Elektrokonizacja szyjki macicy
Ta metoda leczniczo-diagnostyczna jest wykonywana u kobiet, u których wyniki badań cytologicznych lub kolposkopii jest nieprawidłowy. Elektrokonizacja to trzeci w kolejności zabieg, dzięki któremu specjalista może dowiedzieć się co może być nie tak w układzie rozrodczym pacjentki.
Na czym polega i jak wygląda badanie elektrokonizacji?
Na czas wykonania zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Przy pomocy pętli elektrycznej specjalista wycina fragment szyjki macicy u pacjentki, u której wykryto niepokojące zmiany. Dotyczy to też zmian dysplastycznych i nowotworowych. Później lekarz pobiera materiał do badań histopatologicznych. W kolejnej części zabiegu dokonuje się wyłyżeczkowania szyjki macicy. Pacjentka podczas zabiegu nie czuje żadnego bólu, czasem tylko lekki dyskomfort. Po zabiegu – tak jak w przypadku cytologii – może pojawić się delikatne krwawienie z dróg rodnych.
Jeżeli na szyjce macicy znajduje się nieprawidłowa tkanka, to przeprowadzenie zabiegu umożliwia jej usunięcie i wówczas zabieg spełnia funkcję leczniczą.
Czy zabieg jest w pełni bezpieczny dla kobiet?
Elektrokonizacja szyjki macicy jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i jest przeprowadzana w odpowiednich warunkach ambulatoryjnych.
Wskazania do wykonania elektrokonizacji szyjki macicy
Jako główne wskazania do wykonania tego zabiegu wymienia się:
- nieprawidłowy wynik cytologii i kolposkopii z rozpoznaniem stanów przednowotworowych
- ektopię szyjkową – nadżerka szyjki macicy
- leukoplakię
- raka śródnabłonkowego – rak in situ
Przeciwwskazania do zabiegu
W trakcie miesiączki oraz trwającego w drogach rodnych lub w innych częściach ciała stanu zapalnego nie powinno się wykonywać elektrokonizacji szyjki macicy.
Rekonwalescencja po elektrokonizacji
Po tym zabiegu – szyjka macicy może goić się nawet 3-4 tygodnie. Przez pierwsze 24h po zabiegu mogą też utrzymywać się bóle i skurcze podbrzusza. Pacjentka po zabiegu może spodziewać się krwawienia i upławów z dróg rodnych. Jeśli te wszystkie objawy pozabiegowe trwają dłużej niż 4 tygodnie, to pacjentka powinna od razu udać się do lekarza. W okresie rekonwalescencji powinno się prowadzić oszczędzający tryb życia, dbać o higienę miejsc intymnych oraz nie używać tamponów podczas krwawienia miesięcznego.
Zadzwoń i umów wizytę:
☎️ 32 420 29 00📱 519 308 200