Psycholog

Poradnia Psychologiczna w Centrum Medycznym BetaMed w Chorzowie świadczy usługi z zakresu kompleksowej pomocy psychologicznej. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego problemu, przyjazne wsparcie oraz pełną dyskrecję. Na pierwszym miejscu stawiamy komfort pacjenta.

Pomagamy w wychwyceniu pierwszych symptomów stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych. Prowadzimy poradnictwo psychologiczne dla osób, które zmagają się z zaburzeniami osobowości oraz stanami lękowymi, a także potrzebują wsparcia emocjonalnego.

Nasz specjalista przyjmuje młodzież od 16 roku życia.

Naszym pacjentom oferujemy:

  • poradnictwo psychologiczne
  • podstawową diagnozę psychologiczną (psychologiczna ocena stanu psychicznego)
  • doradztwo psychologiczne
  • edukację psychologiczną w wybranym obszarze
  • ocenę cech osobowości i zachowań z użyciem narzędzi testów psychologicznych
  • ocenę sprawności psychomotoroczynej (psychologia transportu)

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200

Poznaj naszych lekarzy

mgr Kamil Kos

Psycholog


Jest absolwentem jednolitych studiów magisterskich na Uniwersytecie SWPS w Katowicach na kierunku psychologia w specjalności psychologia kliniczna oraz licencjonowany psycholog transportu. Na co dzień piastuje stanowisko psychologa na oddziałach ZOL, w przychodni psychologicznej oraz w medycynie pracy w BetaMed S.A. w Chorzowie.

Pracował również jako wychowawca młodzieżowy w Stowarzyszeniu Świętego Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej. Swój warsztat psychologiczny realizuje jako diagnosta, prowadząc terapię wspierającą, pomoc w kryzysie oraz poradnictwo psychologiczne. Prócz swoich zainteresowań klinicznych swoje prace badawcze poświęca również tematyce psychologii społecznej.

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00

📱 519 308 200

Rejestracja on-line
ZNANY LEKARZ - umów wizytę / sprawdź opinie


Psycholog

W naszym Centrum Medycznym BetaMed świadczymy usługi z zakresu pomocy psychologicznej. Nasz specjalista prowadzi indywidualną terapię psychologiczną dla młodzieży (od 16. roku życia) i dorosłych. Choć psycholog nie wskaże bezpośrednio rozwiązania problemu, pomoże pacjentowi zrozumieć jego przyczyny i wskaże możliwe kierunki działania, które mogą wspierać poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego. Decyzja o wyborze drogi należy jednak zawsze do pacjenta.

Psycholog, czyli specjalista, który pomaga w trudnych sytuacjach życiowych

Nasz specjalista to magister psychologii z odpowiednim przygotowaniem, które umożliwia mu pracę w zawodzie psychologa (ukończył pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia, w wybranej specjalności). Psycholog kliniczny to psycholog ze specjalnością kliniczną, który może wspierać pacjentów w zmaganiach z problemami zdrowia psychicznego. Warto jednak zaznaczyć, że terapeuta-psycholog, pomagający w zakresie psychoterapii, może posiadać różne ścieżki edukacyjne, w tym kwalifikacje niezależnie od tytułu magistra psychologii. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa i zasady kodeksu etycznego (wykonuje on zawód zaufania publicznego). Specjalista, na podstawie przeprowadzonego wywiadu, pomaga zidentyfikować pierwsze symptomy stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych oraz wskazuje odpowiednie kroki, które mogą wspierać dalsze działania terapeutyczne. Psycholog oferuje wsparcie w sytuacjach kryzysowych, takich jak utrata bliskiej osoby, zmiana pracy, poczucie lęku i wyobcowania.

Kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej?

Nie lekceważ z pozoru błahych problemów. Jeśli codzienne życie zaczyna Cię przerastać i nie widzisz światła w tunelu piętrzących się trudności, skorzystaj z poradnictwa psychologicznego. Psycholog zajmuje się całym spektrum problemów natury psychicznej. Bywa, że konieczna jest szybka interwencja kryzysowa, czyli doraźna pomoc w sytuacjach, które mogą powodować zaburzenia równowagi emocjonalnej. Wskazaniem do wizyty u psychologa są:

  • długotrwały smutek
  • drażliwość i złość, z którymi nie potrafisz sobie poradzić
  • brak umiejętności porozumienia się z partnerem, dzieckiem, rodzicem
  • przewlekły stres
  • poczucie lęku
  • zaburzenia snu
  • zaburzenia poczucia łaknienia
  • uzależnienia
  • problemy związane z kontaktami z rówieśnikami (psycholog dla młodzieży 16+)
  • nieumiejętność radzenia sobie w przypadku konfliktów (z rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami - psycholog dla młodzieży 16+)

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Konsultacja psychologiczna (czy w psychoterapii, czy psychologii klinicznej) zawsze rozpoczyna się od rozmowy z pacjentem. Psycholog, na podstawie tego, co mówisz i jak się zachowujesz, może przeprowadzić psychologiczną ocenę stanu psychicznego oraz zaproponować indywidualny plan wsparcia. Pierwsza wizyta jest dla Ciebie bardzo ważna, ponieważ decydujesz czy chcesz kontynuować spotkania z tym konkretnym specjalistą. Zastanów się nad swoją życiową sytuacją, tym, co Cię niepokoi i sprawia, że nie potrafisz sobie poradzić z trudnościami. Na pierwszej wizycie na pewno się nie skończy, dlatego wybierając psychologa, kieruj się również tym, aby dana osoba wzbudziła Twoje zaufanie. Specjalista zada pytania o Twoje oczekiwania względem zastosowanej terapii. Warto zadbać o to, aby przekazywane informacje były szczere — nie ukrywaj przed psychologiem swoich obaw, lęków i wątpliwości (nawet jeśli niektóre z informacji są wstydliwe). Bywa, że psycholog zadecyduje, iż konieczna jest dalsza diagnostyka lub wizyta u specjalisty takiego jak psychiatra bądź seksuolog. Wizyta u psychologa nie powinna kojarzyć się z czymś przykrym. Pierwsze spotkanie ma zwykle charakter informacyjny. Celem kolejnych sesji jest to, aby przynieść Ci ulgę i pomóc rozeznać swoją sytuację życiową.

Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta? Jakiego specjalistę wybrać?

Pomoc psychologiczna obejmuje poradnictwo psychologiczne oraz terapię krótkoterminową, ukierunkowaną na rozwiązanie konkretnych problemów i wskazanie źródeł trudności. Psycholog może także prowadzić testy zawodowe i orzecznictwo, a często pracuje na oddziałach szpitalnych, np. onkologicznych, kardiologicznych, czy ginekologicznych, wspierając pacjentów w kryzysowych momentach. Z kolei psychoterapeuta prowadzi długoterminową psychoterapię, często koncentrując się na pracy z przeszłością oraz głębokimi zaburzeniami psychicznymi, co sprawia, że proces psychoterapeutyczny może wymagać więcej czasu i nie opiera się na bezpośrednim wskazywaniu rozwiązań. Psychiatra, natomiast, stawia diagnozy zaburzeń i chorób psychicznych oraz przepisuje leki, dostosowując ich dawki do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zajmuje się leczeniem takich problemów jak lęki, fobie, bezsenność, ataki paniki i inne zaburzenia psychiczne, często o podłożu psychosomatycznym.

Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji i dotychczasowe metody postępowania nie przynoszą ulgi, warto skonsultować się z psychologiem. Wizyta u tego specjalisty często wiąże się ze wstydem. Zupełnie niepotrzebnie. Sesje u psychologa lub psychoterapia nie są czymś stygmatyzującym. Jest wręcz przeciwnie — ich celem jest poprawa Twojego zdrowia psychicznego. Dzięki wsparciu naszego psychologazrozumiesz źródła złości, smutku i lęku, a także nauczysz się sposobów radzenia sobie z nimi. Jednak osiągnięcie trwałych efektów wymaga indywidualnej pracy nad sobą w codziennych sytuacjach, zgodnie z wnioskami i wskazówkami z sesji. Zmiana zaczyna się wewnątrz nas, a psycholog może być przewodnikiem, lecz efekty zależą od zaangażowania pacjenta w ten proces.