Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

słomiany kapelusz z okularami przeciwsłonecznymi

Promienie słońca, na które każdego lata z utęsknieniem czekamy oprócz tego, że poprawiają samopoczucie i dodają energii w istotny sposób wpływają na nasze oczy. Czym tak naprawdę jest promieniowanie UV oraz jak wpływa ono na nasz wzrok? Przeczytajcie poniżej jak chronić oczy przed promieniowaniem UV!

Promieniowanie UV dzieli się na:

  • UVC – nie powoduje specjalnych zagrożeń, gdyż w większości pochłaniane jest przez ozonową warstwę atmosfery
  • UVB – odpowiada za syntezę melaniny, a tym samym poparzenia słoneczne, nowotwory skóry czy uszkodzenia oczu
  • UVA – to promieniowanie stanowi większość promieniowania jakie dociera na ziemię (95%), odpowiada za opalanie

Efekty działania promieni UV, choć niedostrzegalne od razu, mogą być bardzo dotkliwe dla naszych oczu. Rogówka oka, która wraz z soczewką tworzy barierę ochronną dla siatkówki, najważniejszej i najbardziej delikatnej tkanki oka, odpowiedzialnej za widzenie, codziennie narażona jest na niebezpieczne promieniowanie.

Trzeba pamiętać, że promieniowanie UVA obecne jest cały czas, bez względu na porę roku czy pogodę. Mylne jest przekonanie, że promieniowanie UV to tylko problem słońca i lata. W trakcie bezchmurnej pogody, niezależnie od miesiąca, do oka każdego z nas dociera nawet dziesięć razy więcej światła niż jest potrzebne do prawidłowego, ostrego widzenia!

Z kolei podczas wschodu czy zachodu słońca do źrenic dochodzi dużo więcej promieni słonecznych niż w południe, ponieważ słońce znajduje się wtedy na równej linii z naszymi oczami. Dlatego, tak ważne jest, aby pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych także w godzinach rannych i popołudniowych.

 

Skutki promieniowania dla oczu

Oczy posiadają własne mechanizmy obronne (zwężanie źrenic, mrużenie), których zadaniem jest zapobieganie nadmiernemu wchłanianiu promieniowania. Często jednak są one niewystarczające. Gdy mechanizmy obronne nie są już w stanie chronić naszych oczu dochodzi do zaburzeń widzenia i chorób oczu.

Do głównych skutków promieniowania UV zalicza się:

  • Łzawienie
  • Pieczenie
  • Zaczerwienienie oczu
  • Uczucie suchości i piasku pod powiekami
  • Zwyrodnienie spojówki (tłuszczyk i skrzydlik):
  1. Tłuszczyk  – to zgrubienie na spojówce oka, przybierające postać cienkiej warstwy, która pokrywa białko oka. W wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV dochodzi do zmiany w strukturze kolagenu, mogą pojawić się wówczas małe, miękkie guzki o żółtym zabarwieniu.
  2. Skrzydlik – to zmiana pojawiająca się w obrębie spojówki. Polega na wrastaniu w rogówkę oka włóknisto-naczyniowej tkanki. Charakterystyczna nazwa tej choroby wzięła się od podobieństwa do skrzydła owada. Wśród czynników wywołujących skrzydlik wymienić można: nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, a także wpływ kurzu oraz wiatru.
  • Zaćma inaczej katarakta, to choroba polegająca na mętnieniu soczewki oka i pojawianiu się na jej powierzchni specyficznych plamek, które z czasem zmniejszają ostrość widzenia
  • Zwyrodnienie plamki żółtej – poważna i przewlekła choroba oczu, polegająca na uszkodzeniu siatkówki, prowadząca do znacznego pogorszenia wzroku, a nawet do ślepoty. Zazwyczaj pojawia się po 50. roku życia, ale może dotykać także ludzi młodych
  • Czerniak oka – rzadki nowotwór złośliwy, zazwyczaj dotyczący naczyniówki oka, objawiający się ubytkami w polu widzenia, bólem i podrażnieniem. Uważany za najczęściej występujący guz wewnątrzgałkowy u dorosłych, zazwyczaj nie dający żadnych objawów
  • Zapalenie rogówki – stan zapalny wywołany przez drobnoustroje chorobotwórcze, takie, jak bakterie, wirusy czy grzyby. Charakteryzuje się bólem, światłowstrętem, obniżeniem ostrości widzenia i zaczerwienieniem oka, dodatkowo uczucie dyskomfortu wzmaga obrzęk powiek i śluzowo – ropna wydzielina w worku spojówkowym
  • Uszkodzenie siatkówki
  • Ślepota

Jak sobie radzić z promieniowaniem UV?

  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne
  • Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, okulary bez odpowiedniego filtra szkodzą wzrokowi bardziej niż ich brak
  • Noś kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem
  • Wybieraj soczewki z filtrem UV
  • Dbaj o odpowiednie nawilżenie oczu
  • Stosuj dietę, zawierającą karotenoidy czyli luteinę i zeaksantynę, stanowiące naturalny filtr chroniący oczy przed promieniowaniem UV. Produkty bogate w luteinę to m.in. szpinak, brokuły, zielony groszek, kapusta włoska, jarmuż, cukinia, papryka.

 

Masz pytanie? Dostrzegasz niepokojące zmiany? Chcesz wiedzieć więcej na temat ochrony swoich oczu?

Umów się na wizytę w poradni okulistycznej! Zbadaj wzrok swojego dziecka.
W Centrum Medycznym BetaMed oferujemy także konsultację profesorską
☎  32 420 29 00 .

 

Źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/skutki-promieniowania-uv
http://obcasy.pl/powinnismy-wiedziec-o-promieniowaniu-uv/
http://www.mojeoczy.pl/podstawy-wiedzy/wplyw-promieniowania-uv-na-narzad-wzroku/
https://polki.pl/zdrowie/oczy,dlaczego-promienie-uv-sa-grozne-dla-naszego-wzroku,10409448,artykul.html