Logopeda
Poradnia Logopedyczna w Centrum Medycznym BetaMed w Chorzowie świadczy usługi dla dzieci oraz osób dorosłych. Diagnoza logopedyczna ma na celu stwierdzenie, jakiego rodzaju zaburzenia mowy występują u danego pacjenta i jakie są przyczyny problemów komunikacyjnych. Odpowiednio dobrana terapia logopedyczna wspomaga leczenie wad wymowy.
Naszym pacjentom oferujemy m.in.
- terapię dyslalii (poprawa dykcji i artykulacji, pomoc w korygowaniu wad wymowy m.in. usuwanie nieprawidłowej wymowy poszczególnych głosek, pomoc w wyeliminowaniu seplenienia międzyzębowego)
- terapię dyzartrii (pomoc osobom, które mają uszkodzoną część ruchową ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego i w nieprawidłowy sposób artykułują głoski, mają zaburzenia oddychania czy fonacji)
- terapię afazji (pomoc osobom z uszkodzeniami układu nerwowego, które wiedzą, co chcą powiedzieć, ale nie są w stanie „ubrać myśli w słowa”)
- terapię dla dzieci, które mają trudności w pisaniu i czytaniu
- terapię opóźnionego rozwoju mowy
- ustalenie indywidualnego programu terapii oraz dobranie prawidłowych ćwiczeń, które usprawniają pracę narządów artykulacyjnych
- przywrócenie zdolności komunikacyjnych po urazach mózgowo-czaszkowych
- poprawę zdolności komunikacyjnych osób z demencją lub z chorobami demielinizacyjnymi
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
mgr Bożena Mikłasz-Sendecka
Specjalista logopeda
Na co dzień zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i dorosłych. Pracuje z pacjentami wentylowanymi mechanicznie oraz ludźmi dotkniętymi chorobami wieku podeszłego. Prywatnie jest mamą 5 latka, z którym testuje przeróżne zabawy i gry logopedyczne. Wspólnie tworzą pomoce dydaktyczne według własnego pomysłu i wykonania.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
mgr Agnieszka Grabiec
Specjalista logopeda
W pracy wykorzystuje wiedzę i metody czerpane ze szkoleń w zakresie masażu logopedycznego, elementów metody werbo-tonalnej czy logorytmiki. Doświadczenie zdobywała pracując z osobami dorosłymi, zmagającymi się z afazją. Własne dzieci nakierowały jej zainteresowania na temat, jakim jest wczesna interwencja logopedyczna.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
Logopeda
Wady wymowy to tylko objaw sugerujący głębszą przyczynę problemów z mową. Jeśli Twoje dziecko ma kłopoty z komunikacją, koniecznie odwiedź logopedę. W naszym Centrum Medycznym BetaMed zdiagnozujesz i wyleczysz zaburzenia mowy nie tylko u najmłodszych pacjentów. Zajmujemy się terapią logopedyczną osób dorosłych, które wymagają pomocy w zakresie prawidłowej komunikacji.
Zaburzenia mowy — utrudniają komunikację
Zaburzenia mowy są nieprawidłowościami utrudniającymi komunikację. Mogą one mieć różne podłoże — logopedyczne, psychologiczne lub medyczne. Niezależnie jednak od ich przyczyn, negatywnie odbijają się na porozumiewaniu z innymi osobami. Wady wymowy mogą wiązać się z płynnością mowy, fonacją czy tonem głosu. Powodują one także, używanie niewłaściwych słów przez pacjenta. Problemy logopedyczne wiążą się również z nieprawidłowym wymawianiem poszczególnych głosek. Wady wymowy mogą pojawiać się u dziecka, kiedy następuje rozwój mowy lub w okresie dorosłym (jako wady mowy stałe lub nagłe).
Przyczyny zaburzeń mowy
Nasz logopeda zajmuje się wszystkimi wadami wymowy, niezależnie od ich pochodzenia. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń mowy należą:
- nieprawidłowości w obrębie narządu artykulacyjnego takie jak uszkodzenie krtani czy niewłaściwy zgryz
- wady lub uszkodzenia narządu słuchu (często skutkują dyslalią, czyli zniekształconą artykulacją dźwięków)
- nieprawidłowości w układzie nerwowym (uszkodzenia móżdżku lub dróg nerwowych)
- uszkodzenia kory mózgowej (problemem logopedycznym jest tu alalia, czyli brak wypowiadania dźwięków do 6 lub 7 roku życia)
- zaburzenia psychiczne (na przykład schizofrenia)
- choroby neuropsychiatryczne
- upośledzenie umysłowe
- choroby o podłożu genetycznym
- wpływy środowiskowe (nieprawidłowa nauka mówienia)
- czynniki chorobotwórcze
Logopeda — zajmuje się wadami wymowy u dzieci i dorosłych
Logopeda diagnozuje i leczy wady wymowy u dzieci i dorosłych. Dzięki rozległej wiedzy z dziedziny medycyny, psychologii i pedagogiki, specjalista rozpoznaje problem i skutecznie go eliminuje.
Logopeda dziecięcy
Kiedy rozpocząć terapię logopedyczną? Do logopedy warto udać się już z noworodkiem, ponieważ lekarz sprawdzi, czy maluch prawidłowo oddycha, połyka i ma poprawny odruch ssania. Czasami przyczyną wad wymowy jest zbyt krótkie wędzidełko językowe, czyli nieprawidłowość w obrębie aparatu artykulacyjnego. Wtedy również konieczna jest wizyta u specjalisty. Logopeda pracuje z dziećmi dwujęzycznymi, ale także cierpiącymi na autyzm lub zespół Aspergera. Rodzice dzieci, które się jąkają, niedosłyszą lub wystąpiły u nich wady w rozwoju mowy, także powinni odwiedzić gabinet logopedy.
Terapia logopedyczna dla osób dorosłych
Logopeda to nie tylko specjalista, który leczy wady wymowy u dzieci. W jego kompetencjach leży także praca z dorosłymi pacjentami. W naszym Centrum Medycznymi nie musisz mieć skierowania od lekarza rodzinnego, aby pozbyć się problemów z wymową. Do naszego gabinetu logopedycznego często trafiają osoby po wypadkach, z chorobami naczyniowymi lub nowotworami. Najczęściej to właśnie wypadki komunikacyjne powodują problemy z mową, takie jak afazja (utrata zdolności rozumienia i tworzenia wypowiedzi) czy dyzartria (niewłaściwa artykulacja wywołana nieprawidłowościami w rozwoju mowy). Osoby dorosłe, które borykają się z chorobami neurodegeneracyjnymi takimi jak demencja, Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane, również wymagają pracy z logopedą. Ćwiczenia opierają się tu na treningu jakości wypowiedzi i usprawnianiu procesów myślowych (pamięci, liczenia, poszerzaniu zasobu słów).
Problemy jamy ustnej a komunikacja werbalna
Wiesz już, czym się zajmuje logopeda. Nasi specjaliści w swojej pracy często natrafiają na różnego typu problemy związane z komunikacją werbalną. Czasami przyczyną wad wymowy są po prostu anomalie zębowe. Wtedy kierujemy na konsultację do ortodonty. Bywa jednak, że porozumiewanie się z drugim człowiekiem ma głębszy wymiar. Jeśli dziecko cierpi na przedłużające się katary lub alergie, przebudowuje się jego tor oddechowy. Wciąż uchylona buzia powoduje nieprawidłową pracę mięśni i zmienia układ języka. Aby dotrzeć do sedna problemu logopedycznego, potrzeba nieraz wielu sesji. Jednak moment, w którym dziecko lub dorosły zaczyna artykułować głoski, a potem budować wypowiedzi, daje ogromną satysfakcję. Czasami nieprawidłowości komunikacyjne wiążą się z blokadami. Nasi specjaliści przełamują je, sprawiając, że pacjent pokonuje trudności z wysławianiem.
Nie zwlekaj — problemy z artykulacją mogą spowodować kłopoty z komunikacją międzyludzką. Zapisz się na wizytę u naszego logopedy i przełam bariery związane z artykulacją oraz wymową.