Gastroskopia
Gastroskopia to bardzo popularna metoda badania górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki niej możliwa jest diagnostyka schorzeń przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.
W Centrum Medycznym BetaMed wykonujemy gastroskopię metodą tradycyjną.
Możliwe jest zastosowanie znieczulenia, które poprawia komfort pacjenta. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka elementów:
- nie wolno nic jeść przez 8 godzin, dopuszczalne jest wypicie pół szklanki czystej wody do 2 godzin przed badaniem
- na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą
- po znieczuleniu nie wolno prowadzić samochodu przez 24 godziny
Do zabiegu gastroskopii w znieczuleniu kwalifikowani są pacjenci zdrowi oraz osoby z chorobami przewlekłymi w stanie stabilnym, m.in. cukrzycą, kontrolowanym, ustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym krwi, leczoną farmakologicznie chorobą niedokrwienną serca.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
Lek. Przemysław Ramos
Specjalista chorób wewnętrznych, endoskopista
Swoją wiedzę pogłębia uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach m.in. z endoskopii oraz endoskopii gastroenterologicznej.
Doktor Ramos jest uczestnikiem wielu specjalistycznych konferencji zarówno w kraju, jak i za granicą. Dotyczą one schorzeń górnego i dolnego odcinka układu pokarmowego.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
Lek. Andrzej Dubik
endoskopista
Praktycznych umiejętności nabywał w Pracowni Endoskopowej Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu, Pracowni Endoskopowej Wojewódzkiego szpitala nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju, Pracowni Endoskopowej Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
Odbył szkolenie z kolonoskopii w Pracowni Endoskopowej Instytutu Onkologii w Warszawie. Doktor Dubik był uczestnikiem szkolenia z Zaawansowanych Technik Endoskopowych w HT Centrum w Tychach. Oprócz tego uczestniczy w wielu konferencjach i szkoleniach endoskopowych, stale pogłębiając swoją wiedzę.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200
W czym możemy pomóc :
Gastroskopia
W naszym Centrum Medycznym BetaMed wykonujemy między innymi gastroskopię. Badanie to bywa zamiennie nazywane panendoskopią lub gastrofiberoskopią. Gastroskopia polega na wprowadzeniu przez usta pacjenta endoskopu, co pozwala lekarzowi zobaczyć wnętrze przełyku, żołądek i dwunastnicę. Badanie wykonujemy w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i jest ono bezbolesne.
Gastroskopia — badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego
Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, żołądka i dwunastnicy. Często podczas gastroskopii pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. To właśnie dzięki gastroskopii możemy wykryć obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym. Mało tego — gastroskopia terapeutyczna pozwala nam usunąć polipy, zatamować krwawienie wewnętrzne, jak również poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego.
Endoskop użyty podczas badania to po prostu cienki, elastyczny teleskop (o grubości palca). Ów endoskop wprowadzamy przez usta w kierunku żołądka i dwunastnicy. Teleskop zakończony jest kamerą i lampką, dzięki czemu lekarz bez problemu może obejrzeć wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Wielu pacjentów zastanawia się, czy gastroskopia boli. Badanie przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Istnieje także możliwość znieczulenia ogólnego. Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym wymaga obecności anestezjologa.
Gastroskopia diagnostyczna — w jakim celu się ją stosuje?
Podczas przeprowadzania gastroskopii diagnostycznej można wykryć takie schorzenia jak:
- nadżerki i stany zapalne błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy
- choroba refluksowa
- przełyk Barretta (występuje w przypadku, kiedy pojawią się w nim komórki charakterystyczne dla jelita, najczęściej na skutek refluksu)
- choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
- zmiany popromienne
- celiakia
- łagodne i złośliwe nowotwory
Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii?
Wskazaniem do wykonania gastroskopii są takie objawy jak:
- zgaga
- problemy z przełykaniem
- bóle brzucha
- nudności
- wymioty
- odbijanie
- uczucie pełności, które występuje i utrzymuje się zwłaszcza po posiłku
- zaburzenia łaknienia
Wskazaniem do badania gastroskopowego są także symptomy towarzyszące przewlekłemu przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Gastroskopię wykonujemy również wtedy, gdy pacjent obserwuje u siebie smoliste stolce, fusowate wymioty lub wtedy, gdy traci masę ciała. Gastroskopię wykorzystuje się również w profilaktyce raka przełyku, żołądka lub przy podejrzeniu chłoniaka żołądka.
Przeciwwskazania do badania gastroskopowego
Gastroskopia jest badaniem stosunkowo bezpiecznym. Powikłania dla życia i zdrowia zdarzają się tu niezwykle rzadko. Jednak tak jak w przypadku każdego badania, istnieją również przeciwwskazania do jego wykonania.
Należą do nich:
- zaburzenia rytmu serca, w tym przebyty zawał serca
- niestabilna choroba wieńcowa
- ostra niewydolność serca
- niewyrównana niewydolność oddechowa
- wstrząs
- zapalenie otrzewnej
- podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego
Jak przygotować się do badania gastroskopowego?
Gastroskopię wykonuje się, kiedy pacjent jest na czczo. Zaleca się, aby 6 godzin przed planowanym badaniem zaprzestać spożywania pokarmów i powstrzymać się od palenia papierosów. Można pić wodą mineralną niegazowaną, kawę bez mleka lub słabą herbatę. W przypadku, gdy pacjent zażywa leki przeciwzakrzepowe lub leki na cukrzycę, ich przyjęcie przed gastroskopią należy skonsultować z lekarzem. Leki z grupy inhibitorów pompy protonowej mogą zaburzać wynik testu ureazowego, dlatego nie zaleca się ich stosowania.
Przebieg gastroskopii
Przed wykonaniem badania lekarz prosi pacjenta, aby wyjął z jamy ustnej protezy zębowe (jeśli takie posiada). Następnie specjalista aplikuje znieczulenie. Pacjent kładzie się na lewym boku, przyginając głowę do klatki piersiowej. Głowę pochyla nieco w dół tak, aby ślina spływała do przeznaczonego do tego celu pojemnika. Kiedy pacjent już odpowiednio się ułoży, lekarz wprowadza endoskop do przełyku, a następnie żołądka i dwunastnicy. Pacjent na początku badania powinien postarać się połknąć końcówkę urządzenia. Od zachowania pacjenta zależy między innymi, jaki będzie dalszy przebieg badania.
Endoskop transmituje obraz na ekran monitora. Podczas badania pacjent może mieć odruch wymiotny, co jest naturalną reakcją organizmu. W trakcie badania lekarz ocenia:
- stan błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy
- ruchomość i elastyczność ścian wnętrza przewodu pokarmowego
- perystaltykę, czyli ruchy przesuwające pokarm
- naczynia krwionośne
- treść płynną obecną w układzie pokarmowym (na przykład żółć)
- zmiany patologiczne
Wyniki gastroskopii są gotowe natychmiast po badaniu. Jeśli pacjent miał jedynie znieczulenie miejscowe, może wrócić do swoich codziennych aktywności. Zaleca się jednak, aby nie jeść i nie pić przez około 2 godziny po badaniu (po znieczuleniu łatwo bowiem o zachłyśnięcie).
Jak już wspomnieliśmy, opisane badanie endoskopowe, dzieli się na gastroskopię diagnostyczną, jak i na gastroskopię terapeutyczną (usuwanie polipów). Powikłania po badaniu praktycznie nie istnieją. U pacjenta z pełnym żołądkiem może wystąpić zachłystowe zapalenie płuc. Dlatego tak ważne jest, aby wziąć sobie do serca zalecenia lekarza i zastosować się do wymogów badania.