyj obecną chwilą i nie martw się na zapas.
  • Zacznij stosować pozytywną afirmację. Powiedz sobie „To będzie dobry dzień”, a zapewne takim się stanie!

 

Co nam daje pozytywne myślenie?

Skupienie się na pozytywnych aspektach danej sytuacji z całą pewnością w jakimś stopniu nas uzdrawia oraz pomaga przebrnąć przez ciężki dla nas czas. Prawdą jest, że wymaga to od nas zaangażowania i ciężkiej pracy nad samym sobą. Warto jednak próbować wykształcić w sobie ten pozytywny nawyk, dzięki któremu poprawimy swoją kondycję zarówno cielesną, jak i tą najważniejszą dla naszego zdrowia psychicznego — emocjonalną.

Smutek i wewnętrzny ból może być bardzo przytłaczający, męczący oraz destrukcyjny dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie, kiedy nie poradzimy sobie z nim sami i zauważymy, że trwa dłuższy czas warto w takim przypadku pomyśleć o konsultacji z psychologiem. Nie powinniśmy wstydzić się naszych problemów i udać się do specjalisty, który nam pomoże.

 

Jeśli masz problem, z którym sobie nie radzisz to umów się na wizytę
do naszej Poradni Zdrowia Psychicznego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .