Właściwości lecznicze wody termalnej

Właściwości lecznicze wody termalnej

Woda termalna zawiera w sobie dużo pierwiastków, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Dlatego kąpiele w wodach termalnych są bardzo popularne w Polsce. Jak mamy ochotę udać się na baseny termalne to głównie myślimy o tym, by w takim miejscu się zrelaksować. Jednak nie wielu z nas wie, że wody termalne mają właściwości lecznicze.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

Czym jest woda termalna?

Woda termalna pozyskiwana jest z głębokich warstw ziemi. Gorące źródła wód termalnych znajdują się nawet do 6000 metrów pod ziemią. Wydobyta woda jest krystalicznie czysta, wolna od biologicznych zanieczyszczeń oraz posiada bogaty skład minerałów. Każdy z typów wód termalnych posiada inną charakterystykę geologiczną, unikalny skład i różne proporcje pierwiastków.

Woda termalna przy wydobyciu z głębi ziemi na powierzchnię osiąga temperaturę nawet do 70-90 stopni Celsjusza. Zawdzięczamy to magmie, która podgrzewa ją naturalnie. Woda głębinowa by była takową nazywaną, musi mieć temperaturę minimum 20 stopni Celsjusza.

 

Z czego składa się woda termalna?

Woda termalna wydobywana jest ze źródła wód głębinowych, w których znajdziemy bogactwo minerałów. To wszystko dzięki temu, że woda jest szczelnie zamknięta i chroniona przed działalnością przemysłową oraz rolniczą, ale także przed ingerencją w nią człowieka. Jest ona nasycona naturalnymi związkami chemicznymi, które są niezbędne dla ludzkiego organizmu.

W wodzie termalnej znajdziemy takie składniki mineralne jak: potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarka, selen, mangan, lit, wapń czy też sód. Najwięcej w niej jest wapnia i sodu.

Wody termalne — jakie działanie mają poszczególne pierwiastki?

  • wapń i lit — ma działanie przeciwzapalane,
  • mangan — przeciwrodnikowe,
  • krzem, żelazo i magnez — ma działanie regeneracyjne,
  • sód i potas — nawilżające.

 

Właściwości zdrowotne wody termalnej

Tak jak już wspomnieliśmy, kąpiele na termach mają nie tylko właściwości relaksujące, ale także działanie lecznicze.

 

Właściwości wody termalnej i płynące z niej korzyści zdrowotne:
  • ma pozytywny wpływ na pracę serca i całego układu krążenia,
  • przyspiesza metabolizm — kąpiel w wodzie głębinowej mogą być istotnym elementem procesu kształtowania ładnej sylwetki,
  • łagodzi bóle i napięcie mięśniowe,
  • wspiera rehabilitację kontuzjowanych stawów i kości — wody termalne mają dobroczynny wpływ na układ kostny osób chorujących między innymi na reumatoidalne zapalenie stawów,
  • ma wpływ na gospodarkę hormonalną, która reguluje organizm między innymi u kobiet w okresie menopauzy czy po leczeniu nowotworu,
  • łagodzi stres — krótka sesja w wodzie pozwala uspokoić tętno i oczyścić głowę z pesymistycznych myśli, ale przede wszystkim obniżyć poziom kortyzolu — inaczej nazywanego hormonem stresu,
  • ma wpływ na układ nerwowy i pracę mózgu — co na pewno jest istotne dla osób cierpiących na schorzenia psychiczne czy też zmagających się z bezsennością.

 

Kąpiel w wodzie głębinowej jest zalecana również jak forma terapii pourazowej. Może ona mieć ważną rolę podczas rehabilitacji po przebytych kontuzjach mięśniowych, kostnych, stawowych, więzadłowych i po skomplikowanych operacjach, jak operacja kręgosłupa.

Z wód termalnych mogą korzystać osoby, które przeszły ciężkie choroby. Tutaj klasycznymi przykładami będą nowotwory, zawały, udary czy też koronawirus.

Wysoko zmineralizowana woda termalna wykazuje działanie antyoksydacyjne. Z kolei to neutralizuje wolne rodniki, czyli jeden z głównych czynników odpowiadających za procesy starzenia.

 

Stosowanie wody termalnej

Skład minerałów, które znajdziemy w wodzie z głębi ziemi, wpływają doskonale na naszą skórę. Regularne sesje na termach mogą przyczynić się do poprawy stanu skóry nadwyrężonej dolegliwościami — takimi jakby chociaż atopowe zapalenie skóry. Woda geotermalna pomaga zmiękczyć skórę, odżywia ją, ale także stymuluje mikrokrążenie, odmładza i łagodzi podrażnienia. Wodę termalną można stosować też przy leczeniu łuszczycy, nadmiarze sebum i różnych rodzajach trądziku.

 

Woda termalna — przeciwskazania

Z wodą termalną nie powinny mieć styczność osoby, które cierpią na znaczną niewydolność krążenia i zaburzenia rytmu serca. Osoby, które przeszły różne stany po zawałach mięśnia sercowego również nie powinny mieć do czynienia z wodą termalną. Z kąpieli na basenach termalnych nie powinny korzystać osoby, które chorują na nieustabilizowaną chorobę wieńcową lub nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze. Z term powinny zrezygnować także osoby po chorobie nowotworowej w ciągu roku od wyzdrowienia. Woda termalna nie jest także dla osób z przewlekłym stanem zapalnym wątroby i trzustki, nawrotowym zapaleniem żył oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.

 

Baseny termalne w Polsce

Na terenie Polski mamy kilkanaście basenów termalnych. Niektóre z nich podbiły nasze serca i są jednymi z najpopularniejszych kompleksów basenowych. Spora część zlokalizowana jest na terenie Małopolski, ale znajdziemy je też w innych częściach kraju. Woda termalna w basenach ma temperaturę od 28 do 38 stopni Celsjusza.

 

Jeśli dostrzegasz u siebie jakieś niepokojące objawy, umów się na wizytę
do naszego Lekarza Rodzinnego w Centrum Medycznym BetaMed
☎  32 420 29 00 .

 

https://www.termybukovina.pl/blog/poznaj-wlasciwosci-zdrowotne-wod-termalnych
https://uzdrowisko-cieplice.pl/lecznicze-wlasciwosci-wody-termalnej-21/n
https://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/woda-termalna-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-wody-termalnej,25003.html
https://www.superpharm.pl/blog/jak-stosowac-wode-termalna
https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/wlasciwosci-wody-termalnej,224.html