Krótkowzroczność to plus czy minus?

Krótkowzroczność (miopia) to wada wzroku, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Czy jednak to, że widzimy bliskie przedmioty wyraźnie, jest zawsze atutem? W tym poradniku przyjrzymy się szczegółowo krótkowzroczności.

 

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy krótkowzroczności,
umów się do naszego Okulisty w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

Na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność (miopia) zwana potocznie bliskowzrocznością to wada wzroku, która polega na tym, że równoległe promienie świetlne wpadają do oka i załamują się nie na siatkówce, lecz przed nią. Krótkowidz widzi niewyraźnie przedmioty znajdujące się w oddali i żeby wyostrzyć sobie obraz, wciąż mruży oczy. Im jest większa miopia, tym jest mniejsza odległość, z której chory widzi wyraźnie przedmioty. Miopia należy do jednej z najczęściej występujących wad wzroku.

  • I stopień – skolioza o kącie od 10 do 24 stopni
  • II stopień – skolioza o kącie 25-40 stopni
  • III stopień – skolioza o kącie 50 stopni i więcej

Krótkowzroczność (miopia) dzielona jest w zależności od stopnia zaawansowania:

  • niska krótkowzroczność — nazywana też szkolną, do -3D*
  • średnia krótkowzroczność — między -3D, a -6D*
  • wysoka krótkowzroczność — powyżej -6D*

*D – dioptrie

 

Przyczyny krótkowzroczności

Miopia to wada wzroku, która w większości przypadków jest spowodowana przez zbyt długą gałkę oczną. Problem z tym schorzeniem nasila się wraz z jej wydłużaniem. Kolejną najczęstszą przyczyną krótkowzroczności jest nadmierny współczynnik załamania soczewki. Tutaj chodzi o nadmierną siłę załamującą światło rogówki lub soczewki. Tym samym moc optyczna, która wynika z kształtu rogówki jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej.

Jak wygląda pełny podział ze względu na przyczyny krótkowzroczności:

  • krótkowzroczność osiowa — zbyt długa gałka oczna
  • krótkowzroczność refrakcyjna — zbyt wysoki współczynnik załamania światła w soczewce oka, który może być wynikiem rozwijającej się cukrzycy lub zaćmy
  • krótkowzroczność mieszana — jest spowodowana więcej niż jednym z powyższych czynników

Występowanie krótkowzroczności jest często uwarunkowane genetycznie. Krótkowzroczność często powiększa się do około 21. roku życia — do ukończenia wzrostu oka. Później powinniśmy korygować nawet najmniejszą wadę wzroku, ponieważ brak korekcji krótkowzroczności może powodować też inne dolegliwości. Z kolei brak korekcji krótkowzroczności u dzieci i młodzieży może wpływać na stopniowe powiększanie się tej wady wzroku.

 

Objawy krótkowzroczności

Podstawowym objawem krótkowzroczności jest nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali. Ta wada wzroku może utrudniać prowadzenie pojazdów, oglądanie filmów, uprawianie sportu czy też rozpoznawanie oddalonych od nas przedmiotów lub osób. Częstymi objawami są też bóle głowy, zmęczenie i bóle oczu.

Objawy krótkowzroczności to:

  • nieostre widzenie wszystkiego, co nie znajduje się blisko
  • nawykowe przybliżanie przedmiotów
  • bóle, zawroty głowy i uczucie zmęczenia
  • pogorszenie widzenia przy słabym oświetlaniu i w ciemności
  • pieczenie i bóle oczu
  • częste tarcie i mrużenie oczu

 

Jak diagnozuje się krótkowzroczność?

Po wstępnym wywiadzie lekarskim okulista może skierować na badanie wzroku. Może to być skiaskopia lub refraktometria.

SKIASKOPIA (retinoskopia) polega na rzutowaniu wiązki promieni świetlnych na dno oka, a później obserwowaniu kierunku ruchu czerwonego odblasku z dna oka w okolicach źrenicy. Do wykonania badania potrzebne są specjalne listwy lub koło Hessa z osadzonymi w nich soczewkami o różnych mocach. Aby przeprowadzić to badanie wzroku, okulista może farmakologicznie porazić mięsień rzęskowy odpowiadający za akomodację oka.

KOMPUTEROWE BADANIE WZROKU (REFRAKTOMETRIA) polega na badaniu wady refrakcji, w którym wykorzystuje się do tego celu zasadę skiaskopii. Po tej diagnostyce dostajemy wydruk z wartością wady sferycznej (krótkowzroczność) i/lub niezborności (astygmatyzm).

 

Krótkowzroczność a astygmatyzm

Krótkowzroczności czasem może towarzyszyć astygmatyzm, czyli wada wzroku, która polega na tym, że układ optyczny oka nie jest w stanie prawidłowo skupić promieni świetlnych na siatkówce. Równoległe promienie świetlne załamują się w dwóch różnych płaszczyznach (pionowo i poziomo), co może skutkować nieostrością obrazu, jego zakrzywieniem się, falowaniem oraz kiepskim kontrastem. W przypadku występujących wad wzroku — astygmatyzmu i krótkowzroczności łącznie, pacjent powinien nosić okularowe soczewki sferyczno-cylindryczne albo toryczne soczewki kontaktowe.

 

Krótkowzroczność u dzieci

Jak już wspomnieliśmy miopia to wada wzroku, która jest dziedziczona. Jeśli Ty masz tę przypadłość, to jest szansa, że Twoje dziecko mogło je po Tobie odziedziczyć. Powinieneś w takim przypadku zwrócić uwagę na oznaki krótkowzroczności — bóle głowy, czytanie ze zbyt bliskiej odległości lub zmęczenie oczu spowodowane wytężaniem wzroku. Jest to w tym momencie sygnał dla Ciebie, że Twoje dziecko może mieć problem z miopią. Wizyta u okulisty może temu zaradzić. Schorzenie to samo nie przejdzie, a często zdarza się tak, że problem pogłębia się przez cały okres nastoletni.

 

Leczenie krótkowzroczności

Leczenie krótkowzroczności odbywa się za pomocą korygowania krótkowzroczności na różne sposoby. Jakie są metody korekcji krótkowzroczności?

OKULARY KOREKCYJNE I SOCZEWKI KONTAKTOWE MIĘKKIE — krótkowidz potrzebuje wklęsłych soczewek kontaktowych (rozpraszających), czyli tzw. „minusów”. Okulary powinny być dobrane odpowiednio do wady wzroku. Okulista lub optometrysta dobiera szkła o najmniejszej możliwej mocy, w których pacjent widzi optymalnie. Miękkie soczewki kontaktowe lepiej korygują wadę wzroku, gdy ta jest średnia lub wysoka.

ORTOKOREKCJA polega na korekcji krótkowzroczności za pomocą sztywnych soczewek wysokogazoprzepuszczalnych o odwróconej geometrii, stosowanych przez noc. Przez ten czas soczewki powodują zmianę kształtu (spłaszczenie) przedniej powierzchni rogówki, dzięki czemu podczas dnia widzi się ostro bez okularów korekcyjnych. Tę metodę korekcji można zastosować w krótkowzroczności od 1D do 5D.

METODY LASEROWE — u krótkowidzów z ustabilizowaną wadą można podjąć się operacji laserowej. Podczas leczenia krótkowzroczności laserem okulistycznym spłaszcza się środkową część rogówki w celu zmniejszenia siły załamywania.

 

Zapobieganie krótkowzroczności

Jak zapobiegać krótkowzroczności? Aby wada wzroku nie wzrastała za szybko przede wszystkim:

  • zadbaj o odpowiednią ergonomię i higienę pracy wzrokowej — unikaj wielogodzinnej, intensywnej pracy przy komputerze, laptopie czy telefonie
  • stosuj zasadę, by co 20 minut pracy np. przy komputerze, na 20 sekund skupić wzrok, na obiekcie znajdującym się w dalekiej odległości (min. 6 metrów)
  • staraj się przebywać częściej na zewnątrz i w naturalnym środowisku
  • po konsultacji z okulistą lub optometrystą stosuj metody spowalniania rozwoju krótkowzroczności
  • korzystaj z pełnej korekcji wady wzroku

 

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy krótkowzroczności,
umów się do naszego Okulisty w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-krotkowzrocznosc

https://vidiummedica.pl/krotkowzrocznosc-o-co-w-tym-chodzi/

https://www.bezokularow.pl/poradnik/krotkowzrocznosc

https://swisslaser.pl/blog/krotkowzrocznosc/