Jak dbać o swoje nerki

Kobieta skarżąca się na ból pleców w okolicy nerek - zbliżenie na nerki

Nerki są w grupie narządów pełniących główną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Prawidłowa praca nerek warunkuje utrzymanie równowagi niemal wszystkich procesów fizjologicznych naszego organizmu. Choroby nerek mogą przejawiać się wyjątkowo szeroką gamą symptomów. Dlatego właśnie lepiej zapobiegać niż leczyć. Dowiedz się jak dbać o swoje nerki.

Za co odpowiadają nerki w naszym organizmie?

Prawidłowe funkcjonowanie nerek ma fundamentalne znaczenie dla całego naszego organizmu. Nerki pełnią rolę narządu wydalniczego, co oznacza, że usuwają one końcowe produkty powstające w procesie przemiany materii, jak również zbędną wodę i elektrolity pozostające ze spożywanych pokarmów. Nerki odpowiadają zatem za regulację całej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Ponadto produkują erytropoetynę odpowiedzialną z kolei za pobudzanie produkcji czerwonych krwinek oraz substancji naczynioskurczowych, jak: adrenalina i noradrenalina. Nerki odpowiedzialne są także za równoważenie funkcji całego naszego organizmu. Dzięki zachodzącej w organizmie homeostazie, utrzymywane są prawidłowe objętości płynów oraz elektrolitów, jak również odpowiedni poziom ciśnienia tętniczego.

Jak dbać o swoje nerki, aby były zdrowe?

Nawet jeśli uważamy, że nasze nerki są zupełnie zdrowe warto pomyśleć o tym jak możemy zatroszczyć się o nie, by na długo pozostały w znakomitej kondycji. Możemy zatem wypracować sobie kilka pozytywnych nawyków dotyczących higieny naszego życia. Być może to właśnie one przyczynią się także do profilaktyki chorób układu metabolicznego i krwionośnego.

Co należy zrobić?

  • Pij odpowiednią ilość wody, co najmniej litr dziennie. Jest to konieczne aby ułatwić pracę nerek
  • Ogranicz spożycie soli, gdyż sprzyja ona nadciśnieniu
  • Zadbaj o zbalansowaną dietę, by uniknąć wysokiego poziomu cholesterolu oraz nadwagi
  • Rzuć palenie, które zwiększa ryzyko chorób układu krwionośnego
  • Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza kiedy masz siedzący tryb pracy

 

Czego powinniśmy unikać, by zachować zdrowe nerki?

  • Nie przetrzymywać moczu
  • Unikać nadmiaru sodu w diecie, gdyż badania wykazały, że spożywanie nadmiernej ilości soli zwiększa ilość zawartego w moczu białka, a w konsekwencji prowadzi do schorzeń nerek
  • Nie stosować długotrwale środków przeciwbólowych, ponieważ negatywnie wpływają na naszą kondycję zdrowotną. Udowodniono, że lekarstwa łagodzące ból zmniejszają przepływ krwi do nerek jednocześnie niekorzystnie wpływając na ich pracę
  • Należy unikać nadmiernego spożywania alkoholu oraz wyrobów tytoniowych

 

Sprawdź swoje nerki już dziś i umów się na USG nerek
do naszego Centrum Medycznego BetaMed ☎  32 420 29 00 .

 

 

Źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-nerki

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-nerki-aby-byly-zdrowe
https://portal.abczdrowie.pl/niewybaczalne-nawyki-ktore-niszcza-twoje-nerki