Okulista

Poradnia Okulistyczna w Centrum Medycznym BetaMed w Chorzowie świadczy usługi medyczne dla dzieci oraz osób dorosłych w zakresie konsultacji specjalistycznych, diagnostyki oraz leczenia chorób oczu m. in.:

  • astygmatyzm
  • krótkowzroczność
  • dalekowzroczność
  • nadwzroczność
  • zez

Naszym pacjentom oferujemy m.in.:

  • konsultacje profesorskie
  • konsultacje specjalistyczne u lekarza okulisty
  • perymetrię (badanie pola widzenia)
  • pachymetrię (badanie grubości rogówki)
  • autorefraktometrię (określenie wad wzroku w tym astygmatyzmu)
  • tonometrię (badanie ciśnienia wewnątrzrogówkowego)
  • gonioskopię (ocena kąta przesączania)
  • keratometrię (zmierzenie krzywizny i mocy łamiącej rogówki, które pomaga przy doborze odpowiednich soczewek kontaktowych)
  • badanie dna oka
  • badanie ostrości wzroku
  • pomoc w doborze odpowiednich okularów

Nowość

W naszym Centrum Medycznym wykonujemy badania OCT - optyczna koherentna tomografia dna oka. Wykonujemy ją najnowszym sprzętem REVO FC. To kompaktowe urządzenie umożliwia jednoczesne wykonanie wysokiej jakości skanów OCT oraz szczegółowych obrazów dna oka. Wykonuje pomiary i kwantyfikacje oraz monitoruje zmiany chorobowe zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka, włącznie z pomiarami długości osiowej gałki ocznej. REVO FV oferuje kompletny zestaw badań gałki ocznej, od rogówki po siatkówkę i łączy w sobie funkcję kilku urządzeń:

  • kolorowa funduskamera
  • urządzenie do jednoczesnego wykonywania badań OCT i zdjęć dna oka
  • wysokiej jakości urządzenie OCT/OCT-A z funkcją eye-tracking’u
  • urządzenie do biometrii i topografii rogówki

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200
Poznaj naszych lekarzy

prof. dr hab. n. med. Maria Formińska - Kapuścik

Specjalista z zakresu okulistyki dziecięcej


Prof. dr hab. n. med. Maria Formińska-Kapuścik jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej. Piastowała stanowisko Ordynatora Oddziału Okulistyki Dziecięcej Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach oraz kierownika Kliniki Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki SUM. Odbyła też liczne staże m.in. w Fort Worth w Texasie (USA), w Ambergu (Niemcy), w Nidau (Szwajcaria).

Ponadto otrzymała Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w kategorii „Pro Publico Bono” (2009) oraz została wyróżniona odznaką Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, jak i Złotym Medalem Fundacji „Prometeusz”.
Profesor współpracowała z Polish Neuropsychological Society, gdzie publikowane były artykuły naukowe w zagranicznych czasopismach. Przyjmuje dzieci od pierwszego dnia ich życia oraz osoby dorosłe. Jej zainteresowania skupione są przede wszystkim na chirurgii, tak przedniego jak i tylnego odcinka gałki ocznej zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Główne kierunki badań naukowych to opracowanie wyników zabiegów chirurgicznych dotyczących zaćmy, jaskry, oraz zagadnienia dotyczące retinologii w oparciu o ultrasonografię dopplerowską i optyczną koherentną tomografię/OCT.

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200

Rejestracja on-line


dr n.med. Adam Sarzyński

Specjalista z zakresu okulistyki


Dr n. med. Adam Sarzyński jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując na Oddziale Okulistyki Szpitala Górniczego w Jastrzębiu-Zdroju oraz w Szpitalu Klinicznym Nr 5 w Katowicach. W kolejnych latach pełnił funkcję ordynatora a następnie lekarza zarządzającego Oddziałem Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Od roku 2014 pracuje w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Katowicach im. sierżanta Grzegorza Załogi.

Dr n. med. Adam Sarzyński jest członkiem Towarzystwa Okulistycznego, w tym Sekcji Wszczepów Wewnątrzgałkowych i Chirurgii Refrakcji oraz Sekcji Soczewek Kontaktowych.

Jest również autorem i współautorem publikacji w czasopismach zarówno krajowych, jak i zagranicznych oraz prac wygłaszanych na zjazdach o zasięgu krajowym i zagranicznym. Ciągle poszerza swoją wiedzę biorąc udział w licznych zjazdach o tematyce okulistycznej i transplantologicznej. Jest uczestnikiem corocznych międzynarodowych Kongresów Chirurgii Zaćmy i Chirurgii Refrakcji (ESCRS) oraz Amerykańskiej Akademii Okulistycznej (AAO).

Zadzwoń i umów wizytę:

☎️ 32 420 29 00
📱 519 308 200

Rejestracja on-line


Okulista

W naszej poradni okulistycznej w Centrum Medycznym BetaMed prowadzimy konsultacje medyczne, zajmujemy się diagnostyką i profilaktyką okulistyczną. Leczymy zarówno dorosłych, jak i dzieci od 5 roku życia.

Czy wiesz, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 250 mln ludzi na świecie źle widzi? W 80% przypadków można byłoby zapobiec schorzeniom narządu wzroku, stosując odpowiednią diagnostykę. Krótkowzroczność pomału staje się chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że do 2050 roku będzie na nią cierpieć ponad połowa ludzkości.

Czym zajmuje się okulista?

Szanuj swój wzrok i poddaj się specjalistycznym badaniom okulistycznym. Nasz okulista (czyli specjalista w dziedzinie okulistyki) diagnozuje i leczy takie choroby wzroku jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, presbiopia, zez. Natomiast okulista dziecięcy diagnozuje i leczy wady wzroku i choroby oczu u dzieci.

Wady wzroku

Do popularnych wad wzroku zaliczymy krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i presbiopię, czyli starczowzroczność. Przeprowadzimy badanie ostrości wzroku, a dzięki naszym specjalistycznym urządzeniom dowiesz się, czy Twój narząd wzroku poprawnie funkcjonuje. Popularnymi metodami korekcji wad wzroku są okulary, soczewki kontaktowe lub — jeśli pacjent nie chce lub nie może stosować powyższych — laserowa korekcja wad wzroku.

Krótkowzroczność, czyli zbyt mocny układ optyczny oka

Krótkowzroczność jest wynikiem nieprawidłowej budowy oka, którego elementy są zbyt wypukłe. Równoległe promienie docierające do oka nie skupiają się na siatkówce, a przed nią. Po prostu układ optyczny oka jest zbyt mocny. Krótkowidz elementy dalekie widzi jako rozmazane, dlatego musi przybliżać się do nich, aby je zobaczyć.

Dalekowzroczność — hyperiopia

Tego typu wada wzroku jest związana z tym, że światło w oku nieprawidłowo się załamuje. Pacjent, który cierpi na dalekowzroczność, niewyraźnie widzi przedmioty, które znajdują się blisko. Natomiast przedmioty oddalone są widziane jako wyraźne. Zakres dobrego widzenia zależy tu od wielkości wady.

Astygmatyzm — niezborność rogówkowa

Astygmatyzm to inaczej niezborność rogówkowa. Wada ta polega na tym, że widzenie jest zniekształcone na skutek niesymetrycznej rogówki oka. Moc układu optycznego oka nie jest w stanie utworzyć punktowego obrazu na siatkówce (różnice mocy dla różnych przekrojów układu optycznego).

Prezbiopia — starczowzroczność

Prezbiopia jest nazywana starczowzrocznością. Nie jest ona chorobą, a wadą wzorku. Pojawia się w wyniku naturalnej ewolucji narządu wzroku (co jest procesem fizjologicznym). Presbiopia objawia się niewyraźnym widzeniem z bliska. Najczęściej dotyka ona osoby po 40. roku życia.

Choroby narządu wzroku

Nasz okulista diagnozuje nie tylko wady wzroku, ale także zajmuje się leczeniem chorób oczu.

Należą do nich:

  • choroby nerwu wzrokowego — najpopularniejszym schorzeniem jest zapalenie nerwu wzrokowego, choć występuje tu także niedowidzenie połowiczne dwuskroniowe
  • choroby narządu łzowego — najczęściej występuje tu zapalenie woreczka łzowego, zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie kanalika łzowego (częste jest również wystąpienie ropnia worka łzowego)
  • choroby spojówek — nasz okulista leczy choroby spojówek różnego pochodzenia: bakteryjne, wirusowe, opryszczkowe, atopowe, alergiczne czy kontaktowe zapalenie spojówek; do tej kategorii schorzeń zaliczają się także zespół suchego oka, wylew podspojówkowy, wszelkie zmiany barwnikowe
  • choroby powiek — nasz specjalista diagnozuje guzy powieki (złośliwe i łagodne), podwinięcie powieki, raka powieki, odwinięcie powieki, opadnięcie powieki, zmiany barwnikowe
  • choroby gałki ocznej — okulista wykrywa zapalenie rogówki, zaćmę, bielmo, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki
  • choroby oczodołu — zapalenie oczodołu, jaskra, ropowica

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Wiesz już, że jest wiele schorzeń i wad wzroku, którymi zajmuje się nasz specjalista. Okulista zawsze rozpoczyna badanie od dokładnego wywiadu z pacjentem. Pyta go o niepokojące objawy i ich charakter. Pierwszym krokiem jest badanie przedmiotowe. Specjalista ocenia wielkość i ruchomość gałek ocznych, stan powiek i oczodołów, a także postrzeganie kolorów. Ważna jest także refraktometria, czyli komputerowe badanie wzroku. Okulista wykonuje również wspomniane badanie wzroku metodą tradycyjną, wykorzystując do tego celu tablice Snellena.

W gabinecie okulistycznym przeprowadza się takie badania jak:

  • badanie dna oka — inaczej oftalmoskopia, okulista ocenia tu tylny odcinek oka, a także siatkówkę, plamkę żółtą, tarczę nerwu wzrokowego, jak również naczynia krwionośne
  • badanie pola widzenia (perymetria) - dzięki temu badaniu okulista ustala, jak dużą część obrazu widzi pacjent, którego oko jest nieruchome

Nasz specjalista przeprowadzi również:

  • badanie grubości rogówki (pachymetria)
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria)

A także dokona:

  • oceny kąta przesączania (gonioskopia)
  • pomiaru krzywizny i mocy łamiącej rogówki, co jest przydatne przy doborze soczewek kontaktowych

W naszym Centrum Medycznym wykonujemy optyczną, koherentną tomografię dna oka. Wykorzystujemy najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt REVO FC. Dzięki niemu wykonujemy wysokiej jakości skany OCT, a także otrzymujemy szczegółowy obraz dna oka. Urządzenie pozwala nam monitorować zmiany chorobowe, zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka oka (włącznie z pomiarem długości osiowej gałki ocznej). REVO FC umożliwia wykonanie kompleksowego badania gałki ocznej — rogówki i siatkówki.

Kiedy udać się do okulisty?

Do okulisty dla dorosłych (jak i do okulisty dziecięcego) warto udać się wtedy, kiedy:

  • u siebie lub u swojego dziecka obserwujesz pogorszenie widzenia
  • Twoje dziecko lub Ty mrugacie częściej niż zwykle
  • pojawiły się nawracające stany zapalne spojówek i powiek
  • Ty lub Twoje dziecko mrużycie oczy podczas czytania
  • Ty lub Twoje dziecko cierpicie na zaburzenia pola widzenia
  • u Ciebie (lub u dziecka) występuje podwójne widzenie
  • pojawiły się częste bóle głowy o nierozpoznanej przyczynie
  • Ty lub Twoje dziecko odczuwacie ból w okolicy oczodołów
  • wystąpiło swędzenie lub pieczenie gałki ocznej
  • pojawił się światłowstręt
  • u siebie lub u swojego dziecka zaobserwowałeś silne przekrwienie gałki ocznej

Nie lekceważ objawów związanych z bólem i pieczeniem oczu. Być może potrzebujesz jedynie korekcji, ale problem może okazać się także o wiele głębszy. W naszym Centrum Medycznym możesz liczyć na kompleksowe badania i obsługę na najwyższym poziomie. Nie zwlekaj i już teraz poddaj się oferowanym przez nas badaniom.