Pracownia Diagnostyki Obrazowej

Pracowania diagnostyczna jest wyposażona w wysokiej jakości aparaturę, co umożliwia wykonanie kompleksowych badań diagnostycznych – USG, USG z wykorzystaniem elastografii, RTG. Nasza placówka medyczna BetaMed świadczy usługi dla dzieci i dorosłych. Wykonujemy także endoskopie, w tym gastroskopię i kolonoskopię.


Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200

 
 

Pracownia diagnostyki obrazowej

W naszej pracowni diagnostyki obrazowej wykonasz kompleksowe badania diagnostyczne takie jak USG, RTG, kolonoskopia i endoskopia. Dzięki nim lekarz zobrazuje stan Twoich narządów wewnętrznych, co ułatwi właściwe leczenie. Badania wykonywane są na nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie aparaturze.

Bez diagnozy nie istnieje leczenie!

Diagnostyka obrazowa to podstawa, aby specjalista stwierdził, jakie leczenie zastosować. W diagnostyce i terapii w ostatnim czasie wciąż dokonują się przełomy. Nowoczesna aparatura diagnostyki obrazowej pozwala wykryć zmiany w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej i innych narządów wewnętrznych. Pacjenci z chorobami krążenia oraz nowotworami szczególnie doceniają nowoczesną medycynę obrazową. Wcześnie wykryta zmiana daje 100% szans na wyleczenie.

Diagnostyka obrazowa, czyli najważniejsza dziedzina współczesnej medycyny

Diagnostyka obrazowa pokazuje obraz wewnętrznych organów pacjenta. Może to być zdjęcie w 2 D lub 3 D, czyli w trójwymiarze. Mało tego. Obraz generowany przez aparaturę zawsze pokazuje tkanki w czasie rzeczywistym. Daje to chirurgom, ortopedom, neurologom, pulmonologom i lekarzom innych specjalizacji pełną wiedzę na temat anatomii leczonych pacjentów. Z kolei dzięki temu przygotowują szczegółową strategię leczenia — nierzadko ratującą życie.

Badania z zakresu diagnostyki obrazowej wykonasz w ramach kontraktu z NFZ lub prywatnie. Nasze usługi obejmują badania takie jak ultrasonografia (USG), rentgen (RTG), a także endoskopia i kolonoskopia.

Ultrasonografia — jedno z podstawowych badań diagnostyki obrazowej

USG, czyli ultrasonografia to jedno z bardziej popularnych badań medycyny obrazowej. Pozwala wykryć zmiany w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej, płuc i innych narządów w organizmie pacjenta. USG jest metodą diagnostyczną w zupełności nieinwazyjną i bezpieczną dla pacjentów — wykonuje się je nawet u kobiet w ciąży i dzieci.

Ultrasonograf wykorzystuje fale ultradźwiękowe (fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości). Owe fale odbijają się od tkanek, które mają różny opór akustyczny. Głowica aparatu do ultrasonografii to zarówno emiter, jak i odbiornik fal ultradźwiękowych. Wysyłane fale odbijają się od tkanek i wracają do wspomnianej aparatury.

Najczęściej zlecanym USG jest ultrasonografia jamy brzusznej.

Badanie wykonuje szereg naszych wyspecjalizowanych pracowników-radiologów.

RTG — badanie rentgenowskie

W naszej placówce wykonasz badanie rentgenowskie, czyli RTG. Należy ono do najstarszych badań diagnostycznych medycyny obrazowej. Podobnie jak tomografia komputerowa, wykorzystuje ono promieniowanie X. Pacjent znajduje się przed lampą rentgenowską, która emituje wspomniane promieniowanie. Kiedy przechodzi ono przez ludzie ciało, jego cząsteczki są pochłaniane w różnym stopniu. Te, których organizm nie pochłonął, trafiają na detektor. I w ten sposób tworzy się obraz diagnostyczny.

Z badania rentgenowskiego najczęściej korzysta ortopedia — natychmiast wykrywa ono urazy i schorzenia narządu ruchu. Po diagnostykę za pomocą RTG sięga także pulmonologia (pomaga ocenić stan tkanki płucnej).

Gastroskopia i kolonoskopia jako badania z wykorzystaniem sondy endoskopowej

Pacjentom często zaleca się wykonanie endoskopii lub kolonoskopii (bądź obu tych badań). Często niesłusznie wzbudzają one lęk.

Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Giętkie wzierniki (sonda endoskopowa) zakłada się pacjentom przez jamę ustną lub nosową. Badanie pozwala ocenić (makroskopowo) stan przełyku, żołądka i dwunastnicy. Stosując kleszcze biopsyjne, nasi specjaliści pobierają wycinki do badania histopatologicznego. Gastroskopia pozwala także wykonać test na obecność bakterii Helicobacter pylori.

Za pomocą gastroskopii wykonujemy również inne badania — polipektomię, dywulsję balonową, skleroterapię, koagulację, ligację, mukozektomię czy dyssekcję podśluzówkową.

Natomiast kolonoskopia pozwala wykryć schorzenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego. Kolonoskopię wykonuje się na przykład, aby wykluczyć schorzenia związane z jelitem grubym (w tym nowotwory jelita grubego).

Kolonoskopia jest pomocna w przypadku oceny terapii leczniczych stosowanych przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Nie bój się badań z zakresu medycznej diagnostyki obrazowej. Nowoczesna aparatura, w którą wyposażyliśmy nasze pracownie, pozwoli szybko wykryć niepokojące zmiany. Potraktuj diagnostyczne badania jako profilaktykę zdrowotną. Nie daj się chorobie!